- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1400 Culés
Gorące dyskusje
Karol145
4
Keir Starmer podał się do dymisji.Hahaha, nadal niech rzekoma lewica bawi się w prawice i nadal... » Czytaj dalej
60 odpowiedzi
doc
6
Jeżeli to prawda to by tłumaczyło ciche podchody pod Barcolęhttps://x.com/_BarcaInfo/status/2068... » Czytaj dalej
21 odpowiedzi
Batys
6
Walicie czy nie?
22 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1400 Culés
0
Ciekawy eksperyment telewizji SKY odnośnie odgwizdywania spalonych (takich na styku):
,,Podczas tego eksperymentu pokazano nam, że zagrywając piłkę zawodnik ma ją na bucie przez 0,06-0,08 s. Jeżeli dwóch zawodników rozpędza się w przeciwnych kierunkach osiągając prędkość do nawet 12 m/s, to łatwo policzyć, że w ciągu 0,06-0,08 s robi się między nimi różnica do metra."
To pokazuje, że system VAR jest koniecznością. Sędziowie liniowi chcąc nie chcąc, bardzo często gwizdają na czuja, bo ludzkie oko nie może tego wyłapać z odległości 20, 30 lub nawet ponad 50 metrów. Tym bardziej, że liniowy najpierw patrzy się na piłkę, a dopiero po momencie podania musi obrócić głowę i patrzeć na linię spalonego. Po tym czasie może ona już wyglądać nieco inaczej, co pokazuje eksperyment telewizji SKY.
0
@seb1291 Z tego co wiem to liniowi nie patrzą na piłke, a dopiero potem przerzucają wzrok na piłkarzy, tylko w większości przypadków biorą to na słuch
0
@Maciejowskii Na słuch podanie wyczuwają. W jaki sposób, bo nie za bardzo rozumiem?
0
@seb1291 Przeciez kopniecie w piłke wydaje dzwiek i to wcale nie taki cichy. Ogladalem kiedys jakis program na yt i chyba asystent Marciniaka o tym mowil. Po prostu obserwuje linie spalonego i decyzje podejmuje w momencie uslyszenia kopnięcia
0
@Maciejowskii To według mnie tym bardziej przy tumulcie na stadionie pełnym kibiców, takie coś jest gwizdaniem na czuja. A jak jest długie podanie z 60 metrów to przy takim hałasie nie chce mi się wierzyć, że liniowy to usłyszy.
Edit. Czasmi nawet piłkarz może nie usłyszeć gwizdka w takim hałasie, a co dopiero liniowy kopnięcia piłki.
0
@seb1291 Dlatego nie mówie, że 100% sędziów tak robi ZAWSZE :) akurat im dłuższe podanie tym łatwiej, bo siła kopnięcia jest znacznie większa i huknięcie w piłke łatwiej słyszalne.
Bo wiadomo, że spalone z klepki, z jakiejś bliskiej odległości nie będą brane na słuch ;)
1
@Maciejowskii Ok. A teraz podejdę bardziej fizycznie do podania z około 50 metrów. Sędzia wsłuchuje się w moment podania. Prędkość dźwięku w powietrzu to około 340m/s. Czyli dźwięk podania dotrze do sędziego po 50m : 340m/s = niecałe 0,15s. W eksperymencie podano, że kontakt nogi z piłką przy podaniu to około 0,06-0,08s i może to przy zawodnikach biegnacych w przeciwnych kierunkach dać metr różnicy. Tutaj dźwięk podania dotrze do ucha sędziego po niemal dwukrotnie dłuższym czasie, wiec różnica w ustawieniu piłkarzy może wynosić nawet 2 metry. To ogromna różnica. Takie sytuacje rozwiąże tylko VAR. Podtrzymuję swoje zdanie, że gwizdanie liniowych to gwizdanie na czuja. Bardzo często po prostu strzelają, czy spalony był czy nie.