La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1370 Culés

5

29 listopada 1922 roku urodził się Józef Szczepański „Ziutek", poeta (napisał m.in. wiersz „Czerwona zaraza" oraz "Pałacyk Michla, Żytnia, Wola"), członek Grup Szturmowych Szarych Szeregów, żołnierz AK.
W Powstaniu Warszawskim dowodził jedną z drużyn batalionu „Parasol"; ciężko ranny, zmarł 10 września 1944 r.


W trakcie walk w Powstaniu napisał wiersz "Czerwona Zaraza".


Wiersz wyrażał gniew i zawód spowodowany bezczynnością Armii Czerwonej, która czekała na prawym brzegu Wisły na upadek Powstania i wykrwawienie jego oddziałów.


W okresie stalinowskim w wiersz ten stał się jednym ze sztandarowych utworów opozycji antykomunistycznej.


▪ Czekamy na ciebie, czerwona zarazo,


Byś wybawiła nas od czarnej śmierci,


Choć kraj nasz przedtem rozdarłaś na ćwierci,


Będziesz zbawieniem witanym z odrazą. (...)


Czekamy ciebie, ty odwieczny wrogu


Morderco krwawy tylu naszych braci...


Czekamy ciebie, nie żeby odpłacić.


Lecz chlebem witać na rodzinnym progu. (...)


Żebyś ty wiedział, jak to strasznie boli


Nas, dzieci Wielkiej, Niepodległej, Świętej,


Skuć się w kajdany łaski twej przeklętej,


Cuchnącej jarzmem wiekowej niewoli. (...)


Legła twa armia zwycięska, czerwona,


U stóp łun jasnych płonącej Warszawy


I ścierwią duszę syci bólem krwawym


Garstki szaleńców, co na gruzach kona.


Miesiąc już mija od powstania chwili,


Łudzisz nas czasem dział swoich łomotem,


Wiedząc, jak znowu będzie strasznie potem


Powiedzieć sobie, że z nas znów zakpili.


Czekamy ciebie, nie dla nas żołnierzy,


Dla naszych rannych - mamy ich tysiące...


I dzieci są tu, i matki karmiące,


I po piwnicach zaraza się szerzy...


Czekamy ciebie, ty zwlekasz i zwlekasz,


Ty się nas boisz - i my wiemy o tym,


Chcesz, byśmy wszyscy tu legli pokotem,


Naszej zagłady pod Warszawą czekasz!


Nic nam nie zrobisz. Masz prawo wybierać.


Możesz nam pomóc i możesz nas wybawić


Lub czekać dalej i śmierci zostawić...


Śmierć nie jest straszna - umiemy umierać!


Lecz żebyś wiedział, że z naszej mogiły


Nowa się Polska - Zwycięska - narodzi


I po tej ziemi - ty nie będziesz chodzić,


Czerwony władco rozbestwionej siły.

Red is bad.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?