4

A przy okazji, przywołuję wpis z Wikipedii o podobnym referendum z roku 1946, celem zastanowienia się, czy warto brać w tym udział:

"Pytania zostały tak sformułowane, by wymuszać pozytywną odpowiedź na każde z nich. W ten sposób wynik referendum miał udowodnić jedność społeczeństwa i jego poparcie dla nowej władzy. Dlatego też partie tzw. Bloku Demokratycznego (PPR, PPS „lubelska”, SD, SL) rekomendowały głosowanie 3 razy TAK. PSL, zdający sobie sprawę, że gra idzie o zupełnie inną stawkę – a mianowicie niepodległość i niezawisłość Polski od Związku Sowieckiego – wbrew swoim przedwojennym postulatom wezwał do udzielenia negatywnej odpowiedzi na pierwsze pytanie. W kwestii przemian własnościowych ludowcom nie wypadało bowiem głosować na NIE (reforma rolna), zostałoby to z pewnością wykorzystane przez PPR dla ośmieszenia PSL-u wśród polskich chłopów. To stanowisko poparła działająca w podziemiu PPS-WRN, zalecając głosować podobnie. Wolność i Niezawisłość oraz SN wzywały do odpowiedzi NIE na pierwsze 2 pytania, zaś NSZ i inne drobniejsze ugrupowania podziemne o charakterze skrajnie prawicowym wezwały do głosowania NIE na wszystkie 3 pytania, duża część opowiedziała się za całkowitym bojkotem referendum (w odniesieniu do pkt. 3 był to raczej protest wobec utraty kresów wschodnich na rzecz Związku Sowieckiego niż niechęć do przejęcia Wrocławia, Szczecina czy Gdańska)[potrzebny przypis]. Wyraźnego stanowiska nie zajęło SP, zalecając swoim sympatykom głosowanie według własnego uznania[5]. Hierarchia polskiego Kościoła katolickiego zajęła jedynie stanowisko w sprawie trzeciego pytania, apelując do udzielenia na nie odpowiedzi TAK[8]."

W Chorzowie na niektórych kamienicach do dzisiaj widać ślady napisów 3XTAK z tamtych lat, oraz innych haseł związanych z referendum z 1946 roku.

7

@Crystal37 Równie dobrze w tym referendum mogli dać pytanie "czy nie chcesz być piękny, młody i bogaty?", no bo przecież chyba każdy by chciał?

Kpina z demokracji i ludzkiego intelektu, układać tendencyjne, idiotyczne pytania i wpychać je ludziom wraz z kartą wyborczą. Przecież to jakaś fasada demokracji rodem z jakiejś Rosji czy innej Korei Północnej, w połączeniu z tą głupawą propagandą z sugerowaniem zaznaczenia jedynej słusznej odpowiedzi XD

Każdemu sugeruję odmowę przyjęcie karty do głosowania w referendum i wymóg odnotowania tego przez komisję. Nie napędzajmy tej hucpy, będącej de facto przedłużeniem kampanii wyborczej PiS za nasze pieniądze.

1

@A4ron Ja uwielbiam zimno, można wyjść pobiegać, na rower, na spacer, w góry, a w upały? Chwila aktywności fizycznej i udaru można dostać, na słońcu spalić. Zerowa przyjemność, przy tak 20 stopniach jest najlepiej.

1

@PatrychoO W papierowych słomkach chodzi o eliminację mikroplastiku, gwoli ścisłości.

12

@DaPidejpi na weselach się chleje i wyczynia durnowate zabawy. Popierając małżeństwa popierasz patologię i tyle.

0

@DaPidejpi Ale to:
"Jak podaje ZUS, na koniec maja zarejestrowano 744 tys. Ukraińców pracujących w Polsce i płacących składki. Dane nie dotyczą zatrudnionych na umowę o dzieło, ubezpieczonych w KRUS i pracowników sezonowych. Wiadomo też, że w tym samym okresie świadczenie wychowawcze pobierało 211,8 tys. Ukraińców."

Jest przecież genialnym profitem dla naszej gospodarki, z coraz mniejszą liczbą osób w wieku produkcyjnym i coraz większą liczbą emerytów. Potrzebujemy migrantów zdolnych do pracy - i to za niskie stawki - i akurat kuszenie ich programami w zamian za stałe osiedlenie się w Polsce (nie oszukujmy się, wielu z nich na do zdewastowanej i biednej Ukrainy po wojnie nie wróci) to świetna sprawa.

0

@Kuba_1 Drugie zdanie się zgadza, tyle, że to Messi sam na bieżąco pisze ten scenariusz w czasie meczu.

0

@MesQueUnClub96 w końcu wspaniałe lato, w końcu! Deszcz, mniejsza susza, świeższe powietrze, temperatury sprzyjają bieganiu, chodzeniu na rower, pracuje się dobrze, rewelacja. Im mniej temperatur >25 stopnie, tym lepiej.

4

@macio_944 ale spójrz jaka to jest walka z wiatrakami - wpadnie taki szur Cejrowski, rzuci jakąś głupotą, La Rambla się klepie po pleckach, hehehe głupie lewaki, szczepionki, Konfa rlz, qń zwalony, herby się leją. Przyjdzie taki @Ghostface, namęczy się, napisze kilka merytorycznych postów, poświęci czas, wyjaśni to towarzystwo, ale to już mało kogo obchodzi.
Wniosek? Głupoty rzucać łatwo, merytorycznie je punktować już ciężej, bo to wymaga jakiegoś wysiłku. I tak się skrajne postawy szerzą.

5

@Ghostface to jest ciekawe, bo jak wybuchła afera parę dni temu z interwencją policji w szpitalu, to każdy przyjął że to na pewno fejk, mimo że sąd wskazuje obecnie, że policjanci przekroczyli swoje uprawnienia. Ale jak Cejrowski - który zazwyczaj pieprzy jak potłuczony - guru polskiej prawicy napisze, że typa nie uratowali bo "niegodny ratowania" gdyż niezaszczepiony, to stuprocentowa prawda :D

5

@Ghostface czyli w skrócie Cejrowski wrzuca jakąś emocjonalnie rozdmuchaną antyszczepionkową propagandę? Stare, znałem.

1

@Ojciec5tkidzieci mnie jakoś nie dziwi, że to osoba z partii Ziobry dołącza do Konfederacji, wszak mam wrażenie, że trudno o podobniejsze poglądami partie na naszej scenie niż Solidarna Polska i Konfedercja - antyunijne, proreligjne, zamordystyczne, autorytarne.

Mówicie też, że ukazuje się krótka kołderka Konfy, branie ludzi z rodzin czy wariatów spod znaku haljującego miłośnika Ku Klux Klanu, typa protestującego przeciw 5G czy niedawno Justyny Sochy. Ja raczej to postrzegam jako prawdziwą twarz Konfederacji - z taką dla przykładu Bosakową, przypominam, zamordystyczne, katotalibańskie Ordo Iuris - którą stara się usilnie maskować gospodarczy Mentzen czy do niedawna jakiś Dziambor jako "normalna" twarz Konfederacji. Dla mnie to chowanie wariatów do szafy niczym PiS Macierewicza przed wyborami - po wyborach natomiast szambo wywala w pełni i radykałowie dochodzą do głosu. Ale jak ostatnie wypowiedzi pokazują, Korwina do szafy schować się nie da, on zawsze musi próbować odpalić protokół 4,76% ;)

No i jak pisaliście o Śmiszku jako partnerze Biedronia - ja uważam jako osoba zdecydowanie bardziej lewicowa niż prawicowa, że kompetencji to on nie ma żadnych, a przynajmniej nie zauważyłem. Natomiast jest zdecydowanie mniej szkodliwy dla społeczeństwa niż ktokolwiek związany z Ordo Iuris.

4

@Saviola88 Dwa szpitale, kilku-, kilkunastu funkcjonariuszy policji, dozór, zarządzona kontrola osobista i rzeczy osobistych, odebrane i zabezpieczone jako "dowód w sprawie" telefon komórkowy i laptop.
Dlaczego? Z jakiego powodu?
Rozbój? Kradzież? Pobicie ze skutkiem śmiertelnym? Handel bronią lub narkotykami? Zamach terrorystyczny?
Nie, to tylko kobieta, która zażyła pigułkę wczesnoporonną i szukała w szpitalu pomocy. I ktoś to nazywa normalną sytuacją i normalnym prawem? No tak, polska prawica, czyli katotaliban.

1

@AFA90 Podpisuję się obiema rękami. To, co niektórzy wypisują o tej dziewczynie to po prostu obrzydlistwo i totalny upadek człowieczeństwa.

0

@takisobiektos co tam było, bo komentarz zniknął :(

0

@Bartek_VEB jesteś z Podhala?

0

Mamy wypowiedź eksperta w temacie:


2

@macio_944 Jezu, się czepiasz, a to wyrwane z kontekstu, na żarty było, pijany był wtedy i jeszcze hosting mu wygasł.

0

@MessiForeverTheBest owszem, ale bardziej chodzi o przymykanie oka na pewne sprawy - na prawicy raczej się nie przejmują, że ich polityk krzyczy o zgniłym Zachodzie i braku wartości, samemu mając stado kochanek i nieślubnych dzieci, podczas gdy na lewicy jedno niewłaściwe słowo kwalifikuje cię jako transfoba/homofoba/seksistę/mizogina/faszystę. I wewnętrzna wojenka się nakręca, zamiast jednoczyć się i walczyć z faktycznymi fobiami w społeczeństwie.

@Tomo1989 w zasadzie w PiSie widać, że betonu nic nie skruszy, w Konfederacji całkiem podobnie, jakich głupot by nie gadali, ile by nie kłamali, to jednak elektorat stoi murem. Podobna sprawa zaczyna się tyczyć PO, choć moim zdaniem z innych przyczyn - chęci odsunięcia PiS od władzy za wszelką cenę.

@Kondziubarca żeby się nie zdziwili, jak Mentzen po wyborach jednak się z PiSem albo PO dogada - paru już wielkich antysystemowców na scenie politycznej mieliśmy. Jeden muzyk tego przykładem.

@Survier fakt, licytowanie się PO z PiSem na socjal to tylko dalsze paliwo dla Konfy, a szkoda.

3

O przyczynach wzrostu Konfederacji i spadków Lewicy:

"[...] lt-prawica dopuszcza mimo wszystko duży margines błędu wobec ludzi, którzy się z nią identyfikują. Mówiąc krótko, możemy się w czymś nie zgadzać, dać sobie po mordzie, ale na koniec wszyscy jesteśmy wspólnotą jakiegoś celu i idziemy głosować na swoich, bo jesteśmy zdyscyplinowani. [...] Bo po lewej stronie nie ma miejsca na wypaczenia – jedno niewłaściwe zdanie i wypadasz. Z tego właśnie między innymi korzysta alt-prawica, gdzie tak jak Korwin możesz powiedzieć coś okropnego o osobach niepełnosprawnych i nawet jeśli komuś się to nie podoba, to zostanie zapomniane w imię wyższego celu. Widać to znakomicie w bazie wyborczej Trumpa.



Nie ma chyba takiej rzeczy, którą on by powiedział czy zrobił i która by spowodowała odwrócenie się od niego wyborców, bo może i łapie za ci*ki, ale prowadzi politykę zgodną z oczekiwaniami wyborców, co widać dzisiaj w kolejnych wyrokach Sądu Najwyższego w USA. Przecież to dzięki nominacjom Trumpa sąd najpierw znacząco ograniczył prawo do aborcji, a teraz zlikwidował znienawidzoną przez konserwatystów politykę afirmacyjną na uczelniach, która dawała awans mniejszościom."

"Nie mają dzisiaj politycznej alternatywy, bo wywodząca się z wolnorynkowych środowisk PO nagle zaczęła się licytować z PiS-em na kolejne transfery socjalne. To jest dla nich nie do zaakceptowania, więc przeszli na stronę Konfederacji, gdzie słyszą hasła jak z Ayn Rand: "Nie zamierzam przepraszać za swój talent, sukces ani za swoje pieniądze"."

Polecam całość: https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,29945344,gdyby-konfederacja-siegnela-po-wladze-samodzielnie-to-zatesknimy.html i zostawiam pole do dyskusji.

0

@kkbarca bebzol znakomicie odwzorowany

0

@Sulimo A z ciekawości, czemu uważasz, że się nie spełni? Finanse?

5

Ok. 2 godziny temu rozpoczęła się kolejna erupcja szczelinowa na półwyspie Reykjanes na Islandii. Trzecia od 2021 roku.
https://x.com/WxNB_/status/1678453399669415936

4

@Survier powiem Ci więcej, jako że latami działałem w zakresie transportu zbiorowego w Metropolii. Ogółem centra przesiadkowe są dobrą sprawą, ale np. takie Zawodzie jest źle położone, niemal w centrum miasta, nie na drodze głównych potoków z Zagłębia i zdecydowanie przesiadki na tramwaj nie są tam atrakcyjne. Brynów się jeszcze obroni.

A co do dworca na Sądowej, super, że w końcu powstał, ale ubolewam, że nie ulokowano go ~10 lat temu w podziemiach Galerii Katowickiej np. zamiast jej poziomu -1 (obok małego przecież obecnego dworca dla autobusów miejskich). Wtedy mielibyśmy dworzec autobusowy i kolejowy z prawdziwego zdarzenia, niczym MDA w Krakowie.

Ha, co do kolei, to plany kolei metropolitalnej istnieją tak od lat 70, w latach 80 były już pierwsze prace pod tzw. KRR, czyli Kolej Ruchu Regionalnego - powstały wtedy nowe nasypy między Zabrzem a Rudą, kilka nowych wiaduktów, niedokończona nastawnia w Zabrzu czy mur oporowy i wiadukty w Chorzowie Batorym. Teraz, po pół wieku, w końcu plan kolei metropolitalnej dla Śląska i Zagłębia może się ziścić, co jest nieco żałosne, mówimy wszak o niemal dwumilionowej aglomeracji.

12

@Survier "Przecież zautomatyzowanie, aplikacje w telefonach, bliki, usprawnienia w sklepach w Polsce, to jest kilka poziomów wyżej od Niemieckich. Potencjał technologiczny drzemie w Polsce, ale niestety tym rządzącym w Uni Europejskiej jest na rękę, aby Polska się rozwijała, ale wciąż pozostawała tańszą siłą roboczą."

Zastanówmy się, na co są wydawane środki unijne w Polsce i ile z nich faktycznie idzie na innowacje, rozwój uczelni, rozwój nowych technologii, a ile samorządy przepaliły na parki wodne, słomiane inwestycje, betonowanie rynków, wypasioną infrastrukturę w wymierających gminach, których to za kilkanaście lat nie będzie za co utrzymać.

Fikuśnymi inwestycjami bogactwa nie zbudujesz, ale to trzeba mądrze gospodarować. Dobrze nam idzie wydawanie unijnej kasy na drogi, to mówię bez cienia sarkazmu. Ale kolej? Potworne przepalanie pieniędzy na nieefektowne remonty za grube miliony, po których pociąg wcale nie jedzie szybciej. A gdzie energetyka, służba zdrowia, edukacja? Nie ma takich priotytetów, bo elektorat tego nie oczekuje, on chce polskiego wungla i słomianych inwestycji. Pieniądze z KPO sami sobie blokujemy, bo partia chce się bawić w autorytaryzm.

A co do Katowic, proszę Cię. Biurowce buduje prywatny kapitał, ale zarządzanie miastem leży i kwiczy. Fatalne utrzymanie przestrzeni publicznej, brak planowania przestrzennego, inwestycje na które czekać trzeba latami (vide tramwaj na południe), odwlekana budowa kampusu dla UŚ przy Rawie, niespójna polityka rowerowa, dużo zaniedbanych dzielnic. Jak wspomniałem, głównie prywatny kapitał pcha to miasto do przodu.

3

@maroon Jadą po rybkę na Bałtyk, tak dobrą, że prawie mułu nie czuć.

Jasne, że mają też swój Bałtyk, ale czy mają Mielno na tej Litwie?

0

Ale faza. Rota śpiewana przy rosyjskich flagach, przez rosyjskiego, antyukraińskiego i antyszczepionkowego szura.
https://x.com/i/web/status/1672900283121147904

12

@chavez Komentarz roku na La Rambli, zasłużony! Brakuje jakiegoś ryku madrycioków niżej, to by smakował jeszcze lepiej.

7

Wystawiłem obiektyw fotograficzny na sprzedaż. Myślicie, że jest szansa że zgłosi się po niego ktoś z Arabii Saudyjskiej i da mi tak z dziesięciokrotnie więcej niż wynosi wartość rynkowa?

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?