- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1565 Culés
Gorące dyskusje
Karol145
6
Keir Starmer podał się do dymisji.Hahaha, nadal niech rzekoma lewica bawi się w prawice i nadal... » Czytaj dalej
94 odpowiedzi
doc
7
Jeżeli to prawda to by tłumaczyło ciche podchody pod Barcolęhttps://x.com/_BarcaInfo/status/2068... » Czytaj dalej
22 odpowiedzi
CLS63AMG
30
Czyli podsumujmy:- Po śmierci dwóch obywateli Polskich w Przewodowie Zełeński okłamywał Dude... » Czytaj dalej
38 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1565 Culés
9
Najpopularniejsza końcówka nazwisk -ski wraz z morfemem -cki i -dzki był charakterystyczną końcówką dla szlacheckich nazwisk polskiego pochodzenia, które związane były z posiadaną własnością - najczęściej rodowych miast lub wsi. Nazwiska z tego typu przyrostkami wiążą się z sarmacką kulturą szlachecką i były odpowiednikiem zwrotów tytularnych występujących w szlacheckich nazwiskach za granicą jak we Francji de czy w Niemczech von.
Na przestrzeni lat zostało to zatarte (zabory, zsyłki, emigracja, wojna), ale może jakiś cień czas jest, że jeżeli Twoje nazwisko ma taką końcówkę to twoim przodkiem był szlachcic :)
0
@sciencebiatch Czyli dobre korzenie mam. xD
1
@ranger3120 Jest szansa!:) Ja sam bym chciał wiedzieć kto był moim przodkiem np. w XVI lub XV wieku, ale szanse do tak głębokiego dokopania się w swoim drzewie genealogicznym są mizerne.
0
@sciencebiatch Jeśli chce się komuś bardziej poszukać to można znaleźć spokojnie herb swoich przodków :D
0
@sciencebiatch Moje nazwisko nawet da się znaleźć w wikipedii. :D
4
@sciencebiatch jest i inna strona tego tematu. Wielu np Żydów w celu swiadomej ale zarazem ukrytej asymilacji z ludnościa autochtoniczną polską , przyjmowało nazwisko z koncówką -ski Na przykład Poznański , Krakowski , Zamojski etc etc
0
@sciencebiatch Istnieje nawet wieś od mojego nazwiska :D Wola Bykowska :D Ale to nie od mojej rodziny
0
@sciencebiatch Ja ma SKI :D
0
@ranger3120 Kowalski?:P
0
@sciencebiatch Tylko dotyczy to końcówek nazwisk od nazw miejscowości.
Żydzi przyjmowali podobne, ale od nazw rzeczy a nie miejsowości.