La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1072 Culés

2

Teraz na TVP Sport o 22:40 puszczają fajne filmy dokumentalne ESPN.

Wczoraj było o dwóch jugosłowiańskich koszykarzach z NBA: Serbie Vlade Divacu i Chorwacie Drażenie Petroviciu.
Pierwszy z nich grał w LA Lakers razem z Magic Johnsonem, a drugi trafił do Portland Trail Blazers, a potem do New Jersey Nets (teraz Brooklyn Nets).

Pomimo dzielącej ich odległości dalej utrzymywali ze sobą kontakty. Vlade pocieszał Drażena, gdy on dostawał tylko 20 minut w meczu i nie mógł na stałe wejść do pierwszego składu.

Wszystko się zmieniło przez konflikt w Jugosławii oraz przez zachowanie Vlade podczas celebracji wygrania MŚ w Argentynie po pokonaniu ZSRR. Mianowicie podczas celebracji na boisko wtargnął kibic z flagą Chorwacji. Vlade się zirytował, gdyż uważał, że oni wszyscy reprezentują Jugosławię i stanowią jedność, a ta flaga ich może podzielić i po prostu zabrał ją kibicowi i wyrzucił w stronę trybun.

Po tym Drażen przestał się do niego odzywać, gdyż uważał, że Vlade obraził Chorwatów. Poza tym chorwacka propaganda od razu wyolbrzymiła ten gest i zaczęła twierdzić, że to przykład serbskiej pogardy dla narodu Chorwackiego, a władze chorwackie zakazały koszykarzom chorwackiego pochodzenia kontaktów z Serbami i Bośniakami.

Vlade doszedł do porozumienia z nimi, ale Drażen nie chciał mieć już z nim nic wspólnego. Tak rozpadła się przyjaźń, a przecież byli sobie bliscy jak bracia.
Dzisiaj będzie o łyżwiarkach figurowych.

1

@fcbarcafan19 tak na szybko Vlade Divac - Sacramento Kings mi się kojarzy. Co prawda „pare” lat temu i mogłem pomylić/zapomnieć. A tu LA;)

0

@escarabajo Jak wyleciał z Jugosławii do Stanów to w drafcie Lakersi go wzięli i 7 lat tam grał dlatego nie wspomniałem o innych klubach :)

1

@fcbarcafan19 Jak spojrzałem na twraz to już "widzę", że był w LA:)
Wspomniałeś o celebracji MŚ ale zdobył dwa złote krążki, ładnie:)

1

@escarabajo Niezłym koszykarzem był. Wspomniałem o tych jednych mistrzostwach, bo po nich ich przyjaźń się rozleciała i że były ważne dla historii, bo chorwaccy nacjonaliści wykorzystali go do usprawiedliwienia mordów i do propagowania nienawiści.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?