La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 840 Culés

9

Narodziny „txuri-urdin”:

Ariadna, ze swoją nicią ze świetlistego i szlachetnego złota, przenosi nas do roku 1904. Na pierwszej stronie gazety „El Pueblo Vasco” z 24 marca 1904 r. ukazał się artykuł zatytułowany San Sebastián Recreation Club, w którym dziennikarz Gil Baré odpowiada na pytania, które zadał sobie pięć miesięcy wcześniej. „Grupa młodych arystokratów mieszkających w San Sebastián […] dawno temu planowała założyć Klub poświęcony wyłącznie sportowi. Pomysł został przyjęty z entuzjazmem; do projektu przyłączyły się znane osobistości, a kilka dni temu odbyło się pierwsze spotkanie, na którym dyskutowano o organizacji nowego Towarzystwa. Spośród znamienitych osób, które wzięły udział w spotkaniu, jednogłośnie wybrano: pana Jorge de Satrústegui na prezesa Klubu; pana Zuluetę na wiceprezesa i dyrektora ds. hokeja; Antonio Gota na sekretarza; oraz panów Azquetę i Letamendię na członków.” „Celem nowego stowarzyszenia jest, jak już wspomniano, promowanie wszystkich znanych sportów w tej stolicy. Każdego dnia tygodnia będą rozgrywane mecze tenisa ziemnego, piłki nożnej, hokeja, golfa itd., itd.” Klub Rekreacyjny San Sebastián liczy już pięćdziesięciu członków, mimo że istnieje zaledwie kilka dni. Regulamin, który będzie obowiązywał nowe Stowarzyszenie, został już zatwierdzony i teraz musi zostać przedstawiony władzom rządowym w celu prawnego ukonstytuowania grupy. Klub Rekreacyjny San Sebastián został założony jako klub wielodyscyplinarny, który wśród swoich różnych sekcji posiada również sekcję poświęconą piłce nożnej. Jest to zatem pierwszy formalnie założony klub piłkarski w mieście, choć oficjalne potwierdzenie jego istnienia zajmie kilka miesięcy. Jak stwierdził Gil Baré, inicjatywa zrodziła się z „grupy arystokratycznych młodych mężczyzn” pod przewodnictwem sportowca Jorge de Satrústegui, co Baré później potwierdził, twierdząc, że grupa była „miejscem spotkań całej wyższej śmietanki towarzyskiej San Sebastián, które, jak powszechnie wiadomo, stanowiło zalążek „Klubu Rekreacyjnego” (EPV, 10-12-1904). Jego barwy to zielony i żółty, które klub „wyświetla na fladze Towarzystwa. Flaga ta ma trzy zielone pasy rozdzielone dwiema żółtymi liniami i otoczone czerwonym pasem, z literami SSRC pośrodku” (EPV, 31.03.1904). Barwy, które Real Sociedad przywrócił na swoim drugim stroju w sezonach 2007-08 i 2008-09. 27 sierpnia 1904 r. „El Pueblo Vasco” i „La Constancia” poinformowały że gubernator cywilny zatwierdził regulamin, na podstawie, którego miało działać stowarzyszenie, co formalnie powołało klub do życia. Boiska „Ondarrety” to wybrane miejsce dla „Klubu San Sebastián”, gdzie członkowie mogą uprawiać pasjonujący sport. W ciągu zaledwie kilku miesięcy widać już ogromny potencjał. „Prawdą jest”, czytamy w „El Pueblo Vasco ”, „że większość jego członków to bardzo utalentowani młodzi piłkarze, kształceni w zagranicznych szkołach, gdzie ten intensywny sport jest często uprawiany”. Klub pragnie dokonać skoku jakościowego i już planuje udział w kolejnych Mistrzostwach Hiszpanii, które odbędą się w Madrycie w 1905 roku. Rok kończy się ogłoszeniem „dwóch drużyn piłkarskich tego Klubu, które zainaugurują serię meczów, które zamierzają rozegrać zimą, aby przygotować się do udziału w mistrzostwach, które odbędą się wiosną w Madrycie, Bilbao, Bordeaux i innych stolicach” – donosi „La Voz de Guipúzcoa” 31 grudnia 1904 r. „Oto lista panów, którzy tworzą dwie drużyny, które mają dziś grać. Pierwsza drużyna: panowie Laffitte, Vega de Seoane, Aurrecoechea, Manso de Zúñiga, Egaña, Letamendia, Albizu, Martínez, Artola (E), Berraondo i Asuero. Druga drużyna: panowie Elósegui, Ortega, Tejada, Bruzón (J), Peña, Prado, Sena, Dorda, Bruzón (A), Perojo i Calisalvo”. Pamiętajmy, że w tamtych czasach kolejność powołań była odwrotna niż ta, do której przywykliśmy dzisiaj, więc bramkarz był ostatni na liście.

I tak rozpoczął się rok 1905, wraz z ponownym zebraniem ogólnym, które odbyło się 7 stycznia w Pałacu Sztuk Pięknych. „W sesji wzięło udział około 80 członków. Najpierw zatwierdzono sprawozdania finansowe za miniony rok a ustępującemu zarządowi jednogłośnie przekazano podziękowania za udane zarządzanie w imieniu stowarzyszenia. Następnie odbyły się wybory nowego zarządu, a wśród gromkich braw pan Jorge de Satrústegui został wybrany na prezesa; pan Schoulhe na wiceprezesa; pan Carlos Uhagón na skarbnika; a pan Enrique Dorda na sekretarza. Panowie Egaña(pan Jaime), Calisalvo(pan Luis) i Prado zostali wybrani na członków. Tego wieczoru w Hotelu du Palais odbył się bankiet, na którym spotkali się członkowie nowych i ustępujących zarządów”. (EPV, 8.01.1905) 19 marca 1905 roku, w Dzień Świętego Józefa, jak donosiła prasa, SSRC wykonało kolejny krok na drodze do Mistrzostw Hiszpanii, które miały się odbyć w Madrycie 16, 17 i 18 kwietnia, po rozegraniu pierwszych derbów pomiędzy drużynami Bilbao i San Sebastián na boiskach Lamiako. O godzinie 15:30 rozegrano „ciekawy mecz piłkarski” pomiędzy pierwszą drużyną SSRC a pierwszą drużyną Irún Football Club, która przyjęła „łaskawe zaproszenie pierwszej”. Mecz wzbudził ogromne emocje w mieście, „dzięki wyrównanej grze obu drużyn”, a dzień rozpoczął się wspaniale, „jak jeden z najlepszych tego lata”. Boisko „Ondarrety” wyglądało nieskazitelnie. „Orkiestra dęta również przyczyniła się do ożywionej atmosfery, a parada powozów, zatłoczonych tramwajów i ludzi przechodzących przez „La Concha” była równie wspaniała i żywiołowa”. Zespół Klubu Rekreacyjnego San Sebastián „składający się z pana Gila, pana Goitii, pana Minondo, pana Seny, pana Solany, pana Regalado, pana Martíneza, pana Aurrecoechea, pana Perojo, pana Artoli i pana Iñigueza” nie zawiódł mieszkańców San Sebastián. „Mecz zakończył się wynikiem 3:0, wygranym przez SSRC. Wszyscy zawodnicy spisali się znakomicie a panowie Aurrecoechea (kapitan), Sena, Regalado, Minondo i Solana wyróżniali się, grając mistrzowsko i wykorzystując zdumiewającą grę kombinacyjną. Pan Calisalvo wyróżnił się w składzie. Z drużyny Irún na wyróżnienie zasługują pan Barquín oraz obrońcy panowie Loinaz i Rodríguez. Bramkarze obu drużyn, panowie Iñiguez i Atienza, również spisali się znakomicie. Rewanż, który zostanie rozegrany w Irún, odbędzie się 2 kwietnia. W przyszłą sobotę piłkarze, którzy mają zagrać z Athletic Club de Bilbao, wyjadą do Bilbao.” (EPV i LVdG, 20.03.1905). W składach San Sebastián Recreation Club widzimy takich graczy jak Artola, Martínez, Albizu, Gil, Aurrecoechea, Sena i Minondo, których zobaczymy później w Real Sociedad a połowa drużyny grała już w Vasconia w okresie formacyjnym.

@Kapitan hawk
@MoralnyKarzel
@AssisMoreira
@Astad
@Bernard777
@Symson
@Ogorinho1974
@misterio
@Marusek
@Lionel_Messi10

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?