- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 901 Culés
Gorące dyskusje
Karol145
6
Keir Starmer podał się do dymisji.Hahaha, nadal niech rzekoma lewica bawi się w prawice i nadal... » Czytaj dalej
90 odpowiedzi
doc
7
Jeżeli to prawda to by tłumaczyło ciche podchody pod Barcolęhttps://x.com/_BarcaInfo/status/2068... » Czytaj dalej
22 odpowiedzi
CLS63AMG
30
Czyli podsumujmy:- Po śmierci dwóch obywateli Polskich w Przewodowie Zełeński okłamywał Dude... » Czytaj dalej
36 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 901 Culés
9
19 stycznia 1947 roku na świat przyszedł Leszek Balcerowicz, polski polityk i ekonomista, minister i wicepremier w kilku rządach, prezes Narodowego Banku Polskiego (2001–2007). Założyciel think tanku Forum Obywatelskiego Rozwoju. Kawaler Orderu Orła Białego.
Znany jest oczywiście z tak zwanego planu balcerowicza, czyli transformacji gospodarki socjalistycznej w gospodarkę wolnorynkową, co było ewenementem w skali światowej. Plan i działania z jednej strony chwalone, z drugiej ostro krytykowane. Jednakże finalnie jego reformy jak i pozostałych rządów wprowadziły Polskę na drogę rozwoju gospodarczego. Narzekamy, że jest źle, tu brakuje pieniędzy, tam są źle wydawane, ale fakty są takie, że od 1990 roku jesteśmy w światowym TOP3 rozwoju gospodarczego. Jaki w tym udział planu balcerowicza? Swoją cegiełke dołożył, ale jestem zwolennikiem twierdzenia, że to bardziej zaradność polaków, aniżeli jego planu.
Osobiście Pan Balcerowicz jest dla mnie dość ważny, bo jedną z kilku prac magisterskich, której jestem autorem jest właśnie o transformacji (Skutki społeczne transformacji ustrojowej). W wyniku moich badań na dostępnych raportach z tamtych lat wyszło mi, że przeciętnie polak zubożał w wyniku transformacji na tyle, że przez około miesiąc każdy polak głodował (i to dosłownie, absolutne 0 jedzenia przez miesiąc). Mimo to jestem bliżej jego zwolenników niż przeciwników, co zawarłem w pracy, a głównym moim zarzutem wobec tego planu jest zbytnie otwarcie gospodarki na producentów zewnętrznych (którzy mieli wypełnić lukę w towarach), a nie było zbyt dużej inicjatywy w celu ochrony polskich przedsiębiorców.
Sam Balcerowicz był uosobieniem kapitalisty, który doprowadził to wielkiej biedy, i właśnie o tym powstał kultowy odcinek ŚWK - Balcyrewicz musi odejść, z wiele mówiącą piosenką
@Marian_Pazdzioch
3
@Szklaner "Sam Balcerowicz był uosobieniem kapitalisty, który doprowadził to wielkiej biedy"
Krótko czy długoterminowo? Bo z tego co wiem Polska po okresie komunizmu wychodziła ze ogromnej biedy, a nie właśnie w nią weszła.
Przecież to wtedy zaczęła budować się klasa średnia i rosły rodzime biznesy, z jednoczesnym zubożeniem części społeczeństwa. Wychodzenie z niewydolnego systemu, niestety, zawsze ma swoje ofiary.
Tego się często nie słyszy, ale by Polska ruszyła z kopyta, należało stworzyć różnice dochodowe między obywatelami.
0
@Szklaner a wcześniej , za komuny to było bogactwo i przepych ;);););):) komuny to ty chyba nie miałeś tej wątpliwej przyjemności poznać .To skoro wcześniej było tak ekstra , to po co kartki na paliwo, czy na żywność skoro było bogactwo;).......
1
@Comentateiro @Borneo no ja jestem dziecko transformacji, z lat 90. Praca i analiza danych dotyczyła okresu 1985-1995, czyli upadku gospodarczego prl, dołka transformacji (np upadku pgr, innych zakładów pracy), no i na danych statystycznych tego okresu bazowałem. Porównywałem m.in spadek konsupcji owoców, warzyw, mięsa, ale też kupna książek, butów, spodni, jak też towarów luxusowych jak samochody (tam to była gruba statystyka 0,00x spadek na 0,000x :D)
Jak to było też w kiepskich "Kiedyś nic nie było, ale wszystko było, a teraz wszystko jest, ale nic nie ma"
Ps. Wspomniana statystyka - za PRL nie byla wysoka (miałem parę odniesień porównawczych do konsupcji na zachodzie), ale przez transformację padła jest mocniej, stąd wniosek o miesięcznej głodówce statystycznego polaka.
0
@Szklaner no ja jestem z wcześniejszegob jeszcze okresu który się wyróżniał tym ze polski były puste a wejście do Pewexu to czuła się zachód.....Byłem w czasie PRL w DDR i Czechosłowacji i pojechałem do Francji przez Austrię i Szwajcarię i delikatnie mówiąc to nie było to samo;)
Mam porównanie.To że spotkanie z prawdziwym rynkiem było ciężkie to oczywiste ale nie było to spowodowane ze było super i Balcerowicz to zrobił tylko byliśmy po komunie która się rozsypała.To nie działa tak że z dnia na dzień jest lepiej tylko są to procesy.O ile pamiętam on współpracował z Jeffreyem Sachs i pr-pwidywali że doganianie zachodu będzie trwało 40 lat..Natomiast to była wina komuny w dużej mierze trzeba to powiedzieć .Bo gdyby było tak że pomiędzy Bakcerowiczem a komuna było super to można było go całkowicie obwinić.Komuna skończyła się hiperinflacją i każdy wie że nawet ostatnio za pis mieliśmy 17% inflacji i do dziś sporo ludzie to czuję.Nawet bazowa była powyżej 10% gdzie całkowita w ue była 1 cyfrowa.Był duży optymizm że komuna się skończyła ale było bardzo ciężko.Też trzeba przyznać że nikt tego przed nimi nie robił. Robili coś nowego....Dlatego mieli uznanie i obaj byli zapraszani aby pomogli inne kraje stanąć na nogi.Nie mówię że nie popełniał błędów koszty były i się zgadzam z tobą.Ale aby to uczciwie opisać należalo by napisać że sytuacja jest pokłosie strasznego systemu który był.Miedzy nami a zachodem była przepaść.....