Trzydzieste derby Xaviego

Makaj

7 grudnia 2014, 08:45

FCBarcelona.com

10 komentarzy

Jeśli najbardziej utytułowany piłkarz w historii hiszpańskiego futbolu pojawi się dziś na murawie, po raz trzydziesty wystąpi w meczu ligowym przeciwko Espanyolowi.

Xavi po raz pierwszy zagrał w derbowym meczu z Espanyolem w sezonie 1998/1999, gdy trenerem Barçy był Louis van Gaal. Holender dał zagrać młodemu piłkarzowi 90 minut, a Barcelona pokonała rywala na Stadionie Olimpijskim 2:1.

Szesnaście lat po tym wydarzeniu urodzony w Terrassie zawodnik ma szansę po raz trzydziesty wystąpić w derbowym spotkaniu w lidze. Jeśli weźmiemy pod lupę 29 dotychczasowych potyczek, Xavi tylko dwukrotnie zaznał goryczy porażki. Ośmiokrotnie gracze obu drużyn dzielili się punktami, a 19 razy Xavi schodził z boiska w roli zwycięzcy. Bilans bramek w tych spotkaniach to 54:17 na korzyść ekipy z Camp Nou.

Co ciekawe, gdy Xavi grał obok Luisa Enrique, Barcelona ani razu nie przegrała derbowego spotkania z Espanyolem. W ośmiu meczach Barça odniosła cztery zwycięstwa na Camp Nou, dwa na Stadionie Olimpijskim i zanotowała dwa wyjazdowe remisy.

W 29 meczach przeciwko drużynie zza miedzy Xavi pięciokrotnie cieszył się ze zdobycia bramki. Po raz pierwszy sztuka ta udała mu się w sezonie 2000/2001, natomiast ostatnim razem trafił do siatki lokalnego rywala w 2013 roku.

REKLAMA

Poleć artykuł

Komentarze (10)

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
Uwaga: Ze względu na ochronę prywatności, komentarze nie ładują się automatycznie. Kliknij przycisk poniżej, aby je wyświetlić.
Załaduj komentarze