La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1201 Culés

konto usunięte

17

Czy wiesz że...#220
W okresie międzywojennym, nasi konstruktorzy opracowali jeden z pierwszych na świecie czołgów napędzanych silnikiem Diesla- czołg 7TP (7 Ton polski). Była to jedna z najnowocześniejszych konstrukcji tego typu na świecie. Świadczy o tym chociażby zainteresowanie pojazdem ze strony ZSRR czy Niemiec. Wiele rozwiązań skopiowano od Polaków (np.peryskop Inż.Gundlacha, umożliwiający załodze obserwację w zakresie 360 stopni).

Czołg 7TP-
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/53/7_TP_tank.PNG
Czołg 7TP w wersji dwuwieżowej-https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/57/7_TP_twin-turreted_tank.PNG/220px-7_TP_twin-turreted_tank.PNG


Ciekawoatki historyczne z serii "Czy wiesz że..." codziennie o godzinie 20 :D

1

@Kajtek77 Czekamy na polskie drzewko w WoT ! :D

konto usunięte

1

@baczmus Oj pograbym taką tankietką :D

1

@Kajtek77 Przed II Wojną Polska Gospodarka nabierała rozpędu. Śmiem twierdzić że gdyby nie wojna obecnie bylibyśmy nr 1 w Europie i znaczącym się państwem w Świecie. Hitler wiedział niestety co robi... Szkoda tylko ze Państwo Niemieckie nie przestało istnieć a obecnie znowu pręży muskuły dyktując innym co mają robić -_-

PS. Kolejny raz dowiedziałem się ciekawych rzeczy. Weny i wytrwałości. Pozdro.

konto usunięte

1

@Kajtek77 Miałem okazję widzieć na żywo, podczas jednej z rekonstrukcji, w której brałem udział. :)
https://dobroni.pl/n/7tp-odbudowany/9184

konto usunięte

0

@aligator Też widziałem. Naprawdę cudo.

konto usunięte

0

@FC1899Barca Bzdura. Działania gospodarcze Sanacji, nie były lepsze od dzisiejszych działań PiS (które na sanacji się dość mocno wzoruje). Mieliśmy nieudolnych polityków nie tylko w polityce zagranicznej, ale również w gospodarce.

To taka legenda, że przed IIWŚ Polska była krajem mlekiem i miodem płynącym, a wszystko przez złych niemców i tych drugich złych zza Buga. W dużej mierze, zawdzięczamy tą sromotną klęskę działaniom własnego rządu.

Gospodarka nie nabierał rozpędu. Trzeba poczytać dokładniej, przyjąć ten fakt i uczyć się na błędach, żeby taki scenariusz się nigdy więcej nie powtórzył.

Oczywiście było wiele świetnych projektów militarnych, z których można być dumnym, ale większość albo nie była wykorzystana (karabin ppanc UR) albo była wykorzystana źle (łosie).

konto usunięte

0

@aligator Ogólnie wydaję mi się że byliśmy w tym czasie zbyt ambitni. Rozbudowywaliśmy cywilną flotę lotniczą, nie mając rozwiniętej infrastruktury drogowej. Powstał nawet dowcip, że w Polsce jest więcej pilotów niż kierowców. To tylko jeden z przykładów.

konto usunięte

0

@Kajtek77 Tak, wiele można wymieniać takich absurdów. Te cywilne samoloty później latały jako łączność, bo nie było nic innego.
Ambicja to dość pozytywne określenie. A nasi ministrowie chcieli bić cały świat doskonale wiedząc, że nasz potencjał militarny nie ma porównania z sąsiadami.

Wierzyli w obietnice aliantów, które były niemożliwe do zrealizowania.
UK obiecało nam, że w razie czego przyślą nam całkiem sporą flotę morską do pomocy. Ciekawe tylko jak, kiedy i którędy. :)

konto usunięte

0

@aligator W tamtym okresie byliśmy między młotem a kowadłem :)
Najlepszym rozwiązaniem byłaby wojna Niemiec z Czechosłowacją i Polską. Armia czechosłowacka prezentowała wtedy naprawdę przyzwoity poziom, co w połączeniu z naszą, mogło zatrzymać Hitlera. Niestety jednak, sytuacja pomiędzy sąsiadami była bardzo napięta a pogłębiło ją dodatkowo zajęcie Zaolzia.

konto usunięte

0

@Kajtek77 Tak, przejęcie Czechosłowackiej broni, bardzo nowoczesnej, pozwoliło Niemcom zrobić to, co zrobili. Gdyby nie to i gdyby nie zasoby zaproponowane przez ZSSR, pewnie do niczego by nie doszło ze strony Hitlera.
Choć i tak by pewnie doszło z drugiej strony. W końcu nie na darmo Stalin budował 400 okrętów podwodnych.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Czy zamierzasz śledzić dokładnie występy Lewandowskiego w Chicago Fire?