La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1120 Culés

2

31 maja 1940 r. miało miejsce zniszczenie przez Niemców pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie. Monument, jeden z najsłynniejszych w Warszawie, miał pierwotnie stanąć w 1910 roku, w stulecie urodzin kompozytora. Projektantem był rzeźbiarz i muzyk Wacław Szymanowski. Pomnik stanął jednakże dopiero w 1926 r. W kwietniu 1940 r. gubernator Hans Frank ogłosił zbiórkę metali na cele wojenne III Rzeszy. Pomnik Chopina padł ofiarą tej "zbiórki" – 31 maja 1940 r. Niemcy go wysadzili, uzyskując 16 ton brązu. Transport wiozący zniszczony monument sfotografował przypadkowy świadek, który rozpoznał głowę Chopina na platformie kolejowej. Po wojnie pomnik odbudowano, jednak z problemami, gdyż nie zachowały się wzorce. Odnaleziono miniaturę pomnika i na jej podstawie odtworzono dzieło.

Red is Bad.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?