- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1552 Culés
Gorące dyskusje
Batys
1
Macie już zaplanowane urlopy? Jakiś ciekawy kierunek?
55 odpowiedzi
Kgorecki2500
9
Wywiadu nie oglądałem ale widzę, że grubo chyba tam było. Tylko mi się od razu zapala lampka.... » Czytaj dalej
27 odpowiedzi
Conradxc
8
Messi 3 bramki z Algierią (iksDE): wOoOoOWoowowowow kOsMiTaRonaldo 2 bramki z Uzbekistanem: żodyn... » Czytaj dalej
38 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1552 Culés
2
Ppor. Mieczysław Gągorowski „Mietek”
„...skorzystawszy w 1949 r. z dobrodziejstwa amnestii, po wyjściu z więzienia powraca na drogę zbrodniczej działalności przeciw Polsce Ludowej. Wykazał, że żadne środki natury represyjno-wychowawczej nie są w możności odwieźć go od drogi walki z ustrojem Państwa Polskiego i dlatego jedyną karą dla skazanego jest kara śmierci”.
Nasz Bohater urodził się 01.01.1922 roku w Warszawie. Był synem Józefa i Jadwigi z Dolmanów. Maturę zdał w Liceum im. gen. Sowińskiego w Warszawie w 1940 roku. Pracę w konspiracji rozpoczął w Stronnictwie Narodowym od lutego 1940, w trakcie tajnych kompletów nauczania. Od 1942 znalazł się w NOW/AK. Był uczestnikiem powstania warszawskiego, walczył na Woli, Starówce i w Śródmieściu. Dokładnie walczył w AK - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion NOW / AK "Gustaw" - Oddział Specjalny "Juliusz" (dawny pluton 1908 z kompanii "Alicja" batalionu "Antoni” - na Starym Mieście tzw. "Tygrysy Woli”). Po kapitulacji powstania trafił do więzienia - oflagów w Bergen-Belsen i Lubece. W styczniu 1946 powrócił do kraju przez „zieloną granicę” i kontynuacja pracę w konspiracji w komórce mikro-foto przy prezydium Stronnictwa Narodowego.
W kwietniu 1946 roku został aresztowany i skazany na 6 lat więzienia, zwolniony w 1949 na mocy amnestii. W 1951 wznowił działalność konspiracyjną w tzw. Punkcie Informacyjnym podlegającym Radzie Politycznej Stronnictwa Narodowego na emigracji.
Ponownie został aresztowany 28.11.1951 i skazany na karę śmierci. Rozprawa odbyła się 25.04.1952 roku przed WSR w Warszawie. Na ławie oskarżonych zasiedli także Adam Mirecki, Władysław Lisiecki, Aniela Gliniak i Sylwester Szok. Sąd w składzie: przewodniczący – ppłk Mieczysław Widaj, sędziowie – kpt. Jerzy Drohomirecki, por. Jan Paramonow, prokurator wojskowy – mjr Mieczysław Bogucki.
Sentencja wyroku: „...skorzystawszy w 1949 r. z dobrodziejstwa amnestii, po wyjściu z więzienia powraca na drogę zbrodniczej działalności przeciw Polsce Ludowej. Wykazał, że żadne środki natury represyjno-wychowawczej nie są w możności odwieźć go od drogi walki z ustrojem Państwa Polskiego i dlatego jedyną karą dla skazanego jest kara śmierci”.
9.07.1952 NSW utrzymał wyrok w mocy, a decyzją z 17.10.1952 Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano 24.10.1952 w więzieniu mokotowskim przez rozstrzelanie, wraz z W. Lisieckim i A. Mireckim. Grób symboliczny znajduje się w Kwaterze na Łączce Cmentarza Wojskowego.
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/271094369_10158774119328237_2575369855774520458_n.png?_nc_cat=100&_nc_rgb565=1&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=8-nnR8E901wAX-DrM3S&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT8eWgqxoZMgvh4xFjNOL7NuqJwIJUdiqHPmF3zU0hdiTA&oe=61DCB677