- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1529 Culés
Gorące dyskusje
Karol145
4
Keir Starmer podał się do dymisji.Hahaha, nadal niech rzekoma lewica bawi się w prawice i nadal... » Czytaj dalej
52 odpowiedzi
doc
5
Jeżeli to prawda to by tłumaczyło ciche podchody pod Barcolęhttps://x.com/_BarcaInfo/status/2068... » Czytaj dalej
21 odpowiedzi
CLS63AMG
15
Czyli podsumujmy:- Po śmierci dwóch obywateli Polskich w Przewodowie Zełeński okłamywał Dude... » Czytaj dalej
29 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1529 Culés
8
"Podpoznański Katyń – kto z Państwa o nim słyszał?
Kto wie, ilu Polaków Sowieci zamordowali w Katyniu?
Około 4400.
A wiecie, że w Lasach Zakrzewsko-Palędzkich, zaledwie kilka kilometrów od granicy Poznania, Niemcy zamordowali w latach 1939-42 przynajmniej 4500 Polaków? A być może dużo więcej. Liczba ofiar jest dziś niemożliwa do ustalenia, bo w 1944 Niemcy zdążyli przed nadchodzącym frontem – ekshumowali ciała i spalili je.
Liczba 4500 przyjęta została w latach 60. na podstawie zapisków świadka, Antoniego Dorny, który naliczył 134 transporty z więźniami. Ale zapewne nie zarejestrował wszystkich. Dziś poważnie traktuje się także szacunki mówiące o kilkunastu tysiącach pomordowanych.
Kogo mordowali Niemcy? Inteligencję, studentów, księży, powstańców wielkopolskich – elitę.
Mordów dokonywało Gestapo, a obsługę „techniczną” w tym kopanie dołów, zapewniali niemieccy mieszkańcy pobliskiej wsi Zakrzewo, do 1939 roku obywatele polscy. Dostawali za to markę dziennie, dzielili między także sobą rzeczy ofiar – podział odbywał się w zakrzewskiej szkole (jednak najcenniejsze przedmioty kradli bezpośrednio gestapowcy), a po każdej masowej egzekucji byli zapraszani na libacje alkoholowe w miejscowej restauracji.
Skąd znamy takie szczegóły? Z przesłuchań dwóch esesmanów dokonanych przez GRU w 1948 roku.
Tę straszliwą zbrodnię prawie zupełnie zapomniano. Nawet w raporcie o stratach wojennych przygotowanym przez rząd PiS została ona praktycznie pominięta. Pamięć o niej kultywuje się dziś jedynie w gminie Dopiewo na terenie której została popełniona. To włodarze tej gminy, miejscowi nauczyciele i uczniowie dbają o groby – głównie symboliczne.
Strasznie to smutne."
5
@RosjaninBut warto zaznaczyć że o Katyniu wiemy bo Niemcy nas o tym poinformowali .
Głowa mała ilu jeszcze takich masowych mogił nie zostało odkrytych czy co by było przy Wołyniu .