- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1177 Culés
Gorące dyskusje
Kgorecki2500
12
Źle się dzieje w państwie polskim...https://www.youtube.com/watch?v=DyXhNJ2szNk
54 odpowiedzi
martusiaaaa
1
jakieś ciekawe plany na weekend macie ?
42 odpowiedzi
turhiay
12
A to ciekawe. Fede Valverde i kolejny konflikt w szatni (tym razem Urugwaju)Przypadek?https://x.com/... » Czytaj dalej
14 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1177 Culés
1
W przerwie od tragicznych informacji z frontu walk z żywiołem (tak nawiasem mówiąc to czapki z głów dla strażaków, którzy z odwagą tam walczą) mała, aczkolwiek warta odnotowania kartka z kalendarza.
15 września 1944 roku zabici zostali Edward "Edek" Galiński i Mala Zimetbaum - uciekinierzy z Auschwitz. On pochodził z moich rodzinnych okolic na podkarpaciu ( o czym dowiedziałem się pisząc ten text), ona belgijska żydówka.
On raptem 20 letni instalator z obozu pierwszego (przeniesiony potem na Birkenau), ona tzw. lauferka - goniec obozowy. Uciekli razem, on w przebraniu ss`mana 24 czerwca 1944 roku. Około 2 tygodni później popełnili straszny błąd. Mala chciała coś kupić w sklepie w górach w zamian za złoto ukradzione w obozie. Wówczas jakieś ścierwo wydało ich patrolowi ss`manów. Edek stał nieco dalej i przyglądał się zatrzymaniu Mali. Mógł uciec i żyć, ale postanowił dołączyć do niej.
W obozie oboje skazani zostali na śmierć. On został powieszony. Do końca stawiał opór. Kiedy odczytywano wyrok wskoczył do pętli i wykopał taboret. Uratowano go. Kiedy zaczął krzyczeć "Jeszcze Polska nie zginęła" wykopano taboret, aby zawisł odrazu.
Jak zmarła Mala do końca nie wiadomo.Jedne relacje mówią o powieszeniu, drugie o spaleniu żywcem w piecu inne zaś o samobójstwie. Z tego co czytałem miała zostać powieszona, ale w trakcie odczytu wyroku strzeliła w pysk ss`mana, za co wyrok został jej zmieniony na spalenie. Chcąc go uniknąć sama się popełniła samobójstwo i zmarła ( są i relacje że nawet nie starano się specjalnie tam dostarczyć) w drodze do krematorium
Tutaj dwa filmiki o nich:
Kroniki z Auschwitz (kapitalny 5 odcinkowy dokument świetnie zagrany przez lektora Adama Ferency):
History Hiking:
2
@Szklaner To też jest tragiczna informacja..