Polityka Barcelony nagrodzona
Messi wstąpił do szkółki Barçy w wieku trzynastu lat. Połączenie jego wrodzonego talentu, wraz z konsekwentnym stylem gry, stworzyło niesamowitego piłkarza. Pierwszy raz w historii Złotą Piłkę otrzyma piłkarz wywodzący się ze szkółki FC Barcelony.
Jednak droga młodego Leo Messiego po tę nagrodę była bardzo wyboista. Zaledwie po dwóch meczach w drużynie Infantil B, piłkarz nabawił się poważnej kontuzji stawu skokowego, która uniemożliwiła mu grę do końca sezonu. Połowę kolejnego sezonu również opuścił, tym razem na przeszkodzie stanął jego były klub, Newell's Old Boys z Argentyny, który złożył apelację dotyczącą transferu młodego Argentyńczyka.
Te trudności, połączone z diametralną zmianą środowiska - przenosiny z Rosario do Barcelony - były ogromnym wyzwaniem do pokonania dla młodziutkiego i nieśmiałego chłopca.
Przełom
Ostatecznie transfer został sfinalizowany i sezon 2002/03 był w jego karierze punktem zwrotnym. Messi był podstawowym graczem drużyny Cadete A, która w swej kategorii nie miała sobie równych. Razem z młodym Leo, drużynę tą tworzyli m.in. Piqué oraz Cesc Fabregas.
Kolejny sezon Messi rozpoczął w zespole Juvenil B, jednak jego talent był tak wybitny, że szybko został przeniesiony do Juvenil A. Jeszcze w tym samym roku, awansował do drużyn Barça C, a chwilę później do Barça B. Na zakończenie tego wyśmienitego sezonu, Leo Messi zadebiutował w pierwszej drużynie FC Barcelony, w towarzyskim meczu przeciwko FC Porto.
Albert Benaiges, obecny koordynator młodzieżowej piłki nożnej w FC Barcelonie, powiedział dla Barça TV: "To osiągnięcie jest lekcją dla wszystkich piłkarzy. Nigdy wcześniej nie widziałem takiego piłkarza, z tak wielką pokorą, który akceptuje grę tam gdzie jest mu to przykazane, bez żadnych protestów, okazującego szczęście i miłość do klubu".
Długo oczekiwany moment
Leo Messi nigdy nie zapomni 2004 roku. Szesnastego października miały miejsce derby Barcelony i wtedy właśnie Leo Messi zadebiutował w pierwszej drużynie Barçy, w meczu o punkty. Dwa miesiące później, siódmego grudnia, zagrał po raz pierwszy w meczu Ligi Mistrzów, w którym przeciwnikiem był Szachtar Donieck. Wkrótce potem zdobył swą pierwszą bramkę w seniorskiej drużynie przeciwko Albacete. Tak oto rozpoczęła się era Messiego.
[źródło: FCBarcelona.cat]
Jednak droga młodego Leo Messiego po tę nagrodę była bardzo wyboista. Zaledwie po dwóch meczach w drużynie Infantil B, piłkarz nabawił się poważnej kontuzji stawu skokowego, która uniemożliwiła mu grę do końca sezonu. Połowę kolejnego sezonu również opuścił, tym razem na przeszkodzie stanął jego były klub, Newell's Old Boys z Argentyny, który złożył apelację dotyczącą transferu młodego Argentyńczyka.
Te trudności, połączone z diametralną zmianą środowiska - przenosiny z Rosario do Barcelony - były ogromnym wyzwaniem do pokonania dla młodziutkiego i nieśmiałego chłopca.
Przełom
Ostatecznie transfer został sfinalizowany i sezon 2002/03 był w jego karierze punktem zwrotnym. Messi był podstawowym graczem drużyny Cadete A, która w swej kategorii nie miała sobie równych. Razem z młodym Leo, drużynę tą tworzyli m.in. Piqué oraz Cesc Fabregas.
Kolejny sezon Messi rozpoczął w zespole Juvenil B, jednak jego talent był tak wybitny, że szybko został przeniesiony do Juvenil A. Jeszcze w tym samym roku, awansował do drużyn Barça C, a chwilę później do Barça B. Na zakończenie tego wyśmienitego sezonu, Leo Messi zadebiutował w pierwszej drużynie FC Barcelony, w towarzyskim meczu przeciwko FC Porto.
Albert Benaiges, obecny koordynator młodzieżowej piłki nożnej w FC Barcelonie, powiedział dla Barça TV: "To osiągnięcie jest lekcją dla wszystkich piłkarzy. Nigdy wcześniej nie widziałem takiego piłkarza, z tak wielką pokorą, który akceptuje grę tam gdzie jest mu to przykazane, bez żadnych protestów, okazującego szczęście i miłość do klubu".
Długo oczekiwany moment
Leo Messi nigdy nie zapomni 2004 roku. Szesnastego października miały miejsce derby Barcelony i wtedy właśnie Leo Messi zadebiutował w pierwszej drużynie Barçy, w meczu o punkty. Dwa miesiące później, siódmego grudnia, zagrał po raz pierwszy w meczu Ligi Mistrzów, w którym przeciwnikiem był Szachtar Donieck. Wkrótce potem zdobył swą pierwszą bramkę w seniorskiej drużynie przeciwko Albacete. Tak oto rozpoczęła się era Messiego.
[źródło: FCBarcelona.cat]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Poleć artykuł
Komentarze (12)