Komitet sędziowski LaLigi przydzielił arbitra José Marię Sáncheza Martíneza do poprowadzenia niedzielnego El Clásico na Estadio Santiago Bernabéu. Z kolei za system VAR odpowiedzialny będzie Alejandro Hernández Hernández.
Głównym arbitrem zbliżającego się klasyku będzie pan José Maria Sánchez Martínez uznawany obecnie za jednego z najwyżej cenionych i darzonych największym zaufaniem sędziego w Hiszpanii. Komitet sędziowski zdecydował się na wybór arbitra z Murcji, wiedząc jak wysoka jest stawka El Clásico nie tylko ze względu na prestiż meczu, ale tez na sytuację w tabeli LaLigi, gdzie oba zespoły mają tyle samo punktów, a Barcelona prowadzi dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu.
39-letni arbiter poprowadzi mecz Barcelony po raz 26. Dotychczasowy bilans Dumy Katalonii w meczach prowadzonych przez Sáncheza Martíneza to 20 zwycięstw, 2 remisy i 4 porażki. Ostatni mecz tego sędziego z udziałem Barcelony to spotkanie ubiegłego sezonu z Sevillą na Camp Nou, które podopieczni Xaviego wygrali 1:0 dzięki pięknej bramce Pedriego.
Real Madryt rozegrał z kolei aż 29 meczów prowadzonych przez arbitra z Murcji, ale bilans Królewskich jest nieco gorszy: 18 zwycięstw, 6 remisów i 5 porażek. Sánchez Martínez prowadził już w tym sezonie mecz Los Blancos. Podopieczni Carlo Ancelottiego pokonali w 4. kolejce LaLigi u siebie Real Betis 2:1.
W sumie Sánchez Martínez prowadził pięć Klasyków: trzy zakończyły się zwycięstwem Barcelony, a dwa Realu. 39-latek również sędziował pierwsze El Clásico poprzedniego sezonu 24 października 2021 roku, w którym Real pokonał na Camp Nou Barcelonę 2:1 po golach Alaby i Vázqueza. Honorową bramkę dla Dumy Katalonii zdobył Kun Agüero. Pierwsze El Clásico prowadzone przez Sáncheza Martíneza miało miejsce w Superpucharze Hiszpanii 16 sierpnia 2017 roku. Real wygrał wtedy 2:0 po bramkach Benzemy i Asensio. Kolejny Klasyk pod okiem tego arbitra odbył się nietypowo 23 grudnia tego samego roku o godzinie 13:00. Barcelona rozbiła wtedy rywali na Santiago Bernabéu 3:0 po trafieniach Luisa Suáreza, Leo Messiego i Aleixa Vidala. Wynikiem 3:0 dla Blaugrany zakończyło się także El Clásico z 27 lutego 2019 roku, w którym dwa gole strzelił Luis Suárez, a Raphael Varane wpakował piłkę do własnej siatki.
Najbardziej pamiętnym El Clásico prowadzonym przez Sáncheza Martíneza jest to z 28 października 2018 roku, kiedy to Barcelona rozjechała Real na Camp Nou 5:1 po bramkach Coutinho, Arturo Vidala oraz hat-tricku Luisa Suáreza. Jedynego gola dla Królewskich zdobył wtedy Marcelo.
Więcej kontrowersji generuje wybór Alejandro Hernándeza Hernándeza do obsługi systemu VAR. Dziennik AS przypomina, m.in. że Barcelona domagała się przyznania w różnych prowadzonych przez niego Klasykach czerwonych kartek dla Ramosa, Marcelo czy Bale'a, a z kolei Real skarżył się na brak rzutu karnego po faulu w polu karnym na Varanie w 2019 roku. Hernández Hernández jest też znany z tego, że w meczu Atlético Madryt po raz pierwszy sprzeciwił się podpowiedzom z VARu i nie przyznał rzutu karnego po zagraniu ręką Felipe.
Komentarze (4)