La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1315 Culés

2

10 czerwca 1945 r. w miejscowości Huta pod Wojsławicami rozegrała się bitwa pomiędzy oddziałem (zgrupowaniem) NSZ dowodzonym przez mjr. Mieczysława Pazderskiego ps. "Szary" a połączonymi siłami NKWD, KBW i UB. W wyniku walk i przeważającej siły wroga poległ dowódca wraz ze swoimi kilkudziesięcioma żołnierzami. Spalona została również część wsi oraz zabitych kilku jej mieszkańców.

Straty wśród żołnierzy NSZ są podawane jako pomiędzy 138 a 166 zabitych i 8 wziętych do niewoli. Bolszewicy wykorzystali w walce 6 samochodów pancernych i 2 samoloty szturmowe, oraz 1800 bojców.

Oddział NSZ mjr. "Szarego" został rozbity w 60%.

Kpt/mjr "Szary" w środkowym rzędzie, szósty od prawej (biały halsztuk pod mundurem)

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/197065290_10158408115313237_1696815542300967708_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=RVqZfaL-nqEAX_dO7pR&tn=L_4SNJDyfAAVdHtB&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=f7ff0e18a3bb77c22362b337a50fb044&oe=60E720E2

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?