- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1444 Culés
Gorące dyskusje
partymaker
0
Pytanie do osób posiadających PPK. Jaki procent wynagrodzenia oddajecie? Jeśli się nie mylę to... » Czytaj dalej
64 odpowiedzi
Roobo
14
Ludzie narzekający na ciepło którzy siedzą sobie w domu albo pracują sobie w biurze są... » Czytaj dalej
20 odpowiedzi
July_6_BcN
14
Całkiem przyjemna dziś pogoda, nie pozdrawiam tych, którzy marudzą :D
16 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1444 Culés
10
W dniu wczorajszym, 4 stycznia 2022, około godziny 7:50, Ziemia przeszła przez peryhelium.
Peryhelium w tym roku znajdowało się 147,1 mln km od Słońca. Ziemia, będąc najbliżej Słońca, porusza się w tej chwili na orbicie najszybciej jak się da. Od wczoraj zaczynamy spowalniać, w miarę jak zbliżamy się do aphelium.
Wyjaśnienie:
Ponieważ orbita Ziemi ma kształt elipsy, w miarę postępowania wędrówki wokół Słońca, nasza planeta nie znajduje się w stałej odległości od Gwiazdy Dziennej. Miejsce na orbicie, w którym Ziemia znajduje się najbliżej Słońca, nosi nazwę Peryhelium. Punkt na orbicie, w którym Ziemia jest najdalej od Słońca, nazywa się Aphelium.
Dlaczego Peryhelium przypada na 4 stycznia, a nie na, na przykład, moment przesilenia zimowego?
Orbita Ziemi nie dość, że jest spłaszczona, to dodatkowo sama przekręca się w ruchu wokół Słońca. Można to nazwać "orbitowaniem samej orbity", chociaż oficjalną nazwą jest "precesja orbitalna". Czas zatoczenia pełnego okręgu przez orbitę w drodze precesji wynosi około 112 000 lat. Ten ruch łączy się z precesją osi Ziemi, powodując łącznie, że czas przejścia przez peryhelium przesuwa się o jeden dzień do przodu co około 60 lat. Około XIII wieku przejście przez peryhelium miało miejsce w dniu przesilenia zimowego półkuli północnej. Z kolei przejście przez peryhelium w dniu przesilenia letniego (półkuli północnej) nastąpi około roku 12 000.
Najbliższe aphelium nastąpi 4 lipca o 9:10.
https://staticopracowania.iplsc.com/opracowania_prod_static/images/187947/ruch_obiegowy_ziemi.jpg
Źródło: wykop