- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1310 Culés
Gorące dyskusje
Karol145
4
Keir Starmer podał się do dymisji.Hahaha, nadal niech rzekoma lewica bawi się w prawice i nadal... » Czytaj dalej
65 odpowiedzi
doc
6
Jeżeli to prawda to by tłumaczyło ciche podchody pod Barcolęhttps://x.com/_BarcaInfo/status/2068... » Czytaj dalej
21 odpowiedzi
CLS63AMG
17
Czyli podsumujmy:- Po śmierci dwóch obywateli Polskich w Przewodowie Zełeński okłamywał Dude... » Czytaj dalej
30 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1310 Culés
4
Fajna nitka do przeczytania o lekarzu, który odkrył, że mycie rąk przez lekarzy ma wpływ na spadek śmiertelności kobiet na oddziale położniczym.
Wtedy lekarze robili np. sekcje zwłok i zaraz po tym, bez mycia rąk szli odbierać poród.
Jak został za to nagrodzony? Został zamknięty w zakładzie psychiatrycznym, gdzie zmarł, bo śmiał mówić lekarzom, że muszą myć ręce co było niezgodne z ówczesną wiedzą medyczną.
0
@ObiwanKenobi, poczekajmy kilkanaście/kilkadziesiąt lat, a wyjdą badania na temat zabójczego cukru i jakie spustoszenie powoduje w organizmie w długim terminie.
1
@ObiwanKenobi To znana opowieść z historii medycyny, ale jest też przykładem jak kochamy romantyzować. Przykładowo, teoria Semmelweisa, mimo że słuszna, nie miała oparcia w ówczesnej nauce, bo jeszcze nie odkryto bakterii. Wydawała się przez to raczej przesądem, niż racjonalnym myśleniem. Z drugiej strony sam Semmelweis nie nauczył się, bądź nie chciał prowadzić naukowego dialogu, nie komunikował swoich pomysłów w cywilizowany sposób. Przy niezdolności zaprezentowania swojej tezy w gronie naukowym był jednocześnie agresywny i obrażał kolegów po fachu, zrażając do siebie m.in. Rudolfa Virchowa, który również zrewolucjonizował medycynę. Obecnie nie uważa się, że Semmelweis rzeczywiście zwariował przez wrogość kolegów. Jego zapiski i opisy jego zachowania sugerują jakąś chorobę układu nerwowego, być może zaawansowaną kiłę.
Warto więc pamiętać, że ludzkie życie jest bardziej skomplikowane, niż opowieści jakie o nim snujemy. Biografię Semmelweisa możemy traktować w kategorii archetypu niezrozumianego geniusza, ale również jako przestrogę. Nawet mając świętą rację nie przysłużymy się światu nie umiejąc pokornie, spokojnie i logicznie komunikować tej racji.
1
@esem91 Czekamy już kilkadziesiąt lat.
0
@esem91 Już jest nagonka na cukier, youtuberzy już kręcą masę filmików, są artykuły... Sam oglądałem dwa filmiki w zeszłym tygodniu o tym jak cukier rujnuje nam zdrowie i do jakich chorób prowadzi. Ja kojarzę że już dawno dawno mówili o cukrze ale ostatnio widać że jest tego coraz więcej.
0
@AduŚ07 Filmiki na youtubie i artykuły w popularnych serwisach to nie badania naukowe. "Kreatorzy treści" znajdują sobie na zmianę archetypiczne trucizny powodujące wszelkie choroby oraz panacea, która nas z nich wyleczą. Jak przychodzi co do czego, to duże badania naukowe wszystkie te bzdety obalają, aż pojawi się nowy kreatywny pomysł. Były koktajle witaminowe, był cholesterol, były megadawki witaminy C i D, były chemitrailsy, były głodówki. Wszystko zaorane. Potem cykl zacznie się od nowa :)
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27900447/
0
@YeastMoss, nie mówię, że jesteśmy robieni w konia na każdym kroku, ale gdyby ogólne badania mówił, że cukier jest zabójczy, świat po prostu zostałby wywrócony do góry nogami i wielkie korporacje i deep state miałyby nie lada orzech do zgryzienia. Nie uważasz, że większość produktów proponowanych nam w sklepach to jak pasza dla zwierzęcia? Byle zaspokoić głód i zjeść smacznie, ale nie zastanawiamy się co tak naprawdę jemy. Uważasz, że nie ma lekarzy na jutubach?
0
@esem91 Możesz kupować co chcesz. Problem jest banalny - żywność wysoce zakonserwowana i mocno przetworzona jest łatwa do produkcji, transportu i do przechowywania, dlatego jest tania. Gdyby cukier był zabójczy, to już bym nie żył. Opowiadanie takich uproszczonych i szokujących informacji jest manipulacją.
Są lekarze na jutubach, ale jest różnica między filmikiem na jutubie odnoszącym się do prawdziwej nauki, a teoriami spiskowymi i podobnymi bzdetami, które również lekarze mogą postować.