- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 954 Culés
Gorące dyskusje
kodi77
170
Córeczka odeszła mi rok temu więc dzisiejszy dzień ojca boli podwójnie ale mam nadzieję że z... » Czytaj dalej
31 odpowiedzi
Conradxc
5
Messi 3 bramki z Algierią (iksDE): wOoOoOWoowowowow kOsMiTaRonaldo 2 bramki z Uzbekistanem: żodyn... » Czytaj dalej
35 odpowiedzi
Deathwing112
3
Zmieńcie program na Kanał Zero. Słuchajcie co ten lekarz mówi. Przecież to powinien być... » Czytaj dalej
33 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 954 Culés
1
Cześć, szukam materiałów wideo (dokumenty, filmy na yt, analizy itd.) dla nowicjusza w temacie wojny w Bośni i Hercegowinie. Miałem kilka lat podczas tych wydarzeń i pamiętam niektóre wiadomości jak przez mgłę. Jeśli ktoś z was się interesuje tematami wojennymi, albo po prostu wpadł kiedyś na coś w tym obszarze informacyjnym będę bardzo wdzięczny za polecenie. Książki też wchodzą w grę. Język materiałów: PL/ANG. Z góry ogromne dzięki.
2
@Compadre @Ojciec5tkidzieci moze pomoze.
1
@Compadre Jak wroce do domu to wypisze Ci jakieś pozycje. :) Video nie mam, głownie ksiazki lub jakies opracowania.
0
@Ojciec5tkidzieci O stary, będę wdzięczny!
1
@Compadre Ok, to tak. Co do Bośni, to bardzo dobrą pozycją opisującą dzieje tego kraju (jeszcze z okresu sprzed II Wojny Światowej) jest "Między niepodległością a dezintegracją: Bośnia i Hercegowina w XX i XXI wieku" Dariusza Wybranowskiego. Ta pozycja jest bardzo fajna, jeśli chcesz poznać dzieje tego kraju właśnie w XX i XXI wieku (a żeby je poznać, to autor zahaczał też o średniowiecze, bo okres panowania tureckiego na tych ziemiach jest istotny w kreowaniu sie tożsamości religijnej Boszniaków).
Nie wiem jak tam u Ciebie ze znajomością tematyki Jugosławii, ale możesz też uzpełnić wiedzę sięgając po "Przemiany demograficzno-etniczne na obszarze Jugosławii w XX wieku" Piotra Eberhardta. Oraz "Rozbicie Jugosławii" Marka Waldenberga. Przestrzegam tylko, że ta druga pozycja jest pracą ukazującą, że Serbowie wcale nie byli jedynym złem tego konfliktu, jak to od lat starają się nam narzucić nasze i zachodnie media. Dlatego też, jeśli uważasz, że Serbia to kacapia v2 Europy, to lepiej odpuść, bo ciężko Ci się będzie to czytać. Ja na przykład mam neutralny stosunek do każdego z ex-jugosłowiańskich krajów, dlatego polecam pracę Waldenberga. Jest tam rozdział poświęcony Bośni - dokładnie część trzecia książki, od strony 148 do 219. ;)
O samym konflikcie przeczytasz w "Współczesne konflikty zbrojne" autorami są Łoś i Regina – Zacharski, "Jugosławia. Byt wspólny i rozpad" Walkiewicza. Powyższe pozycje to takie, które ja czytałem. Wiem, że dobre opinie ma m.in. "Krwawiąca Europa. Konflikty zbrojne i punkty zapalne w latach 1990-2000. Tło historyczne i stan obecny" Kuczyńskiego czy "Międzynarodowe konflikty zbrojne po drugiej wojnie światowej" Odziemkowskiego. Nie wiem jednak ile jest o samej Bośni, bo tych książek nawet nie trzymałem w ręce.
Dla mnie takim topem jest jednak książka Wybranowskiego. Poczytasz o historii terenów dzisiejszej Bośni i Hercegowiny, losów tego państwa jako jedna z republik w strukturach Jugosławii, ale też o funkcjonowaniu systemu politycznego w kraju po 1995 roku (pokój w Dayton), który - patrząc na Europę - jest mocno powalony. :D
P.S. Książkę Waldenberga mam w postaci pdfa, bo coś w pociągu trzeba było czytać jak się jeździło. Jak nie znajdziesz jej nigdzie (chomik etc.) to pisz pmkę - umówimy się jak Ci ją podesłać (jakimś hostingiem).
1
@Ojciec5tkidzieci Dobra, dzięki bardzo. W weekend usiądę do tego i zobaczę od czego zacząć. Odezwę się pewnie tak, czy tak. Doceniam poświęcony czas na odp. Dobrego wieczoru.