La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1161 Culés

4

Pierwsze odkrycie swobodnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej! Ogłosiły je właśnie dwa międzynarodowe zespoły naukowców, w skład których wchodzą astronomowie z projektu OGLE kierowanego przez prof. Andrzeja Udalskiego.

Mimo że liczbę swobodnych dziur w naszej Galaktyce szacuje się nawet na kilkanaście milionów, jest to pierwsza zakończona powodzeniem detekcja tych egzotycznych obiektów.

Odkrycia dokonano dzięki wieloletnim badaniom metodą mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Zjawisko mikrosoczewkowania OGLE-2011-BLG-0462 zostało odkryte 2 czerwca 2011 roku i było regularnie obserwowane przez projekt OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment) przez dziewięć kolejnych lat. W tym czasie zebrano aż 15 545 niezwykle precyzyjnych pomiarów jasności obiektu!

Detekcja czarnej dziury w zjawisku OGLE-2011-BLG-0462 kończy etap podstawowych pionierskich zadań astrofizycznych stawianych mikrosoczewkowaniu grawitacyjnemu. – Udało się dotychczas oszacować tą metodą zawartość tzw. ciemnej materii w Galaktyce, odkryć pozasłoneczne układy planetarne oraz planety swobodne. Odkrycie swobodnej czarnej dziury to długo oczekiwane zakończenie kolejnego podstawowego zakresu badań mikrosoczewkowych – mikrosoczewkowania przez obiekty bardzo masywne – wyjaśnia prof. Andrzej Udalski.

Przeczytajcie więcej o tym niezwykłym odkryciu na stronie Uniwersytet Warszawski https://www.uw.edu.pl/swobodne-czarne-dziury-w-drodze-mlecznej/.

1

@Joe_Pesci Taktyczny na wieczór

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?