La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1269 Culés

4

Nożna nożną, ale warto wspomnieć o innej dyscyplinie.

W poniedziałek zakończyliśmy 15 kolejkę PlusLigi siatkarzy, co oznacza, że jesteśmy na półmetku sezonu zasadniczego.
W tym poście nie będę się brał za jakieś dogłębsze analizy, tylko napiszę, które zespoły są według mnie niespodzianką (pozytywną, jak i ujemną).

Zacznijmy od przedstawienia pierwszej szóstki, gdyż zespoły te awansowały do ćwierćfinału Pucharu Polski. Są to kolejno: Jastrzębski Węgiel, Projekt Warszawa, Aluron CMC Warta Zawiercie, Bogdanka Lublin, ZAKSA Kędzierzyn Koźle i Norwid Częstochowa. Obecność zespołu z Częstochowy jest tu sporą niespodzianką, ale trzeba zaznaczyć, że drużyna niesiona na barkach przede wszystkim genialnego czeskiego atakującego, Patryka Indry, w pełni zasłużyła by być tu gdzie obecnie jest.
Wczoraj poznaliśmy też niektóre pary ćwierćfinałów Pucharu Polski. Jastrzębski Węgiel podejmie zespół spoza PlusLigi, duma wojewodztwa lubelskiego zagra z Norwidem Częstochowa (i wygrani tych dwóch starć zmierzą się ze sobą w półfinale), zaś z drugiej strony drabinki Aluron CMC Warta Zawiercie podejmie zespół spoza PlusLigi, natomiast ZAKSA zagra z Projektem Warszawa. Zapowiada się ciekawy pojedynek.

Wrócmy jednak do podsumowania półmetka rundy zasadniczej PlusLigi.
Zacznijmy od drużyn, które na tę chwilę zajmują trzy ostatnie pozycje, które w tym sezonie będą oznaczać spadek do 1 ligi. Są to GKS Katowice, Barkom Każany Lwów i MKS Będzin. Jeden punkt (12) przed Będzinem (z taką samą liczbą wygranych spotkań) jest PSG Stal Nysa. Trzeba przyznać, że taka pozycja zespołu z Nysy jest sporym zaskoczeniem. Sam przed sezonem obstawiałem, że o utrzymanie będzie bić się ta trójka, która na chwilę obecną żegna się z elitą, a także Stilon Gorzów. Trzeba jednak przyznać, że trener Kowal robi dobrą robotę w Gorzowie, co przekłada się na jedenastą lokatę i 19 punktów na koncie.

Na chwilę obecną cztery zespoły dokonały zmian na ławce trenerskiej. Są to GKS Katowice, AZS Olsztyn, PSG Stal Nysa i MKS Będzin, który 2 dni temu pożegnał się z Dawidem Murkiem. AZS Olsztyn wyszedł bardzo dobrze na zmianie trenera, gdyż gra drużyny niesamowicie się odmieniła i dzisiaj zarząd, zawodnicy i sympatycy warmińskiego klubu nie muszą stresować się walką o utrzymanie, lecz mogą jeszcze zameldować się w najlepszej ósemce na koniec rundy zasadniczej, biorąc pod uwagę nierówną grę Bełchatowa, Asseco Resovii Rzeszów czy problemów Częstochowy, jakim niewątpliwie jest wypadnięcie na ponad 2 miesiące rozgrywającego Issacsona.
GKS Katowice to zdecydowanie czerwona latarnia ligi i zespół ten nie daje żadnych argumentów, by walczyć jeszcze o utrzymanie. Zwolnienie trenera Grzegorza Słabego jak się spodziewałem nie dało za wiele. W pierwszej kolejności zarząd powinien zwolnić siebie. Co do Barkomu, to im standardowo życzę co sezon spadku, gdyż przeszkadza mi od początku sposób w jaki dostali się do elity POLSKIEJ LIGI.

Gdyby dziś miała zakończyć się faza zasadnicza, to play-off'y wyglądałoby następująco:
Jastrzębski Węgiel vs Skra
LUK Lublin vs ZAKSA
Projekt vs Asseco Resovia
Warta Zawiercie vs Norwid

Kto mnie zaskoczył spośród wszystkich zespołów? Na minus zdecydowanie Nysa, która musi drżeć przed spadkiem. Zespół zwolnił Daniela Plińskiego, jednak były reprezentant Polski pożegnał się z klubem z wojewodztwa opolskiego z powodu podpisanej umowy z AZS Olsztyn od sezonu 25/26, a nie dosłownie z powodu słabszych wyników. Według mnie Nysa zupełnie nie trafiła z rozgrywającym i to jest źródłem ich problemów. Drugim negatywnym zaskoczeniem jest Asseco Resovia Rzeszów. Zespół z Podkarpacia jest bardzo nierówny i zdecydowanie gra poniżej oczekiwań. AZS Olsztyn słabo rozpoczął sezon, jednak po zmianie na ławce trenerskiej zaczynają przypominać Projekt Warszawę sprzed 2 lat, gdzie to pod koniec 2022 roku drużynę objął Piotr Graban i zespół ze stolicy stał się drużyną mogącą rywalizować na równi z każdym zespołem w lidze. Zobaczymy jak to się dalej potoczy. Według mnie zameldują się w TOP8 kosztem najprawdopodobniej Skry Bełchatów, która jednak jest najgorszą drużyną z TOP8 na tę chwilę.

Na plus zdecydowanie Częstochowa i ten niesamowity Patrick Indra. Super jest oglądać tego zawodnika w akcji. Niestety wypadł im na dłuższy czas rozgrywający i obawiam się, że przez to Częstochowa zanotuje gorszą rundę rewanżową. Issacson przy słabym przyjęciu zespołu wystawiał kapitalne piłki.
LUK Lublin także rozgrywa dobry sezon, jednak nie jest to drużyna na medal. Owszem, Leon potrafi pociągnąć drużynę, ale Tuinstra czy Sawicki nie są w stanie dać tę jakość na pozycji przyjmującego, co reprezentant Polski. Do tego atak Sasak/Malinowski też nie straszy. Może się tak zdarzyć, że Lublin momentami będzie grał bez obu skrzydeł, a w meczu z czołówką jest to nieakceptowalne.
Podoba mi się też to, że Kędzierzyn-Koźle w tym sezonie straszy i jest zespołem, który może namieszać.

O JSW, Warszawie czy Zawierciu ciężko się rozwodzić. Grają swoje, zdecydowanie trzy najlepsze zespoły w lidze. Z tej trójki najgorzej pod kątem punktów, jak i bilansu prezentuje się Aluron, który ma 11 wygranych, przy 13 wygranych Jastrżębia i Warszawy. Powyższe trzy zespoły reprezentują nas w LM. I robią to naprawdę dobrze.

@Don Lucas @michal26 @Encore @priest9999 @osa91 @Xxxbarca4ever i inni fani siatkówki.

0

@Ojciec5tkidzieci

Ogólnie jest to liga paru prędkości. Jastrzębski Węgiel jest zdecydowanie TOP. Potem są 4 zespoły - Projekt Warszawa, Zawiercie, ZAKSA i Lublin. Ciężko wskazać, kto z nich jest lepszy. Potem mamy tak naprawdę 7 drużyn na poziomie "aspirującym do Europy", ale w praktyce - poziom europejski. Resovia (wyraźnie w fazie wzrostowej!), Norwid Częstochowa (która jest wyżej niż potencjał!), Skra (ciągle w kryzysie, przede wszystkim finansowym), Suwałki (dobrze się spisują!), Cuprum Gorzów, Olsztyn i Gdańsk. Bardzo wyrównany poziom tych drużyn. Trefl zdecydowanie poniżej poziomu, który reprezentowali w ostatnich latach.
Potem mamy kolejny poziom (powiedzmy, żę Gdańsk waha się między jednym, a drugim). Nysa (tylko 3 wygrane! Żenada...), Będzin, Barkom - tutaj odegra się walka o utrzymanie. Przypominam - 3 drużyny spadają - słuszna decyzja o zmniejszeniu ligi do 14 zespołów.
Powinni jeszcze zrobić tak, że 14 drużyna za sezon - spada, 13 - baraż z 2 drużyną 1. ligi.
A no i bym zapomniał - Katowice spadają. Praktycznie bez szans na utrzymanie..
Za dużo ich dzieli od topowej 8, bym na nich jakiekolwiek punkty zrobić, a tego potrzebują. Punkty na Barkomie (3) i Gorzowie (1).

Ogólnie mamy mega silną ligę. Najlepsi siatkarze grają u nas. Dobrze, jakby jeszcze Francja i Niemcy dokoptowały w obliczu braku Rosji.

0

@Ojciec5tkidzieci Jastrzębski w tym sezonie idzie na maxa na 2 frontach . W Polsce zdecydowany faworyt i będzie mocno walczył w pucharach ( przed rozbiorem drużyny może uda się zakończyć pewien etap dużymi sukcesami) . Bardzo podoba mi się w tym sezonie gra 2 zespołów Suwałki (mimo że wyniki trochę pokazują co innego to grają piękna dla oka siatkówkę) i Gorzów gdzie jak zwykle pan Kowal klasa wyciąga z zespołu maxa . Cieszę się że 3 zespołu spadają bo jak patrzę na te dramatyczne Katowice czy Ukraińców to załamuje się se takie zespoły grają w tak mocnej lidze . Klasycznie rozczarowuje Resovia w tym sezonie nie osiągną nic wielkiego - na szczęście na następny sezon zbudowali świetna paczkę, po Skrze również oczekiwałem czegoś więcej niż tylko lanie slabiakow. Norwid to dopiero jest zagadka - lejesz czub tabeli żeby przegrywać z zespołami z dołu - ale i tak jak wejdą do PO to będzie gigant sukces. Według mnie w sumie nie wiem czy się zgodzisz ze mną poziom PlusLigi spadł w tym sezonie.

0

@Xxxbarca4ever Tak, poziom meczów jest niższy. Może to kwestia dojścia do właściwej formy po sezonie olimpijskim. A najgorsze, że za rok, jak nie będzie u nas Bednorza, Fornala, Perry'ego to będzie jeszcze wiekszy dołek. :(

0

@Ojciec5tkidzieci shojiego też prawdopodobnie nie . Za to będzie louati i prawdopodobnie Anderson

0

@Xxxbarca4ever Ja osobiście w tego Andersona nie wierzę.

0

@Ojciec5tkidzieci według mnie jest spora szansa . Imo nie bez powodu Zawiercie bierze popiwczaka kosztem perrego - zwiększa limity obcokrajowców

0

@Ojciec5tkidzieci Widzę obecnie trzech kandydatów na mistrza: Jastrzębie, Projekt i Aluron CMC. Do spadku podobnie: Katowice, Lwów i Będzin. Zobaczymy co pokaże w dalszej części sezonu Stilon i Trefl (notabene grają ze sobą już w najbliższej kolejce). Nysa powinna iść w górę (ale wcale nie musi). Myślę, że obecny podział na dwie ósemki utrzyma się już do końca. Chyba, że do gry wejdą kontuzję, jak np. w Cz-wie, gdzie stratę Isacsona uważam za potężny cios dla drużyny.

Zaksa, to taka drużyna zagadka, potrafi zagrać świetny mecz jak z Jastrzębiem, a potrafi dostać w palnik, jak dzisiaj z Projektem.

Dla mnie na razie jak najbardziej na plus Częstochowa, Lublin i Gorzów.
Najbardziej na minus: Nysa, Gdańsk i Katowice.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?