- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1680 Culés
Gorące dyskusje
Karol145
4
Keir Starmer podał się do dymisji.Hahaha, nadal niech rzekoma lewica bawi się w prawice i nadal... » Czytaj dalej
42 odpowiedzi
CLS63AMG
15
Czyli podsumujmy:- Po śmierci dwóch obywateli Polskich w Przewodowie Zełeński okłamywał Dude... » Czytaj dalej
29 odpowiedzi
doc
5
Jeżeli to prawda to by tłumaczyło ciche podchody pod Barcolęhttps://x.com/_BarcaInfo/status/2068... » Czytaj dalej
21 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1680 Culés
2
Ja mam trochę neutralne odczucia co do tej ustawy ale mam nadzieję, że to nie pójdzie dalej w stronę separatystyczną. Tyle dobrego, że nawet jakby ktoś bardzo by chciał to ich tak średnio można uznać za mniejszość narodową prawnie:
https://x.com/WBC24News/status/1783788649013817742
Chociaż prezydent i tak pewnie nie podpisze
@Comentateiro @michal26 @tomek8756 @Kondziubarca @Tabaluga37
11
@Kgorecki2500 https://x.com/JANUSZIVRZESZY/status/1783789416558829841
Trafny komentarz.
0
@Kgorecki2500 Język śląski to hybryda języka polskiego z niemieckim, więc nie miałbym nic przeciwko gdyby został uznany jako język danego regionu i odseparowany od ogólnego języka ojczystego bo językiem polskim ja tego nigdy nie nazwę.
0
@Kgorecki2500 zmiany godne polityków naszego pięknego kraju
0
@tristan87 "Podczas spisu powszechnego w 2021 r. narodowość śląską zadeklarowały 596224 osoby, w tym 236588 jako pierwszą, a 187372 jako jedyną.
Używanie języka śląskiego w kontaktach domowych potwierdziło 467145 osób, a spośród nich 54957 jako jedynego."
Ale svhhbnk mówi że każdy z jego znajmoych ma to w du.. więc to wszytsko bez sensu.
W Kataloni też pewnie znajdzie się jeden z drugim, który powie że on i jego znajomi mają w du... kwestie katalońskie.
0
@Bobo25 Czyli, gdyby ta ustawa nie przeszła, to nie mogliby się dalej posługiwać językiem śląskim? Co ona zmienia?
2
@Kgorecki2500 te wszystkie z pozoru rzeczy ważne, ale bzdurne są na coś nastawione. Aborcja, tabletka po, język regionalny. Sejm się tym wszystkim zajmuje po to, żeby Duda veto robił. I tu każdy wygrywa jeśli chodzi o tzw twardy elektorat. Jedni mogą mówić, że chcą robić, ale niedobry Duda blokuje, drudzy, że nie ma i nie będzie ich zgody. Koalicja rządząca trochę więcej na tym zyskuje, ale i opozycja ma swoje z tego.
1
@tristan87 "Uznanie śląskiego za język regionalny wiązałoby się z wieloma korzyściami dla śląskiej kultury. To m.in. możliwość pozyskania większych środków na edukację regionalną i naukę języka śląskiego w szkołach. Uczniowie mogliby również np. zdawać maturę w języku śląskim. Większe finansowanie mogłyby uzyskać także różne instytucje kultury, które kultywują śląskie tradycje.
Zgodnie z projektem oznaczałoby to także m.in. przyznanie Ślązaczkom i Ślązakom prawa do zapisywania imion i nazwisk zgodnie z zasadami pisowni języka śląskiego, w szczególności w aktach stanu cywilnego oraz dowodach tożsamości."
Skoro, było takie zapotrzebowanie, w sensie jakaś spora społeczność z tego regionu bardzo chciała tego, to w czym takie oburzenie??? Przecież nikt nie zmusza do używania tego języka.
W ogóle "to już 8. podejście Ślązaków i Ślązaczek w staraniach o uznanie swojej kultury i tożsamości. Pierwszą oficjalną próbę uznania języka śląskiego za język regionalny w 2007 roku podjął Krzysztof Szyga, poseł z Siemianowic Śląskich. W kolejnych kadencjach Sejmu trzy projekty ustaw w tej sprawie przygotował poseł Marek Plura. Jak dotąd żadna z podejmowanych inicjatyw nie uzyskała poparcia sejmowej większości. "
0
@Kgorecki2500 ja to bardziej widzę jako kolejny wytrych dla Niemców, aby w razie czego mieli możliwość wkroczyć do Polski. Oczywiście nie teraz, ale kto wie co przyniesie przyszłość.
Najpierw była ustawa chyba 1066 o tym, że funkcjonariusze obcych państw mogą w Polsce interweniować.
Teraz to, aby w razie potrzeby Niemcy weszli do Polski w obronie tych mniejszości czyli coś na wzór tego jak Rosja weszła do Donbasu czy na Krym.
9
@ObiwanKenobi O jacie....
1
@ObiwanKenobi
Tak tak, za jakiś czas, Niemcy tu wejdą w obronie mniejszości, ale jeszcze wcześniej Rosja zaatakuje Polskę i inne kraje.
Masakra. Skąd ludzie biorą takie debilizmy.
0
@Bobo25 jacie też…
0
@ObiwanKenobi to się cieszę, kiedy się umawiamy?
buziaczki.
0
@SawneyBean chodzi o to, że w razie czego pretekst jest.
A czy jednym z pretekstow do napaści na Polskę w 39 nie był czasem Gdansk i mniejszość niemiecka?
A Rosja to jak tłumaczy napad na Ukrainę?
Napaść NATO na Serbię to też z jakiego była powodu?
Póki robimy co nam każą to jest ok, ale kto wie co będzie za kilkanaście lat.
0
@tristan87 A ja mam wrażenie że najbardziej się czepiają takich rzeczy ludzie, którzy na Śląsku to nawet nie byli xD Były wielokrotne próby, i myślę że to dość ważne bo język Śląski powoli zanika, mlodzi ludzie znają tylko jakieś określenia w mowie potocznej czy nazwy regionalne dań , część tego co słyszeli od rodziców czy już nawet dziadków. Ale spora część ludzi jest dumna z tego języka, i historii. Jeśli da to pieniądze na muzea regionalne i pokazanie kultury to czemu nie? Hobbit w języku śląskim to jedna z dziwniejszych i śmieszniejszych rzeczy jakie widziałem, ale komu to przeszkadza? Ile z was słyszało w szkole o wywózkach sląskich?
Jakoś kaszubski nikomu nie przeszkadza.
1
@ObiwanKenobi
Czekaj czekaj, Ty porównujesz sytuację z 39 roku do aktualnych czasów? Aha...
Zdajesz sobie sprawę, że obecnie na świecie w ogromnej ilości krajów jest jakaś mniejszość narodowa? I co, teraz każdy z tych krajów powinien się bać?
0
@Kgorecki2500 temat idealnie skrojony dla Rusków, podpalić temat i rozdmuchać. Aż dziw bierze że sami się pchamy w takie kłopoty.
0
@SawneyBean czekaj, czekaj. Czy nie zauważyłeś, że to tylko jeden z przykładów? Aha… tamte ci nie pasowały.
A każdy kraj robi takie durnoty jak Polska?
I widzimy chociażby jak Litwa traktuje polską mniejszość lub np. Białoruś a Polaków procentowo jest tam znacznie więcej niż tych Ślązaków.
1
@ObiwanKenobi
Przecież każdy Twój przykład pasuje do tego co ja myślę.
Podałeś Rosję, podałeś Serbię, podałeś Gdańsk - wspólny mianownik to mniejszość.
W takim razie można podać USA (w strachu przed mniejszościa polską), można podać UK, można podać Niemcy, można podać wiele innych państw.
Na prawdę trzeba mieć płytkie myślenie…
0
@SawneyBean rzeczywiście płytkie myślenie albo jego brak.
Tutaj jeszcze potrzeba kraju, który ma interes w tym, aby to wykorzystać i oczywiście możliwości.
Podałeś przykład USA (XD). Według Ciebie taka Serbia mogłaby w odwecie ich zdestabilizować?
0
@ObiwanKenobi
Jaki interes mają Niemcy, żeby ewentualnie „wkroczyc” do Polski? :-)
Żaden. Chyba, że w Twojej głowie.
0
@SawneyBean z pamięcią widzę tak jak z myśleniem.
Czy napisałem, że teraz mają w tym interes? Napisałem, że nie wiadomo co będzie za kilka kilkanaście lat a wytrych jest.
0
@ObiwanKenobi
A czy ja spytałem jaki mają TERAZ interes? :-) Spójrz wyżej i przeczytaj jeszcze raz. Ale jeśli już tak bardzo czepiasz się szczegółów, to poprawię:
Jaki interes mają lub będą mieli w ewentualnej przyszłości? Oczywiście pytam o Niemcy.
Żaden. Chyba, że w Twojej głowie.
0
@SawneyBean może jeszcze masz problem z językiem polskim, ale piszesz w czasie teraźniejszym i wmawiasz, ze w zasadzie to pytałeś o przyszłość.
A co to ja wróżka jestem, aby wiedzieć jaki mogą mieć w przyszłości?
Sytuacja różnie się może potoczyć.
A 20 lat temu pomyślałbyś, że będą ściągać tylu przybyszów z Afryki?
0
@ObiwanKenobi
Nie pogrążaj się dalej bo bardzo nieudolnie próbujesz wybrnąć ze swojej głupoty :-)
Ty to widzisz "jako kolejny wytrych dla Niemców, aby w razie czego mieli możliwość wkroczyć do Polski. Oczywiście nie teraz, ale kto wie co przyniesie przyszłość."
Na prawdę? wytrych aby w razie czego mieli możliwość wkroczyć do Polski? Oczywiście nie teraz, ale kto wie co będzie kiedyś..
Ty masz 13 lat? Serio? ;-))
0
@SawneyBean Wow. Siła twoich argumentów jest niesamowita. Jest ich tyle, że aż trudno się do nich odnieść XD.