La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1308 Culés

3

Ppor. Jacek Gumowski „Jacek”

Urodził się 07.07.1914 roku w Krakowie. Był synem kustosza Muzeum Czapskich. Od 1920 roku mieszkał z rodzicami w Poznaniu, a następnie w zakupionym majątku Dębowiec koło Gniezna.

Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie [Wydziału Rolnego Uniwersytetu Poznańskiego] (ukończył 26.06.1935 roku), Wyższego Kursu Mechanicznego w Krakowie i Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie (20.09.1934 – 28.08.1935), którą ukończył z wynikiem dobrym w stopniu kpr. pchor., a następnie został awansowany do stopnia plut. pchor. (16.09.1935 roku). Z zawodu był rolnikiem i kierowcą samochodowym. Przed wybuchem wojny uczestniczył kilkukrotnie w ćwiczeniach w 69 pp.

26.07.1939 roku został zmobilizowany i był uczestnikiem kampanii wrześniowej (dowódca plutonu taczanek 69 pp. Gniezno). Został ranny pod Kutnem. Od 28.09.1939 roku do 29.11.1939 roku był w niewoli, skąd udało mu się uciec. Następnie pracował jako szofer w Rzeszowie, Krakowie i Kielcach. Znalazł się także w konspiracji, początkowo w 1941 roku w Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), a od maja 1942 roku w Związku Jaszczurczym (ZJ). W 1943 roku był także w oddziale Skolimów (AK) i w tym samym roku został żołnierzem do specjalnych poruczeń i dowódcą oddziału Akcji Specjalnej (AS) w Okręgu Kieleckim Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ). W międzyczasie został aresztowany przez Gestapo, ale znowu udało mu się uciec. 20.07.1944 roku znalazł się w 204 pp. Ziemi Kieleckiej, a 10.08.1944 roku w Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ. Według opinii kpt. Telesfora Piechockiego ps. „Gustaw”:

„Wzorowy żołnierz, bardzo pilny, oddający się pracy z poświęceniem, samodzielny, zdyscyplinowany, w związku z czym awans na ppor. w pełni uzasadniony.”

21.07.1944 roku został awansowany do stopnia podporucznika. 20.01.1945 roku dołączył do Brygady Świętokrzyskiej wraz kpt. Telesforem Piechockim „Gustawem". 15.02.1945 roku został adiutantem Pułku Poznańskiego. Był organizatorem kursów dla kierowców samochodowych (23.02.1945 roku). Od 18.04.1945 roku był oficerem technicznym sztabu Brygady, a od 26.06.1945 roku oficerem technicznym kolumny samochodowej. Po reorganizacji z 17.08.1945 roku był dowódcą plutonu w kompanii nr 7 mjr. Wacława Michalskiego „Żura”. 14.09.1945 roku „wyjechał służbowo" do 2 Korpusu. Po powrocie pod koniec 1945 roku został oficerem do specjalnych zleceń. Wówczas podjął współpracę z wywiadem amerykańskim. Od 01.10.1945 roku został oficerem w Zewnętrznym Ośrodku Gospodarczym.

Następnie osiedlił się w USA. Zmarł 10.05.2003 roku w Chicago.


Źródło: Mariusz Warachim

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/283250804_10159001856728237_70345408770579965_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=DF2qW2lJxD4AX9EMBC9&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT8JyJ8zcaKCFJc75l5D2G2sg7abxuP4l6jeBjWvC_wM8A&oe=62B0F406

0

@Majkel34 Ogromny szacunek dla takich ludzi.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?