- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
« Powrót do wszystkich komentarzyOnline: 1026 Culés
Gorące dyskusje
partymaker
0
Pytanie do osób posiadających PPK. Jaki procent wynagrodzenia oddajecie? Jeśli się nie mylę to... » Czytaj dalej
63 odpowiedzi
Roobo
13
Ludzie narzekający na ciepło którzy siedzą sobie w domu albo pracują sobie w biurze są... » Czytaj dalej
15 odpowiedzi
Marcelinho99
7
Nico Paz nie chce przechodzić do Realu, bo myśli mądrze i wie, że w tym kolesiostwie skończy... » Czytaj dalej
27 odpowiedzi
Online: 1026 Culés
22
Kolejna ciekawostka dla astroświrów. Jak powszechnie wiadomo, w centrum naszej galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura o masie bliskiej 4 mln mas słońca (masa słońca 2x10^30 :)) ). Ale skąd to wiemy? Nie będę zagłębiał się tu w same początki np. skąd pomysł aby obserwować akurat centrum naszej galaktyki w celu poszukiwania takiego obiektu (zapraszam na wiki lub liczne artykuły). Jaki mamy dowód na to, że tak masywny potwór siedzi w centrum Drogi Mlecznej? Na pomoc przychodzi gwiazda o nazwie S2. "Na podstawie obserwacji wykonanych w latach 1992−2002 gdy gwiazda wykonała dwie trzecie pełnego obiegu została wyznaczona orbita gwiazdy. Orbita ta jest elipsą o mimośrodzie wynoszącym 0,87. Jej krótsza oś ma wartość 5,5 dnia świetlnego, a dłuższa 15,2. Na podstawie trzeciego Prawa Keplera wyliczono, że w jednym z ognisk musi się znajdować obiekt o masie wynoszącej co najmniej 2,2 miliona mas Słońca, znajdujący się w przestrzeni o promieniu mniejszym niż 17 godzin świetlnych. Obliczenia te stały się bezpośrednimi dowodami, że w centrum naszej Galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura." Jest to gwiazda orbitująca w bliskiej odległości Sagittariusa A*, bo tak nazywa się ta czarna dziura. W momencie bliskiego przelotu, gwiazda osiąga prędkości 2.5% prędkości światła (30 milionów kilometrów na godzinę!!!!). Na załączonym niżej filmiku na pewno odgadniecie, o którą gwiazdę chodzi :)
4
@Copernicus Świetnie napisane, człowiek to wie i czytał to setki razy ale za każdym razem to robi niesamowite wrażenie. Naprawdę ciekawie opisane, pełne gratki