La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1226 Culés

30

„Podziemie narodowe to byli ludzie straszliwie połamani, prześladowani do końca PRL. Jak zacząłem ich poznawać, to naprawdę robiło wrażenie, w jakim są stanie fizycznym. Włodzimierz Kołaczkiewicz ps. „Zawisza” z NSZ chodził z głową przy ziemi, a był wyższy ode mnie. On był przywiązany łańcuchami do sufitu w więzieniu kieleckim. Bito go drągami metalowymi po ciele i połamano kręgosłup. I przypomina mi się niezwykłe świństwo, jakie temu człowiekowi zrobił niezwykle ohydny typ czyli Jerzy Urban. W 1990 roku był zjazd żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej i msza w katedrze kieleckiej. Urbanowcy zrobili zdjęcie pana Kołaczkiewicza i stojących obok kombatantów w podobnym stanie zdrowia, a potem zamieścili je w tygodniku „NIE” z ironicznym podpisem „czy oni mogli szkodzić Niemcom?!”

To odnośnie antypolaka Urbana i jego pisemka "NIE". Rozumiem że jest czasami zabawny, ale jeśli ktoś robił wszystko bysmy byli biedni, to się go nie wspiera, nie reklamuje

5

@endriuuu2 Też budzi u mnie niesmak cytowanie tego cynicznego komucha. Ohydna postać

konto usunięte

1

@endriuuu2 Dla pełnego kontekstu wypadałoby dodać, ze Brygada Świętokrzyska kolaborowała z Niemcami i dopuszczała się zbrodni na ludności cywilnej.

0

@Persyfl jeśli traktować ją jako całość to nie, nie robiła tego

1

@Comentateiro prawidłowa reakcja

konto usunięte

1

@endriuuu2 No to na takiej zasadzie, nie wszyscy naziści mordowali żydów, Polaków i Cyganów...

0

@Persyfl już w niejednej konwersacji ktoś oczerniając jakaś grupę podaje przykład jednostkowy i to przeważnie bez możliwości weryfikacji. Wole się ubezpieczyć:)
Mój ojciec jest z Kielecczyzny. Nie dysponuje dokumentami bo pochodzi z prostej i biednej rodziny. Natomiast do wielu kłamliwych dokumentów dotarł Leszek Żebrowski. Przypomnę tylko że NSZ było i jest znienawidzone przez komunistów bo nie ujawnili się po wojnie. Akowcy którzy to zrobili niestety w najlepszym wypadku mogli uciec z kraju. Większość została zabita lub skazana

konto usunięte

0

@endriuuu2 " Przypomnę tylko że NSZ było i jest znienawidzone przez komunistów bo..."
Plus to, że jego część kolaborowała z Niemcami i dopuszczała się zbrodni na ludności cywilnej.

0

@Persyfl czy przez kolaborację rozumiesz wspólne akcje przeciwko komuś? Jakieś sabotaże? Czy szkolenia, przerzut oddziału?
Czy przez dopuszczanie się zbrodni na cywilach rozumiesz zabijanie PPRowców, agentów?
Jakoś pół roku temu przesluchalem sobie rozmowę Żaryna i Żebrowskiego i pamiętam że podważali oszczerstwa kłamców z gazety wyborczej. Było tam też o tym jak ta kolaboracja wyglądała. Mój ojciec mi mówił, że oni mieli bardzo duże wsparcie ludnosci do samego końca. Zdarzało się że ten koniec następował po wojnie, po znalezieniu ich przez czerwonych.



konto usunięte

0

@endriuuu2 "czy przez kolaborację rozumiesz wspólne akcje przeciwko komuś?"
Choćby, ale i zaprzestanie działań przeciw Niemcom, przyjęcie ich oficerów SS sztabu...
"Czy przez dopuszczanie się zbrodni na cywilach rozumiesz zabijanie PPRowców"
Ich, ukrywających się żydów, ukrywających ich Polaków, mordowanie nauczycieli i rolników po wojnie...
Filmik na youtubie najlepszym źródłem wiedzy :D

0

@Persyfl nie było wspólnych akcji brygady świętokrzyskiej z Niemcami. Były przerzuty, doposazyli ich i tyle. Choćby wyzwolenie obozu w Holiszowie uratowanie kilkuset Żydówek, raporty gen Pattona, czy też wyrok francuskiego sądu o braku dowodów kolaboracji ludzi Bohuna, niech o tym świadczą.
Nie pamiętam wszystkich dokumentów jakie pokazywał Leszek Żebrowski ale wiem że w brygadzie było chyba dwóch Żydów. Nie wiem o której akcje likwidacji tej nacji Ci chodzi, ale w ciemno obstawiam że troszczysz się o bolszewickich Żydów. Bardzo chętnie przesłucham wykłady o BŚ jeszcze raz, więc napisz jak możesz dokładnie gdzie zabijali niewinnych

konto usunięte

0

@endriuuu2 I nie było wydawania jeńców, zapewniania przez Niemców, wiktu, zakwaterowania, amunicji, bezpiecznego przejścia, oficerów łącznikowych, czy przerzucania niemieckimi samolotami. O ludziach Toma pewnie też nie? Amerykańskie raporty mówiły też o udziale BŚ w Powstaniu, więc trzeba brać je z przymrużeniem oka.
Pierwsze z brzegu - Horeszkowice, Wierzchowiny. Jakie to ma znaczenie, kim były ofiary z pochodzenia? BŚ mordowało cywilów i nie tylko bolszewickich (jakby to miało jakieś znaczenie).

0

@Persyfl jedyne przypadki wydawania o których słyszałem dotyczyło jakichs sowieckich morderców. Nie widzę w tym niczego złego. Masz inne, chętnie poczytam.
Niemcy ludzi z BŚ nawet leczyli. To się nazywa pragmatyzm. Zawieszenie broni było czasowe.
A o "Tomie" Leszek Żebrowski mówi od końca 49min filmiku wyżej.
A co do Wierzchowin
https://www.nsz.com.pl/zagadka-wierzchowin/
Nie jest łatwo się w tym odnaleźć, ale to dlatego że nawet denna Wikipedia pisze o preparowaniu dowodów. Rodzina mojego ojca ma o dziwo zupełnie inne zdanie o tych grupach niż komuchy.
"Amerykańskie raporty mówiły też o udziale BŚ w Powstaniu, więc trzeba brać je z przymrużeniem oka"
BŚ powstała w trakcie powstania, Amerykanom zapewne chodziło o to że później dołączali do nich powstańcy.
O mordowaniu które w PRL urosło do granic absurdu mówi też od mniej więcej 1h30min. Skup się na 1.35.


« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?