- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1056 Culés
Gorące dyskusje
Kgorecki2500
14
Źle się dzieje w państwie polskim...https://www.youtube.com/watch?v=DyXhNJ2szNk
55 odpowiedzi
martusiaaaa
1
jakieś ciekawe plany na weekend macie ?
52 odpowiedzi
norbi77
8
Jaki to jest cep :DBorek: "Nie mogę słuchać tego narzekania. Czekamy 4 lata na mundial, a potem... » Czytaj dalej
16 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1056 Culés
4
To jest bardzo dziwne i niepokojące. Na otwarciu Konkursu im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej, który odbył się 3 października orkiestra nie zagrała hymnu narodowego, nie było polskiej flagi, biało czerwonych kwiatów, a napis „Konkurs im. Fryderyka Chopina” był ledwo widoczny.
W poprzednich latach zawsze była polska symbolika — biało-czerwone barwy, godność, tradycja.Pierwsza edycja konkursu odbyła się w Warszawie w styczniu 1927 roku.Konkurs stał się jednym z najstarszych tego typu wydarzeń na świecie, a jego repertuar zawsze skupiał się wyłącznie na muzyce Chopina.
A teraz?
17 października była rocznica śmierci Fryderyka Chopina. Rokrocznie odbywał sie zawsze uroczysty koncert — orkiestra, chór, Requiem Mozarta.Tym razem zagrał pianista ukraiński, a pomnik Chopina w Łazienkach Królewskich został owinięty bandażem.Na cały okres trwania konkursu, czyli wtedy, gdy przyjeżdżają tłumy turystów z całego świata.
Jakby ktoś chciał powiedzieć: nie patrzcie, nie pamiętajcie.
Jakby symbol polskiej kultury, naszej wrażliwości i ducha, miał zostać schowany, uciszony, przykryty.
Podobnie jak na Starych Powązkach — grób rodziców Chopina, otoczony ciszą i cieniem, też przykryty folią i jakaś wieczna renowacja.
Coś się dzieje niepokojącego.
Dlaczego?
Dlaczego niszczona jest tożsamość narodowa, kultura, pamięć?Dlaczego usuwa się z przestrzeni publicznej to, co przez pokolenia budowało polską dumę i ciągłość?
Czy naprawdę chcą wyrugować polskość ze wszystkiego — z muzyki, z symboli, z duszy narodu?
Kto za to odpowiada? Kto tak zajadle walczy z tą Polską?
Jak to się dzieje, że nawet w tak wyjątkowym wydarzeniu, które odbywa się raz na pięć lat i zawsze było powodem narodowej dumy, Polska znika?To już nie są tylko znaki czasu. To są znaki utraty polskości.
I jeśli ktoś powie, że to tylko detale, że to przecież „sztuka bez granic” — odpowiem: nie.
Bo sztuka, która traci swoje korzenie, staje się bezdźwięczna.
A naród, który pozwala zapomnieć o swoich symbolach, zaczyna milczeć we własnym domu.
A więc zostaje pytanie, które nie daje spokoju: dlaczego?
Dlaczego w sercu Warszawy, w dniu, gdy świat słucha muzyki Chopina, dzieją się takie rzeczy?
Czy to przypadek, czy program? Czy ktoś naprawdę chce, by Polska rozpuściła się w bezimiennym tłumie, jak nuta, której już nikt nie rozpoznaje?
Bo jeśli nawet Konkurs Chopinowski — ten najczystszy dźwięk polskiej duszy — zaczyna brzmieć obco, to znaczy, że coś w nas pękło.
Nie chodzi już o protokół, o scenografię, o flagę. Chodzi o sens. O to, czy jeszcze wiemy, kim jesteśmy.
Może właśnie dlatego pomnik Chopina owinięto bandażem — jakby ktoś próbował uleczyć ranę po zadanym ciosie.
Ale z takich ran nie leczy się milczeniem.
Bo naród, który przestaje grać własny hymn, zaczyna grać cudzą melodię.
I wtedy nie będzie już pytania „dlaczego?”
Będzie tylko cisza . Post scriptum: Organizacja tegorocznego Konkursu kosztowała Polskę 19 milionów, ale zyski ze sprzedaży nagrań zgarnie Deutsche Grammophon, który otrzymał licencję na ich wydanie.
3
@mmaciass my już nic nie mamy. Nawet polka jest czeska
1
@Safrani rozumiem że ironizujesz i bagatelizujesz ? konkurs raz na pięć lat i akurat jest remont pomnika wtedy gdy konkurs a każdy azjata jak wiemy cały dzień biega z aparatem na szyji i chętnie cyknie fotkę. Cała masa uczestników konkursu krajów z Azji, można by pieknie promować Polskę , ale hymnu też zapomnieli zagrać, flagi nie uświadczysz :) konkurs europejski ;)
"zyski ze sprzedaży nagrań zgarnie Deutsche Grammophon, który otrzymał licencję na ich wydanie" to tylko podsumowanie. Więc może jakieś bardziej merytoryczne odniesienie :)?
0
@mmaciass nie bagatelizuję. Ironizuję.
Żeby się w sumie odnieść do tego merytorycznie, to trzeba by się cofnąć o kilka wieków. I prześledzić działanie rządzących, jak i kościoła, który zawsze miał ogromny wpływ na to, jak ten kraj wygląda.
My szukamy winnych, a prawda jest taka, że to nasze cechy narodowe są za wszystko odpowiedzialne.
Co do Deutsche Grammophon, to wcale mnie nie zdziwi, jak żadne studio polskie nie wystartowało w przetargu. Znając naszych przedsiębiorców to jest bardzo prawdopodobne.
1
@Safrani no ogólnie zgoda, na pewno błędy były popełniane w przeszłości również ale co stoi na przeszkodzie naprawiać to dzisiaj? Dalej nie rozumiem jaki miałby być cel remontowania tego pomnika dokładnie w momencie kiedy odbywa się koncert / festiwal. Brzmi jak teoria spiskowa ale niestety jest to Nad wyraz dziwne że remontują akurat teraz. Faktycznie jakimś siłom musi zależeć by odpolszczyć ten festiwal, pytanie gdzie takich sił szukać.
0
@mmaciass no co stoi na przeszkodzie? Nasz charakter. W ogólnym znaczeniu. I coraz gorsza edukacja.
1
@Safrani no ale to pójdźmy dalej jakie cechy charakteru? Sprzedajność? Bo to jest niestety jedna z przywar polskich od wieków. Słaba organizacja? Pazerność na pieniądze?
Czy raczej idziesz w kierunku ogłupienia narodu , z czym ogólnie też się zgadzam.
0
@mmaciass tak, wszystkie te cechy na raz. Do tego mitomania, warcholstwo, megalomania i pewnie jeszcze jakieś.
Sam wiesz, że byliśmy potęgą Europejską i na własne życzenie się zesrało. To nie Rusek, Niemiec i Austryjak doprowadził do rozbiorów, tylko my sami. Oni po prostu weszli jak do siebie. Z resztą ze Szwedami było podobnie. Z powstaniami kozaków też.
I oczywiście na sam koniec zawsze szukaliśmy winnych wszędzie, tylko nie u siebie
0
@mmaciass jest jeszcze jedna rzecz. My zawsze jesteśmy opóźnieni w stosunku do innych. Ale w sumie wynika to z tych naszych przywar właśnie.
I teraz dla polskiego przemysłu powoli zaczyna się robić pewien problem. Efekt tego będzie widoczny za 4-5 lat jeśli nic się nie zmieni. Winni są tylko i wyłącznie nasi politycy, ale za tę 4-5 lat wyjdzie Morawiecki, Bosak, czy kto tam inny i wszystkim wyjaśni, że winni są Niemcy. Niestety wszyscy to pięknie łykną.
0
@Safrani tak masz spora rację , w pewnym całkiem nawet sporym procencie się z Tobą zgodzę, jednak jak to napisałes Niemcy czy inni wykorzystają naszą słabość, no ale mimo wszystko ja nie będę ich za to lubił :) to polityka owszem, ale to nie zmienia faktu że działanie na niekorzyść Panstwa Polskiego będę piętnował u sąsiada (Niemca, czy Ruska) ale i polityka polskiego. Oczywiście że nie ma nigdzie 100% winy Niemców czy innych, pełna zgoda że problem zaczyna się u nas bo na to pozwalamy. Bo nic z tym nie robimy że nam Niemiec czy inny grzebie na polu. Trzeba to zmienić i akurat tutaj jedynym w którego choć odrobine wierzę że to zmieni jest Bosak :) ale tu wiem że się nie zgodzimy :)
0
@mmaciass powtórzę się. Gdybym nie znał Krzysia osobiście, to może i bym uwierzył. Ale niestety mam tę nieprzyjemność znać tego człowieka i wiem kim on jest, jaki ma charakter i jakie priorytety.
Uwierzyłbym w Mentzena, a raczej w to, że on rzeczywiście chce coś w tym kraju zmienić.
1
@Safrani ciekawa jest ta kwestia tej znajomości :)
0
@mmaciass stare dzieje. Ja kiedyś byłem bardzo prawa strona, żeby nie napisać za dużo. Do tego byłem bardzo aktywny w tym temacie.
1
@Safrani no domyślam się że tak to wyglądało właśnie, tzn takie miałem przeczucie :) tylko wiesz.. to było kiedyś, może ludzie się zmieniają. Jako młody każdy marzył o łatwej kasie. Może Kris też ;) a obecnie wiadomo pieniądze są niezbędne do życia, ale można przy okazji coś dla społeczności polskiej zrobić ;) z reszta ja to widzę tak, póki ktoś realizuje moje postulaty, zgadzam się z jego poglądami w 80-90procentach, jest zawsze dobrze przygotowany do dyskusji, nie daje ciała i z jego obecnych czynów nie wynika żadna hipokryzja, nie jest równiez skompromitowany no to czemu mam za nim nie obstawać, bo kiedyś miał parcie na kasę? On może mieć je dalej i sobie zarabiac jako poseł/europoseł - tylko niech robi to po co tam jest ;) działa w interesie obywateli. takie moje zdanie
0
@mmaciass ja Cię nie namawiam, żebyś nie głosował na Krzysia. Ja tylko twierdzę, że się zawiedziesz.
Ja wiem, że ludzie się zmieniają i wiem, że Krzyś też się zmienił. Był gościem, z którego wszyscy się śmiali, nie potrafił nic zacząć i skończyć. Teraz nauczył się pięknie mówić. I to jest jedyne, czego w życiu się nauczył. Dalej jest podłym człowiekiem, który...
To chyba nie miejsce na takie tematy
1
@Safrani no możesz kontynuować, może nie zmienisz mojego zdania ale rzucisz przynajmniej nowe światło :)
0
@mmaciass La Bamba to nie jest miejsce.
Ja też nie mam ochoty latać po sądach potem.
1
@Safrani to zapraszam na piwko w ślaskie, przyjedź mercedesem zobaczyć radiostacje gliwicką :)
0
@mmaciass w sumie mogę wpaść wiosną. A rzeczywiście tej radiostacji nie widziałem
1
@Safrani a jest tam całkiem fajna pizzeria pod samą radiostacją "radiola" . Skromna, coś między włoską a amerykańską ale jakoś tam lubię zjeść;) zapraszam, daj znac :)
1
@mmaciass spoko, wpadnę. Umówimy się jakoś wiosną