La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1160 Culés

4

Romualda Przybyłowska „Amerykanka”

Nasza Bohaterka urodziła się 23.04.1920 roku w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych. Była córką Zygmunta i Apolonii z Cyrankowskich. Tuż przed wybuchem II wojny światowej przybyła do Polski z USA. Zamieszkała w miejscowości Zbyszewo (dziś to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Dobrzyń nad Wisłą).

Cały swój majątek, który przywiozła z USA, zdobyty ciężką pracą, przeznaczyła na działalność konspiracyjną. Podczas okupacji niemieckiej działała w szeregach Armii Krajowej, a po wkroczeniu sowietów współpracowała z NSZ i Narodowym Zjednoczeniem Wojskowym jako łączniczka 11 Grupy Operacyjnej NSZ. Przyjęła pseudonim „Amerykanka”. Była także matką czworga dzieci. Mężem jej był por. Jan Przybyłowski ps. „Onurfy” - szef wywiadu 11 Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych XXIII Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW).

Urząd Bezpieczeństwa, pod koniec września 1948 roku, aresztował Romualdę i Jana. Jej pobyt w areszcie miał służyć ubecji w celu dręczenia psychicznego męża i zmuszenia go do współpracy. „Amerykanka” spodziewała się wtedy dziecka, a funkcjonariusze UB, wykorzystując ten fakt, dręczyli ją torturami w obecności męża. „Onufry” nikogo nie zdradził.

Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie, 02.09.1949 roku skazał „Amerykankę” na karę dwóch lat więzienia. W więzieniu Romualda urodziła syna, któremu dała na imię po ojcu - Jan.

Jana Przybyłowskiego ps. „Onufry” czerwona zaraza zamordowała 18.01.1951 roku w więzieniu mokotowskim, wraz z całym sztabem 11 Grupy Operacyjnej NSZ. Przed śmiercią „Onufry” dowiedział się o urodzinach syna i o tym jakie będzie nosił imię. Jednak nigdy go nie zobaczył.

Romualda Przybyłowska po wyjściu z więzienia, na jesieni 1950 roku, nie mogąc ułożyć sobie życia w rodzinnych stronach, zabrała dzieci i wyjechała do Szczecina. Tam znalazła pracę, a potem ponownie wyszła za mąż. W Szczecinie nikt nie wiedział o jej przeszłości, więzieniu i losach męża. Jednak tęsknota za rodzinnymi stronami była silniejsza i niebawem wróciła na ukochane Kujawy. Wraz z nowym mężem i dziećmi zamieszkała we Włocławku. W nowym miejscu zamieszkania, do końca swoich dni, była inwigilowana przez Służby Bezpieczeństwa PRL-u. Donosił na nią nawet sąsiad. Romualda Przybyłowska ps. „Amerykanka” zmarła w 1978 roku.

https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/283022781_10159001951673237_550080947661888763_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=xx2uWshw4gMAX93uJw4&_nc_ht=scontent.fwaw3-1.fna&oh=00_AT8scBjbBSsc28WgZdjGicqeU22d5O4uFkO5w3PI8D7lvw&oe=62E24AAC

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?