La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1312 Culés

2

Wiek Wszechświata określa się na 13,75 miliarda lat, przy szacowanym błędzie wynoszącym najwyżej 0,8%.
Pierwszym, który oszacował wiek Wszechświata był Edwin Hubble (tak, tak, stąd nazwa słynnego teleskopu), który określił go na 2 miliardy lat. W artykule z 1929 roku przedstawił liniową zależność prędkości od odległości i w kolejnych artykułach, których współautorem był Milton Humason, potwierdził tę prawidłowość, rozszerzając ją na galaktyki o większym przesunięci ku podczerwieni.
Pamiętajmy, że w tamtych latach naukowcy mieli do dyspozycji ograniczone techniki fotograficzne i spektroskopowe, stąd ograniczenia obserwacyjne. Ba, nawet dotarcie do znakomitych stanowisk obserwacyjnych w Amerykach było sporym przedsięwzięciem. Wielu naukowców było jednak wybitnymi teoretykami, a poczynione założenia i tezy bardzo często znajdywały potwierdzenie w praktycznych obserwacjach.

0

@Comentateiro Jestem przekonany, że na 0,8% to nieprawda.

1

@Comentateiro Co ciekawe mimo że ten błąd początkowego szacunku wydaje się ogromny to tak jak piszesz metoda pomiaru była od początku dobra. Tylko brakowało danych ;)

1

@Bykunn Tak, rozumowanie Hubble'a było niezwykłe i zjawiskowo odkrywcze a jego tok był poprawny. On sam zastrzegł jednak (świadom ograniczeń): "poszukiwania trwają. Dopóki nie wyczerpiemy wszystkich empirycznych źródeł informacji, nie powinniśmy sobie pozwalać na oderwane od rzeczywistości dywagacje teoretyczne".

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?