- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1630 Culés
Gorące dyskusje
BojanKriKicz
35
@Karol145 Xd tyle co do tego komentarza
96 odpowiedzi
kodi77
61
Córeczka odeszła mi rok temu więc dzisiejszy dzień ojca boli podwójnie ale mam nadzieję że z... » Czytaj dalej
14 odpowiedzi
CLS63AMG
33
Czyli podsumujmy:- Po śmierci dwóch obywateli Polskich w Przewodowie Zełeński okłamywał Dude... » Czytaj dalej
42 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1630 Culés
5
Edward Krepski „Kruk”
„Urodził się 22 lipca 1900 roku w Stolpcach w dawnym województwie nowogródzkim. Ukończył gimnazjum w Nieświeżu. Jako ochotnik służył w pułku Jazdy Tatarskiej i 23 Pułku Ułanów Grodzieńskich w latach 1918-1921. Został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi, Medalem za wojnę 1918 i Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Od 1921 r był policjantem w Stołpcach, Lidzie, Nowogródku, Ostrowcu i Pińczowie.
Po wybuchu II wojny światowej został ewakuowany do Łucka. W listopadzie 1939 r. powrócił do Pińczowa. W latach 1940 – 1943 był komendantem posterunku policji granatowej w Złotej. Był członkiem Armii Krajowej ps. „Kruk”, kolporterem prasy podziemnej, w domu prowadził nielegalny nasłuch radiowy. Pod koniec lipca 1944 r. wyjechał do Warszawy, gdzie zastało go powstanie. Walczył w rejonie ul. Długiej, Miodowej i Starego Miasta. Po kapitulacji powstania uciekł z transportu do Pruszkowa.
Po wojnie był oskarżany o współpracę z Niemcami i został osadzony w więzieniu. Dwa postępowania, jedno w Krakowie, a drugie w Kielcach, zostały umorzone po zeznaniach świadków obrony. W trzecim procesie w Kielcach, na który nie dopuszczono świadków, przyznał się do przynależności do Narodowych Sił Zbrojnych w oddziale Władysława Kołacińskiego „ Żbika”.
W 1949 r. został skazany na karę śmierci.
Wyrok wykonano 20 czerwca 1950 r. w więzieniu kieleckim, a ciało pochowano na cmentarzu na Piaskach.
Po 65-latach rodzinie udało się odnaleźć grób “Kruka”. Po ekshumacji Edward Krepski został uroczyście pochowany 28 marca 2015 roku na cmentarzu w Kątach Wrocławskich.”
Źródło: Pierwszorzędna strona: http://ompio.pl/wiezniowie/krepski-edward/
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/309935725_10159210071908237_4535954858508203753_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=fKxG_vuO-iEAX-bciGq&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AfCR40rT1GQ2uA_pZyhzmD2MAQGnXJEwJb0VUoKlkUh4Og&oe=6364D6BD