La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1545 Culés

konto usunięte

3

Skoro dziś już tylko o szachowych puzzlach, to chess.com wrzucił artykuł, gdzie można interaktywnie rozwiązać 10 łamigłówek na których poległ Ray Robson, czyli 3-krotny mistrz turnieju w formacie "Puzzle Battle".


1

@ChessInfo w tej pozycji narzuca się Sxf6

konto usunięte

0

@mekston Biorąc pod uwagę, że to puzzle to może (nie pamiętam czy on poległ na pierwszym ruchu w tym czy nie). W prawdziwej grze grałbym c6, c7.

1

@ChessInfo swoją drogą, jeśli możesz to oznaczaj mnie przy wszelkiego rodzaju puzzlach szachowych :D
@mekston Sxf6 jest prawidłowe, tylko że to jest w miarę prosty ruch do znalezienia. Sam musiałem minutę poświęcić na znalezienie kontynuacji :D

1

@Gwyn kontynuacja, to zależy co przeciwnik zrobi :)

1

@ChessInfo ja też proszę o oznaczanie

konto usunięte

1

@Gwyn @mekston Ok. Będę oznaczał na puzzle.

PS Co do puzzla, tak, albo weźmie pionem, albo nie, ale chyba obie wersje są przegrywające. Tylko jedna szybciej.

1

@mekston zawsze patrzy się na najlepsze ruchy przeciwnika. W tym wypadku rozwiązanie to Sxf6 Kh8 Sxe8 Hg6 Hxg7 Hxg7 Sxg7. Wtedy czarny król może bić skoczka z G7 a wieża wejść na D7 z widłami na króla i gonca.
P.S. aktualnie jestem na 7 zadaniu.

1

@Gwyn tak tak, ale standardowo w ramach puzzli komputer wykonuje potem ten ruch - oczywiście jak się rozwiązuje to się szuka najlepszego dla drugiej strony w danej pozycji. Ja po prostu spojrzałem na obrazek tutaj.

konto usunięte

1

@Gwyn @mekston Jak coś to wole podejście mekston, bo jest bardziej rozwijające, jak przeanalizujesz wszystkie warianty w pozycji. To, że stockfish przeliczył i jednej pozycji dał -11.4 drugiej -5.3 (wymyślone) nie wiele daje IRL. Już pomijając, że stockfish zbrał łomot od AlphaZero ostatnio, twierdząc długo, że wygrywa przez swój "elo-bar".

2

@ChessInfo tylko że ja nie wchodziłem w silnik żeby rozwiązać to zadanie. Pół godziny siedziałem nad zdjęciem tego zadania żeby znaleźć rozwiązanie, dopiero potem wszedłem i okazało się że mogę sobie klikać :D

konto usunięte

0

@Gwyn A spoko, pisałem w głownym poście, że jest interaktywny tryb. Bardziej myślałem, że odrazu klikałeś i po skoku król odszedł, a mi chodziło o to, że warto zrobić dla siebie co jak pion weźmie. Albo król pójdzie w inne miejsce. Bo często alternatywne linie mogą być nieco gorsze, a zaskakujące, bo powiedzmy istnieje tylko jedna dobra odpowiedź.

1

@ChessInfo jakby pion wziął to w ogóle pograne, bo wieża wchodzi na D7 z szachem, i są wtedy 3 opcje.
1) król na g6 - wchodzi tu sobie hetman na G4 z matem i po zawodach.
2) król na g8 - wchodzi znów hetman na G4, i niezależnie od tego czy król pójdzie na F8 czy H8, oba ruchy kończą się matem hetmana na G7.
3) król na H8 - hetman bije piona z f6, król ucieka na G8 i hetman na G7 z matem.

Wszystkie te ruchy kończą się matami, więc nie są najlepszymi w pozycji, a w zadaniach szuka się najlepszych ruchów obu stron, dlatego maksymalnie przy najlepszych ruchach co wyciąga się z tej pozycji to wieża do przodu

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?