La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1396 Culés

5

"85-letnia Shirley Hughes, matka jednej z ofiar seryjnego zabójcy Jeffreya Dahmera, wezwała branżę filmową do zaprzestania kręcenia filmów, które gloryfikują morderców. "To wstyd, że można wykorzystywać naszą tragedię do zarabiania pieniędzy" – stwierdziła Hughes po tym, jak nagrodę Złotych Globów otrzymał odtwórca roli zabójcy jej głuchoniemego syna."

Zgadzacie się z opinią matki ofiary? Troszkę ją rozumiem, że jest oburzona, bo to film poświęcony mordercy jej syna, jednak czy możemy tu mówić o "gloryfikacji mordercow"? Tworząc film o Himmlerze, Hitlerze albo Kim Il Senie mamy do czynienia z ich gloryfikacja? Nie. Chodzi o ukazanie za pomocą filmu sylwetki danej postaci, a nie wychwalanie jej zasług (bo to oznacza termin "gloryfikacja"). Idac tym tokiem myślenia, to nie powinny być także tworzone filmy o obozach koncentracyjnych, czy wojenne, bo mogą urazić rodziny ofiar. A, że nagrodę dostał aktor wcielający się w rolę seryjnego mordercy? Cóż, tu oceniamy kunszt aktorski. :)
@Comentateiro @michal26 @AmigoBlancos @MesQueUnClub_87 @Zoker

0

@Ojciec5tkidzieci Problem ten istnieje od czasów Bonnie i Clyde. Wtedy to media zaczęły gloryfikować zwyrodnialców.

3

@Ojciec5tkidzieci No uważam, że takie filmy nie powstają ku czci oprawcy czy dlatego, iż reżyser podziwia takiego człowieka, a po to, żeby uświadomić i brutalnie pokazać jakie potwory żyją wśród nas.

0

@Ojciec5tkidzieci A oglądałes ten serial, wręcz brandzluja się do tego jak biedny był ten gość i że to nie jego wina, a w sumie to był przystojny.

0

@maroon Tak, tylko czym innym jest gloryfikować zwyrodnialców za życia, jak w przypadku B&C, a pozniej m.in. Bundy'ego, ktory dzieki temu cieszyl sie powodzeniem u kobiet. Dahmer od 29 lat jest martwy, a serial w żaden sposób go nie gloryfikuje. Ukazuje jego historie. Jest to cos, co ludzi interesuje. Jak napisalem w pierwszym wpisie - idac tokiem myslenia matki ofiary, nie powinnismy tworzyć filmów o dzialanosci Niemców w obozach koncentracyjnych.
@KlonaZepan Ogladałem i gdzie sie brandzlują? Jest wątek opisujacy jego zaburzenia, ktore rozwijaja sie przez slabosc do alkoholu, ale chodzilo tu o dokładne ukazanie powodów takiego, a nie innego zachowania. Koncowe odcinki poswiecone sa przecież kobiecie, która probuje nagłośnić sprawę Dahmera. Nie ma tam nigdzie próby usprawiedliwiania jego sadystycznych zachowan. Jeśli sa widzowie, co mu współczuli, bo nie radził sobie ze sobą to należy pogratulować głupoty. :D

1

@Ojciec5tkidzieci Trochę ją rozumiem. Sam czytając opinię o serialu spotkałem się z komentarzami ludzi, którym było szkoda Dahmera. Akurat w produkcji Netflixa został on tak przedstawiony, że niektórzy nawet z nim sympatyzują, bo przecież był taki biedny i zagubiony.

1

@KlonaZepan Ja go oglądałem. I od samego początku jest jasno pokazane, że jego mózg i psychika były krzywione od małego dziecka. Ojciec z nim oprawiał zwierzęta i wyciągali wspólnie jelita z rozjechanych zwierząt kiedy typek miał 10 lat. Jego mózg był wypaczony i taka osoba jest chora psychicznie. Tak też to pokazali, a nie że walili konia do jego postaci.

0

@Barcanajlepszyteam Powiem Ci, że zgodzilbym sie z opinią, że "Netflix przedstawił go tak, by z nim sympatyzować" gdybysmy mowili o Clarku Olofssonie. Clark, ktory byl oszustem, a także mial udział w morderstwie zostal ukazany jak bohater. Jak gość, ktory jest gigachadem i należy dążyć by być takim jak on. Dahmer od początku został przedstawiony jako gość skrzywiony psychicznie. Zreszta, autorzy mieli odpowiedni materiał, by przedstawić genezę poczatku zachowań Dahmera. Trudno, by stworzono z niego wygadanego zawadiakę, skoro w rzeczywistości był wycofany i sprawiał wrażenie zagubionego.

1

@MesQueUnClub_87 Niby masz rację, ale widziałem sporo komentarzy ludzi, którzy mu współczuli, bo miał trudne dzieciństwo, chorą matkę, nie mógł pogadać z nikim o tym, że był gejem.

0

@Ojciec5tkidzieci Chyba właśnie przez to, że był spokojny, wycofany, trochę nieporadny życiowo niektórzy mu współczuli.

2

@Barcanajlepszyteam No, ale to problem leży w tych ludziach, którzy mu współczuli, a nie w serialu. Są ludzie na świecie, którzy podziwiają Brevika i Al Kaidę.

0

@Ojciec5tkidzieci "Idac tym tokiem myślenia," Ty miałeś iść tokiem myślenia a nie dopasowywać fakty pod tezę :)
Oczywiście że ma rację że serial... i tu może trzeba zamienić pojęcia bo raczej nie gloryfikuje a uromantycznia mordercę tak jak inne tego typu dzieła :). Co nie zmienia faktu że nikogo to nie interesuje :) Wielkie koncerny czy firmy wycierają sobie gębę wielkimi frazesami o równouprawnieniu, wolności słowa itp ale na koniec dnia i tak liczy się tylko to co się dobrze sprzedaje, i to co przyciągnie do ich marki więcej konsumentów...
Jest bardzo duża ilość osób które lubią takich morderców na całym świecie, dzięki takim właśnie serialom ta ilość tylko się zwiększa :) Wcześniej nie myślałem że jest to aż tak powszechne zjawisko zwłaszcza u kobiet ... które mają mokro na myśl o mordercach. Dopóki nie zapoznałem się ze sprawą Chrisa Wattsa który udusił żonę i 2 maleńkie córki. Otóż jak go posadzili to do więzienia pisały mu jakieś ogromne ilości "fanek" i to wcale nie jakieś zapyziałe baby tylko młode ładne kobiety, wysyłały mu nagie zdjęcia i pisały co najchętniej by mu zrobiły... i wcale nie chciały go zabić ...

I na koniec osobiste zdanie tak, uważam że kręcenie filmów fabularnych o mordercach zamachowcach itp jest takie sobie, nie bez powodu jest zasada nie podawania imienia i nazwiska przestępcy żeby nie robić mu niepotrzebnej sławy.
Uważam że jedyne filmy które wypada kręcić na takie tematy to dokumenty, z czystym wyłożeniem faktów, a jeżeli już filmy fabularne to tylko o ofiarach gdzie zabójca jest nawet nie 3ciorzędną postacią a figuruje tak naprawdę tylko w ostatniej scenie filmu jako nienazwany zabójca...
Tak jak np film o ofiarach 9/11 gdzie przez większość filmu nie wiesz o czym jest bo opisuje po prostu życie jakiejś pary a na końcu okazuje się że to jest życie pracownika WTC który 11 września idzie do pracy.
No i babka ma rację, chcieli nakręcić coś co wystrzeli i da im dobry zysk... i im się udało :) A to że jej się to nie podoba no cóż myślę że twórcy wiedzieli że nie zrobią jajecznicy bez rozbicia kilku jajek :)

0

@Ojciec5tkidzieci Nie odnoszę się do tego konkretnego serialu bo go nie znam i raczej go nie będę oglądał, bo to nie jest tematyka która mnie interesuje. Chciałem tylko przypomnieć, że ten problem istnieje nie od dzisiaj i ze wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jego istnienie. Jeśli ofiarom czy ich bliskim coś w tym nie pasuje to ja szanuję ich zdanie.

0

@MesQueUnClub_87 Nie musi coś być nakręcone w celu pokazania jaki zabójca był wspaniały i jak go reżyser podziwia, żeby być nieodpowiednim. Wystarczy że serial pokazuje go jako człowieka, z problemami, z jakąś wewnętrzną walką... i już wtedy duża część widowni zaczyna czuć litość i przenosi część odpowiedzialności na jakieś inne osoby... pijącą matkę, agresywnego ojca, zdradzającą dziewczynę itp. I podświadomie zaczynamy współczuć "głównemu bohaterowi" a do tego jest przystojny.
Przypominam że spora ilość morderców jako jeden z motywów ma to że będzie o nim głośno i zrobi coś "wielkiego" przed śmiercią.

Myślę że Dahmer byłby dumny z tego jak fajną "wersje" jego stworzył Netflix :)

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?