- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1434 Culés
Gorące dyskusje
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1434 Culés
12
KALENDARIUM:
29.12.1914 r. w Gironie urodził się Domenec Balmanya, piłkarz, który już za życia został uznany za legende Fc Barcelony. Choć urodził się w Gironie to Barcelona była jego domem i właśnie to miasto ukształtowało go jako człowieka i sportowca, właśnie tam spędził większość swojej kariery, zarówno piłkarskiej jak i trenerskiej. W swoim życiu pełnił wiele ról, od podawacza piłek, piłkarza, trenera, selekcjonera aż po komentatora radiowego. Jedno jest pewne-został nieco zapomniany przez większość cules(a nawet przez redakcje) więc muszę wszystkim przypomnieć wam tą wielką LEGENDE. Kariere rozpoczął w Fc Girona i tam zebrał pierwsze szlify. Jego przejście do Barcy jest owiane tajemnicą. Swój debiut zaliczył przed katalońską publicznością w meczu z Espanyolem wygranym 1:0 a ówczesny trener Patrick O'Conell zaczął częściej sięgać po Domeneca. Statystycy obliczają że Balmanya podczas swojej pierwszej przygody z Barcą(1935-37) rozegrał 111 spotkań. Liczba ta mogła by być większa, jednak brak zarchiwizowanych dowodów na kilka innych, domniemanych meczów z jego udziałem, nie pozwala na dopisanie wyższej liczby występów. Podczas swojego debiutanckiego sezonu, Domingo(bo tak go nazywali w Katalonii) pomógł drużynie w zdobyciu mistrzostwa Katalonii oraz dojściu do finału Pucharu Króla. Rok później rozgrywki zostały zawieszone z powodu wojny domowej. W trakcie wojny Domenec wyemigrował do Francji. Po zakończeniu wojny generał Franco nałożył 6-letnią dyskwalifikacje na Balmanye, jednakże Enrique Pineyro(ówczesny prezes FCB) sprawił iż Domenec wraz ze swoim kolegą Escolą powrócili do drużyny. Podczas swojego pierwszego sezonu po powrocie(1941-44) Barca ledwo się utrzymała potrzebując baraży z Murcią by zapewnić sobie pierwszoligowy byt. Jednak co ciekawe Barcie udało się dojść do finału a w nim pokonać Athletic Bilbao 4:3. Balmanya po rozegraniu kolejnych 41 spotkań zdecydował się zmienić otoczenie podążając za swym dotychczasowym trenerem Noguesem do Gimnastic i właśnie tam zakończył kariere piłkarza. Od razu po zawieszeniu butów na kołku, zabrał się za trenowanie. Prowadził kolejno Gimnastic, Fc Girona, Real Saragossa, Real Oviedo, Fc Barcelona, Fc Sete, CF Valencia, Real Betis, Malaga, Atletico Madryt, Cf Cadiz i wreszcie reprezentacje Hiszpanii. Barce jako trener prowadził w latach 1956-58 zdobywając z nią Copa Generalismo oraz Puchar Miast Targowych(późniejszy PUEFA). Po zakończeniu swojej trenerskiej kariery Domenec zaczął się spełniać jako bystry dyrektor sportowy. Pracował zarówno w Barcie jak i w Espanyolu. Był nawet szefem katalońskiej szkoły trenerów. Ponadto często udzielał się w radiu jako komentator.
Jego przygoda z Barceloną, ukochanym miastem, któremu był oddany przez większość swojego życia, kończy się śmiercią w dzień św. Walentego 2001 roku.
O postaciach zasłużonych ,,naszemu'' klubowi nie wolno zapominać...