- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1308 Culés
Gorące dyskusje
martusiaaaa
1
jakieś ciekawe plany na weekend macie ?
32 odpowiedzi
Kgorecki2500
8
Źle się dzieje w państwie polskim...https://www.youtube.com/watch?v=DyXhNJ2szNk
38 odpowiedzi
Safrani
3
Wiedźmin 3 Co ja mam kupić, żeby ograć całość ze wszystkimi dodatkami?Czy można w to... » Czytaj dalej
26 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1308 Culés
4
https://biznes.interia.pl/firma/news-cala-prawda-o-uszczelnianiu-vat,nId,4597648 hehe, także tego... "piencset majom z uszczelniania vatu"
1
@Mazi To jest tak jak z obniżaniem podatków. Tak obniżać aby nikt nie mógł skorzystać. Ostatnio PiS chwalił się takim porównaniem jakie podatki obniżyli (pomijam fakt że mijają się z prawdą) a jakie PO zwiększyło. I jak to zobaczyłem to nasuwało mi się oczywiste pytanie, którego oczywiście żadne media, które mają dostęp do PiS nie zada. "Skoro Platforma zrobiła źle a Wy chcecie obniżać podatki, to czemu nie cofniecie ich decyzji?". Chciałbym zobaczyć minę jakiegoś posła PiS który musi wymyślić jakąś wymówką dlaczego tego nie robią :D
Uszczelnianie VATu = dobrać się do tych którzy rozliczają się uczciwie + kreatywna księgowość przy zwrotach tak aby statystyka ładnie wyglądała. A że nie ma nic wspólnego z rzeczywistością? Ważne że lud kupi...
0
@Mazi zadziwił mnie artykuł tym bardziej że należę do naczelnych krytyków mafii PO PSL. Czytałem raporty NIK wcześniej i nawet za kolegi PeOwcow, Kwiatkowskiego były pochlebne dla PiS. Wszedłem w artykuł i powiem szczerze że to chyba sam michnik by się nie powstydzil. Liczby z kosmosu i nawet czerwona polityka.pl ma inne dane z tego raportu.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1918724,1,nik-uszczelnienie-vat-przyspieszylo.read
0
@endriuuu2 Ogólnie to, że PiS uszczelnił VAT jest bezdyskusyjne, tylko że teraz jest inny problem. Mianowicie, uszczelnianie przez pierwsze lata przyniosło bardzo duże wpływy do budżetu, ale jak wynika z danych był to niestety efekt jednorazowy. PiS założył, zgodnie z regułą wydatkową, że uzyska dochody z VAT za 2019 rok na poziomie 4,6 mld złotych. Dziś już wiemy (dzięki danym z Eurostatu, GUS-u i Ministerstwa Finansów), że zamiast tego uzyskał jedynie 0,1 mld, co stanowi jedynie 2,2% realizacji założonego planu dochodów z VAT. Oznacza to, że już w 2020 rok weszliśmy ze sporym deficytem za rok ubiegły. "Budżet bez deficytu" był więc niestety tylko fikcją, zabiegiem czysto marketingowym.
https://alebank.pl/dr-slawomir-dudek-uszczelnianie-vat-nie-sfinansuje-nawet-500/
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/finanse-publiczne-polski-luka-vat-w-2019-r-wywiad-slawomir-dudek-z-mf-pracodawcy-rp/z19txwj
Teraz pojawia się też inny problem, albowiem Premier Morawiecki i Prezydent Duda mówią na wiecach, że 13stki, 14stki, 500+ i inne daniny są i będą finansowane właśnie z "pieniędzy zabranym mafiom vatowskim". Tyle, że pieniądze uszczelnione za lata ubiegłe zostały już wydane (przypominam, że program 500+ kosztuje budżet państwa dokładnie 40 mld złotych rocznie), a jak wynika z danych makroekonomicznych nowe już nie spływają.
Zasadne jest więc pytanie, z czego będą dalej finansowane te programy?
I są niestety dwie opcje:
1) nowe podatki (w końcu 500+ już jest w dużej części finansowane z nowych lub podwyższonych podatków).
2) Z długu. Czyli w ramach dodruku waluty przez Narodowy Bank Polski i skupu obligacji z rynku wtórnego w celu zmniejszenia ich rentowności i tym samym obniżenia oprocentowania zadłużenia do spłaty. Tak między innymi jest obecnie finansowany bon turystyczny, który w ustawie ma źródło finansowania określone jako "fundusz ds. przeciwdziałania skutkom COVID 19". Tyle, że wspomniany fundusz został stworzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a pieniądze dla tego funduszu pochodzą od Polskiego Funduszu Rozwoju, który te pieniądze uzyskał z kolei od nikogo innego jak Narodowego Banku Polskiego za pośrednictwem banków. Skomplikowana operacja, ale można ją w skrócie określić jako MMT (Modern Monetary Theory).
https://zapodaj.net/bf473d5630bae.png.html
A czym taki dodruk może się skończyć?
0
@Skrillex232 nie mam zamiaru bronić PIS jeśli chodzi o finanse bo rozsądny człowiek nie powinien. Dla mnie to nigdy nie był budżet zrównoważony, skoro planowane były wpływu z OFE(pozbawili ich przyszłe rządy). Najlepiej bylo by gdyby musieli korzystać z pomocy Konfederacji w sejmie.
Boli mnie jednak że takie gnioty dziennikarskie powstaja.