La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 2129 Culés

42

Dzisiaj nad Polską jest orkan Barbara. Zaciekawilo mnie to dlaczego wszystkie huragany mają żeńskie imiona. Oczwiście żart o tym że najpierw są mokre i wilgotne, a potem odbierają domy i samochody nie jest dobrym wyjaśnieniem. Postanowiłem więc trochę poszukać i okazało się że historia nazewnictwa tych zjawisk jest strasznie długa. Najpierw był Australijczyk, Clement Wragge. Imiona tworzył on, sięgając do liter greckiego alfabetu oraz nazw postaci z mitologii rzymskiej oraz greckiej, z czasem zaczął nadawać im imiona polityków, których nie lubił. Potem meteorolodzy armii i marynarki wojennej USA zaczęli nadawać huraganom imiona swoich partnerek, które pozostały w kraju, aby w ten sposób oddać im hołd. Przyjeło się to i rozpowszechniło się na całym świecie.
Cholera mam za duzo wolnego czasu :)

0

@sebasek99 Dzięki za ciekawostkę

0

@sebasek99 Ale to nie jest prawda, huragan Matthew albo Andrew.. to nie są żeńskie imiona.

8

@regatta52 Może Ci co nazywali te huragany byli gejami. A może to kobity ^^

3

@regatta52 Faktycznie. Nawet jeszcze Ksawery, który narozrabiał w Polsce. W artykule z tvnmeteo jest wyjaśnienie. "Pierwsze głosy sprzeciwu pojawiły się już w 1954 roku. 19 października na łamach "Miami News" uznano, że nazywanie huraganów imionami ludzkimi jest "kapryśne". W 1955 roku na problem zwrócił uwagę "Times-News". Wówczas stwierdzono, że to "traktowanie poważnych spraw lekkomyślnie". A co więcej, takie nazewnictwo miało zwiększać liczbę poszkodowanych, bo ludzie nie traktowali zagrożenia na poważnie.
W akcje przeciwko nadawaniu huraganom żeńskich imion włączyły się feministki. Do lat 70. XX wieku prowadziły protesty. Najbardziej wsławiła się w tej roli Roxcy Bolton z Narodowej Organizacji Kobiet. Twierdziła, że kobiety nie mają nic wspólnego z niszczącą siłą żywiołów. Wreszcie pod koniec lat 70. National Weather Service i WMO dokonały zmiany na wykorzystanie imion i tych męskich, i żeńskich. Kilka lat temu lista imion została zmieniona. Nazwy najbardziej katastrofalnych huraganów, np. Katrina czy Andrew nie mogą ponownie zostać wykorzystane". Poprzednie artykuły na podstawie których pisałem wpis po prostu olały tę sprawe :)

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?