- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 2510 Culés
Gorące dyskusje
Karol145
4
Keir Starmer podał się do dymisji.Hahaha, nadal niech rzekoma lewica bawi się w prawice i nadal... » Czytaj dalej
82 odpowiedzi
doc
7
Jeżeli to prawda to by tłumaczyło ciche podchody pod Barcolęhttps://x.com/_BarcaInfo/status/2068... » Czytaj dalej
21 odpowiedzi
CLS63AMG
27
Czyli podsumujmy:- Po śmierci dwóch obywateli Polskich w Przewodowie Zełeński okłamywał Dude... » Czytaj dalej
30 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 2510 Culés
12
Nieco faktów o tlenie i Amazonii (jeśli ktoś ma biologię w szkole, czytajcie i zaginajcie nauczycieli)
1. Czy Amazonia to płuca świata?
Amazonia odpowiada za 6% tlenu produkowanego przez organizmy fotosyntetyzujące, ale prawie w całości zużywane przez istoty żywe ją zamieszkujące. Nadwyżka tlenu jest wręcz minimalna.
2. Skąd zatem tyle tlenu w powietrzu?
Część martwej materii organicznej uniknęła ponownego utlenienia, stając się torfem, węglem, ropą lub gazem ziemnym. Dzięki temu od niepamiętnych czasów w ziemskiej atmosferze pozostawała mała nadwyżka „niezużytego” tlenu. Aby osiągnąć obecny poziom (prawie 21%), zawartość tlenu w powietrzu rosła przez miliony lat.
3. Uwaga, uwaga, fantastyczne poznawczo zdanie (wynika z punktu 2):
Nawet gdybyśmy spalili całą biomasę naszej planety, to tlenu w atmosferze dalej byłoby niewiele mniej niż obecnie.
4. Amazonia nie jest tak istotna ze względu na produkcję tlenu, ale na pochłanianie dwutlenku węgla. Susze powodują, że pochłanianie dwutlenku węgla staje się mniej efektywne i wpływ Amazonii na zmiany klimatu maleje. Znacznie lepiej ten proces przebiega w wilgotnych warunkach.
5. Zniknięcie, nawet fragmentów, amazońskich lasów deszczowych miałoby dramatyczne i trudne do przewidzenia konsekwencje nie tylko dla Ameryki Południowej, ale dla całej planety i dla ziemskiego klimatu. I nie chodzi tu tylko o wpływ takiego scenariusza na zawartość dwutlenku węgla w powietrzu, ale również o wpływ na obieg wody w atmosferze.
1
@Comentateiro Amazonia to są płuca i to bardzo dobrze obrazuje, pewne zjawisko czyli:
- jaką masz lodówkę?
- białą
- jaki jest śnieg?
- biały
- co pije krowa?
- mleko
W sumie to wodę, a płuca nie produkują tlenu, tylko go zużywają, co ma sens, że są płucami. Tlen głownie pochodzi z oceanów (nawet do 80% według niektórych szacunków): https://www.gospodarkamorska.pl/ile-tlenu-pochodzi-z-oceanu-drugie-pluco-planety-wideo-51239