Finał z Athletikiem sprzed trzech lat

Mim

9 lutego 2012, 08:39

FCBarcelona.cat

20 komentarzy

Trzy lata temu drużyny FC Barcelony i Athletic Bilbao po raz kolejny w historii spotkały się w finale Pucharu Króla. Mecz z 2009 roku był szóstą bezpośrednią rywalizacją Katalończyków i Basków o to trofeum. Obie ekipy mają na swoim koncie najwięcej wygranych w Copa del Rey. Duma Katalonii zdobyła 25 pucharów, natomiast Los Leones – 23.

Pierwszy tytuł trypletu

Był 13 maja 2009 roku, kiedy Barça rozpoczęła kompletowanie tytułów w tamtym pamiętnym sezonie. Po tym jak podopieczni Pepa Guardioli "zaklepali" sobie udział w finale Champions League, zawodnikom z Camp Nou przyszło się mierzyć o Puchar Króla z Athletic Bilbao. Początek spotkania nie należał do najbardziej udanych, ponieważ to rywal Blaugrany, za sprawą trafienia Gaizki Toquero, otworzył wynik meczu. Szczęśliwie, później było już tylko lepiej. Bramki Touré, Messiego, Bojana i Xaviego przypieczętowały ostateczny triumf Dumy Katalonii w rozgrywkach Copa del Rey.

Najgorsze wspomnienie

Najsmutniejszym, jak do tej pory, finałem Pucharu Króla między oboma zespołami był ten z 1984 roku, kiedy Barça uległa Baskom 1:0. Czarę goryczy po spotkaniu przelała sytuacja w szatni zespołu z Camp Nou, okazało się bowiem, że mecz na Santiago Bernabéu był ostatnim dla trenera Césara Luisa Menottiego i Diego Maradony w barwach blaugrana.

Statystyki

Spośród sześciu rozegranych dotąd pomiędzy Barçą a Athletikiem finałów Copa del Rey, Katalończycy triumfowali cztery razy, natomiast Baskowie – dwa. Puchar Króla łupem Blaugrany padł w latach: 2009 (4:1), 1953 (2:1), 1942 (4:3) i 1920 (2:0), z kolei popularnych Lwów – 1984 (1:0) oraz 1932 (1:0).

 

 

 

 

 

REKLAMA

Poleć artykuł

Komentarze (20)

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
Uwaga: Ze względu na ochronę prywatności, komentarze nie ładują się automatycznie. Kliknij przycisk poniżej, aby je wyświetlić.
Załaduj komentarze