La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 997 Culés

13

10 lat temu zmarł Zbigniew Religa - kardiochirurg, który przeprowadził pierwszy w Polsce udany przeszczep serca oraz były minister zdrowia

34

@kubix05 To jest jedna z najsłynniejszych fotografii związanych z Polską, z naszą historią i z rozwojem światowej medycyny. Niesie ze sobą przygnębiającą atmosferę sali operacyjnej szpitala z późnych lat 80. Przemawia milcząco do widza, wyjaśniając ogrom pracy, jaki włożyli lekarze widniejący na zdjęciu. Niesie też nieprawdziwą informację, o czym prawie nikt nie wie.

A jaka jest prawda? Tej doby w szpitalu w Zabrzu odbyły się dwie operacje przeszczepu serca. W chwili, w której zrobiono to zdjęcie, z drugiej sali był przewożony na oddział pooperacyjny Tadeusz Żytkiewicz. 61-letni pacjent kliniki z nowym sercem żyje aż do dziś. Widniejący na fotografii pacjent, to Tadeusz G., lat 63. Pacjent nie przeżył operacji. Na zdjęciu więc widzimy nie tylko zmarłego pacjenta, ale też przygnębionego Religę, który ratował życie tego człowieka przez dobę, a teraz już nic nie może zrobić.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?