- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1563 Culés
Gorące dyskusje
Karol145
6
Keir Starmer podał się do dymisji.Hahaha, nadal niech rzekoma lewica bawi się w prawice i nadal... » Czytaj dalej
95 odpowiedzi
doc
7
Jeżeli to prawda to by tłumaczyło ciche podchody pod Barcolęhttps://x.com/_BarcaInfo/status/2068... » Czytaj dalej
23 odpowiedzi
CLS63AMG
33
Czyli podsumujmy:- Po śmierci dwóch obywateli Polskich w Przewodowie Zełeński okłamywał Dude... » Czytaj dalej
40 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1563 Culés
42
KĄCIK JĘZYKOWY #013
O PRZYSŁOWIACH
◉ WOLNOĆ, TOMKU, W SWOIM DOMKU
To jedno z tych przysłów, które dość często jest przekręcane. Pamiętajmy, że jeżeli chcemy powiedzieć, że w swoim domu możemy robić to, co chcemy, musimy użyć wyrażenia "wolnoć", nie "wolność"! Dlaczego? "Wolnoć" to dawna forma wyrażenia "wolno ci". Owe przysłowie spopularyzował Aleksander Fredro w swojej bajce "Paweł i Gaweł".
◉ KTO Z KIM PRZESTAJE, TAKIM SIĘ STAJE
I znów jedna literka, a jak wiele zmienia. Pamiętajmy, że w tym przysłowiu jest "przestaje", a nie "przystaje". "Przestawać" to dawna forma na określenie zadawania się z kimś, przebywania w czyimś towarzystwie. Spędzamy z kimś czas, więc przejmujemy jego nawyki.
◉ NIE WCHODZI SIĘ DWA RAZY DO TEJ SAMEJ RZEKI
Bardzo często tego przysłowia używają osoby, które chcą podkreślić to, że nie chcą czegoś zrobić ponownie (np. "Nie wrócę do mojej dziewczyny, ponieważ nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki"). Oczywiście to błędna interpretacja słów Heraklita z Efezu. Grecki filozof był bowiem przekonany, że wszystko płynie. Wierzył, że świat nieustannie się zmienia i nie da się ponownie odtworzyć tego samego zdarzenia. Można wejść zatem drugi raz do tej samej rzeki, ale woda w tej rzece nie będzie już taka sama jak za pierwszym razem. "Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki" to synonim wyrażenia "Nic dwa razy się nie zdarza".
Poprzednia część: https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-13862419#comment-13862419
@Seneka @Mario96w @JimMorrisonFCB @Stinger_ @mekston @Joe_Barbaro @Tomaszekkkkk @Culer9002 @Culers @Szalik
5
@NeroTFP1 Dość pan, wstydu oszczędź (jak mówił Boniek do Grenia)