- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1713 Culés
Gorące dyskusje
kodi77
148
Córeczka odeszła mi rok temu więc dzisiejszy dzień ojca boli podwójnie ale mam nadzieję że z... » Czytaj dalej
25 odpowiedzi
Conradxc
3
Messi 3 bramki z Algierią (iksDE): wOoOoOWoowowowow kOsMiTaRonaldo 2 bramki z Uzbekistanem: żodyn... » Czytaj dalej
21 odpowiedzi
norbi77
11
I o tym kiedyś pisałem...Porównuje się obecne gwiazdy i ich dorobek strzelecki do gwiazd z... » Czytaj dalej
11 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1713 Culés
9
Koleżanka @clyde opisała problem w tej rekrutacji na UAM . Tymczasem jak to wygląda na jednej z lepszych uczelni w USA i na świecie, może warto wziąć przykład
ps: oczywiście nie twierdzę że studenci z Ukrainy/Białorusi nie powinii studiować w Polsce, znam kilku takich osób z tych krajów co studiowali w Polsce i byli dobrymi studentami
Napiszcie co sądzicie
0
@tomek8756 Ameryka to w ogóle inny świat. Tam są (albo doniedawna były) punkty za to, że twój rodzic wykłada bądź wykładał na danym uniwerku. No i te sportowe stypendia. Mają najlepsze uniwersytety, ale nadal tamtejsze środowisko akademickie pełne jest patologii.
A już co do sytuacji UAM: powinniśmy robić drenaż mózgów. Inne kraje robią to od lat, "podbierając" najlepszych z obcych krajów i świetnie na tym wychodzą. Choćby UK oraz USA z ich procentem naukowców pochodzenia hinduskiego, będących specjalistami w swoich dziedzinach. Na wschodzie może być wiele osób z potencjałem. Szczególnie że nasi koledzy na Białorusi nie mają fajnego rządu, więc osoby inteligentnie pewnie chętnie, by przyjechało nawet do Polski, aby pracować. Powinniśmy to wykorzystać, zwłaszcza, iż mamy ogromne braki w wielu dziedzinach (wspomniana Białoruś ma większy procent lekarzy na 100 obywateli).
Problem w tym, że trzeba tutaj dwóch rzeczy: dofinansowania na edukacje (mamy najniższą w Europie albo UE), bez tego chociażby kierunki techniczne nie pójdą do przodu, a i humanistyka u nas ma braki w finansach. No i druga sprawa, już mocniej powiązana z tematem, to ukrócenie patologii związanej z braniem byle jakich obcokrajowców na studia.
W głównej mierze bierzemy pierwszych lepszych cudzoziemców, więc to jest albo hit albo miss. Wynika to z lekceważącego podejścia do rekrutacji (a UAM już całkiem olał sprawę z weryfikacją ich wyników) i przyzwolenia na to. Czemu? Finanse. Wielu obcokrajowców musi płacić czesne za podjęcie nauki. Dodajmy do tego większe dofinansowania (3 krotnie większe) za takich studentów i mamy żyłkę złota. Nawet jak niektórzy się wycwanią, uzyskując Kartę Polaka, dzięki której dostaną tańsze (chyba wręcz darmowe) miejsca w akademikach oraz brak czesnego (albo zniżkę).
Bez reform raczej nic się nie zmieni, więc tym bardziej można się bać i wnerwiać, jak Ministerstwo woli gadać coś o "cnotach niewieścich", "zalewie lewactwa", premiować czasopisma naukowe z KULu i okolic, zamiast rzeczywiście reformować edukacje.
0
@tomek8756 Nie tak dawno przecież był skandal z najlepszymi uczelniami tymi z top 3-4 gdzie normalnie dyplomy kupowano.