- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 714 Culés
Gorące dyskusje
Karol145
6
Keir Starmer podał się do dymisji.Hahaha, nadal niech rzekoma lewica bawi się w prawice i nadal... » Czytaj dalej
87 odpowiedzi
doc
7
Jeżeli to prawda to by tłumaczyło ciche podchody pod Barcolęhttps://x.com/_BarcaInfo/status/2068... » Czytaj dalej
22 odpowiedzi
CLS63AMG
30
Czyli podsumujmy:- Po śmierci dwóch obywateli Polskich w Przewodowie Zełeński okłamywał Dude... » Czytaj dalej
36 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 714 Culés
5
Widzę, że "gen z" stało się uno reverse card. Zasłanianie się tym, że jest z innej generacji i nikt ich nie rozumie, nie biorąc pod uwagę, że to z nimi może jest coś nie tak.
https://x.com/horneum_x/status/1735095830862836098
12
@BorzyKrzys To, że system szkolnictwa w Polsce leży i kwiczy to jedno, ale wiedzę ogólną z każdej dziedziny życia wypadałoby jednak mieć.
3
@TheNekro94 Ale on studiuje Medical Informatic i mu wiedza kiedy była bitwa pod Grunwaldem niepotrzebna.
3
@TheNekro94 Wiedzę ogólną tak, ale po co się mamy uczyć np. o starożytnym Egipcie, albo nie wiem, o jakichś stylach malowideł, albo o tym, że budynki gotyckie maja takie ozdoby a romańskie jeszcze inne. Po co to jest?
3
@konrad1661 Oczywiście, że jest nam ładowane do głowy wiele zbędnych rzeczy - dlatego też napisałem, że system edukacji leży i kwiczy. Chociaż akurat podstawową historię świata i Polski (a historia cywilizacji Egiptu do takich należy) też należałoby znać - nie w szczegółach, ale chociaż ogólnikach. Bo potem są takie kwiatki, którzy uważają, że piramidy zbudowali kosmici.
4
@konrad1661 Żebys nie był głąbem
2
@TheNekro94 Tylko pytanie jak szeroka jest ta wiedza ogólna. Warto popatrzeć na systemy edukacji w krajach, które mają bardzo wysokie notowania edukacyjne oraz biznesowe. My ciągle patrzymy na " wiedzę ogólną" z perspektywy tej wiedzy, którą my musieliśmy zdobyć. Bierzemy pod uwagę, że tego może być trochę mniej, a trochę więcej rzeczy nowych, ale nikt nie wyobraża sobie tego, żeby zrobić całkowitą rewolucję. Dalej będzie wykuwanie rzek w Europie, budowa komórki na biologii, tablica Mendelejewa, analiza obrazu Malczewskiego i masa dat, które można sprawdzić w jednej chwili. Nic o pracy w grupie, umiejętnościach miękkich, o tym jak się uczyć, jak weryfikować źródła itp. Dokładnie odwrotnie, niż dzieje się to na świecie w kontekście zawodowym.
1
@BorzyKrzys Na pewno styl gotycki czy jakiś inny, albo uczenie się wielu innych bzdur sprawiają, że ktoś nie jest głąbem. Gratulacje za takie wnioski.
Dokładnie chodziło mi o to co napisał kolega wyżej @Johnnie_Walker
1
@TheNekro94 Okej, ale co to znaczy wiedza ogólna bez szczegółów? Kto okresli gdzie jest ta granica?
A uczenie się na pamięć rzek w Azji czy Afryce?
Wykuwanie na pamięć kto co powiedział i namalował?
Wykuwanie jakichś rodzajów i stylów w malarstwie?
Przecież to nie ma sensu
0
@BorzyKrzys Przecież on o bitwie pod Grunwaldem nie uczył się na studiach tylko w podstawówce czy średniej, czyli wtedy kiedy jeszcze nie miał pojęcia co będzie studiował i czy w ogóle. Kiedy twoim zdaniem należy specjalizować nauczanie? W zerówce?
0
@konrad1661 Określi ten, kto będzie dokonywał przemiany systemu edukacji. Może nic się najlepiej nie uczyć? Przecież dzieciaki w podstawówce czy nawet wielu w liceach nie wiedzą jeszcze czym będą się zajmować w życiu.
0
@TheNekro94 No ale co to w sumie zmienia, że ktoś uważa, że piramidy zbudowali kosmici? I dlaczego należałoby znać podstawową historię świata i Polski?
1
@TheNekro94 rozmawiamy teoretycznie, wiadomo, że o tym zdecyduje minister. I nie ma co się obrażać, jest sens się uczyć jak najbardziej, tylko pytanie na jakim etapie życia, jaka wiedza i umiejętności są potrzebne. W pierwszych latach szkolnych najważniejsza powinna być umiejętność budowania relacji, umiejętność uczenia się oraz zachętą do zdobywania wiedzy. Tworzenie bardzo obszernej podstawy programowej i kultura ciągłego pośpiechu „bo trzeba szybko nadganiać zaległości” prowadzi do dokładnie odwrotnych wyników. Dzieci nie chcą się uczyć, nie są nauczone zdobywania wiedzy, ani nawet nie są zainteresowane tym co jest uczone w szkole, bo nie jest rozwinięta ciekawość świata. W dodatku ludzie idą do liceum i nie potrafią pracować w grupie. Gdyby odchodzić podstawę programową radykalnie, a zamiast tego działać bardziej na projektach grupowych, prezentacjach publicznych, gdyby pomóc licealistom doświadczenie zawodowe w ramach szkoły (np. tak jest w Norwegii), nie takie które ma ukierunkować, ale takie które uczy dyscypliny i pracowitości, to ludzie szli by na studia dużo dojrzalsi jako ludzie, nauczeni funkcjonowania w społeczeństwie i z umiejętnością uczenia się na studiach, które docelowo mają go ukształtować zawodowo. To jest trudne do wyobrażenia sobie, ale np. Chiny, Singapur czy Korea, które są absolutnie wiodące w naukach ścisłych na poziomie akademickim, mają dużo łatwiejszą podstawę szkolną, bo uczą dzieci bardzo solidnych podstaw, a skomplikowana wiedza jest do zdobycia na studiach wtedy już w dużo szybszym tempie.