- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1308 Culés
Gorące dyskusje
martusiaaaa
1
jakieś ciekawe plany na weekend macie ?
32 odpowiedzi
Kgorecki2500
8
Źle się dzieje w państwie polskim...https://www.youtube.com/watch?v=DyXhNJ2szNk
38 odpowiedzi
Safrani
3
Wiedźmin 3 Co ja mam kupić, żeby ograć całość ze wszystkimi dodatkami?Czy można w to... » Czytaj dalej
26 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1308 Culés
17
Ciekawostka. Dziś mija 21 lat odkąd doszło do globalnej infekcji systemów operacyjnych Windows XP oraz Windows 2000 przez jedno z bardziej rozpoznawalnych złośliwych oprogramowań - robaka Blaster.
Złośliwe oprogramowanie typu "worm", może się propagować bez ingerencji użytkownika (który np. musi otworzyć załącznik). Ten konkretny w oryginalnej wersji (potem powstawały warianty, które wykorzystywały też inne podatności) wykorzystywał dziurę znalezioną przez polską grupę badawczą zajmującą się bezpieczeństwem o nazwie "Last Stage of Delirium". Zwrócili oni uwagę na to, że w usłudze DCOM RPC można doprowadzić do przepełnienia bufora. Na około miesiąc przed rozpoczęciem infekcji powstała nawet łatka na tę przypadłość, ale na niewiele się to zdało, gdyż w wyniku inżynierii wstecznej (tzw. reverse engineering) najprawdopodobniej chińscy hakerzy i tak wymyślili sposób jak obejść i to rozwiązanie. W efekcie powstał robak, który przez spamowanie z jednej maszyny na drugą wysyłając dane na losowe IP zaczął się namnażać w niesamowitym tempie.
Ciekawostką związaną z tym robakiem był zrzut do postaci hexadecymalnej pliku wykonywalnego, zaszyto w nim bowiem dwie wiadomości. Pierwsza z nich brzmiała "I just want to say LOVE YOU SAN", natomiast druga była skierowana do założyciela Microsoftu:
"billy gates why do you make this possible ? Stop making money and fix your software!!". Robak ten dla tego poza dwoma nazwami "Blaster" oraz "MSBlaster" zyskał też nazwę "LoveSan".
Złośliwe oprogramowanie nie było się też w stanie propagować na maszyny z wersjami serwerowymi oraz 64 bitową wersją Windowsa XP, gdyż te były kompilowane z flagą /GS, co wyrzucało błąd w momencie próby przekroczenia bufora. Nie oznacza to jednak, że nie było związanych z tym konsekwencji. System raportował przekroczenie bufora, a następnie uruchamiał procedurę restartu, jak na załączonym obrazku, więc efektywnie prowadziło to do ataku typu DoS.
3
@misterio Pamiętam, jak bałem się odpalić Diablo II :D
2
@Kapitan hawk Ty się bałeś, bo Andariel Ci się śniła po nocy, a nie przez wirusa...