- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1581 Culés
Gorące dyskusje
Karol145
6
Keir Starmer podał się do dymisji.Hahaha, nadal niech rzekoma lewica bawi się w prawice i nadal... » Czytaj dalej
96 odpowiedzi
kodi77
56
Córeczka odeszła mi rok temu więc dzisiejszy dzień ojca boli podwójnie ale mam nadzieję że z... » Czytaj dalej
14 odpowiedzi
doc
7
Jeżeli to prawda to by tłumaczyło ciche podchody pod Barcolęhttps://x.com/_BarcaInfo/status/2068... » Czytaj dalej
23 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1581 Culés
8
Ciekawostka. Astronomom udało się po raz pierwszy uchwycić gwiazdę towarzyszącą Betelgezie, a więc tak jak przewidywano, jest to układ podwójny. Wyjaśnia to okresowe spadanie jasności czerwonego nadolbrzyma. Nie należy jednak tego łączyć z rokiem 2019-2020, kiedy jasność gwiazdy spadła nagle i nieoczekiwanie. Wtedy faktycznie wyglądała, jakby przygasała na niedługo przed skończeniem swojego istnienia. Co ciekawe wygląda, że nowo odkryta gwiazda, dla której zaproponowano nazwę Siwarha, znajduje się na początku swojego kosmicznego życia i jeszcze nie zaczęła syntezy wodoru w swoim rdzeniu.
Więcej: https://www.space.com/astronomy/astronomers-crack-1-000-year-old-betelgeuse-mystery-with-1st-ever-sighting-of-secret-companion-photo-video
3
@misterio czyli ta jedna odchodzi na emeryture druga jest młodym szczylem?
Laporta to jest jednak kot, nawet gwiazdy zrobił tak żeby pokazać przekazanie pałeczki Messiego do Yamala.
3
@misterio a gdzie jakieś dowody.
1
@Jakchcesz Niestety z tego co przewidują, to w tym wypadku Yamal się zasiedzi przez Messiego na ławce. Za około 10.000 lat zderzenie, które raczej wygra czerwony nadolbrzym.
Nawet tutaj nie dadzą gwieździe rozbłysnąć, tylko ją zmarnują.
1
@misterio Nadolbrzym to jeszcze za mało masywna gwiazda na zapadnięcie się i stworzenie czarnej dziury? czy to jeszcze ten rozmiar że rośnie i później zostaje białym karłem?
2
@Jakchcesz W przypadku czerwonych nadolbrzymów ciężko stwierdzić. Betelgeza ma w tym momencie szacowaną masę ~20 mas Słońca, ale zakończy żywot supernową. Jeżeli w wyniku tego wybuchu odrzuci tyle materii, że w jądrze zostanie 3 lub mniej mas Słońca (nie jest to niemożliwe), skończy jako gwiazda neutronowa, a w przeciwnym przypadku zapadnie się dalej.