La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1505 Culés

konto usunięte

2

Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, a w razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej - nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

Art 128 punkt 2 pokazuje w jakim terminie muszą się odbyć wybory. Biorąc pod uwagę że kadencja upływa 6 sierpnia to faktycznie koniec czerwca to ostatni możliwy termin.
edit, błąd - jeżeli nie później niż 75 dni przed upływem kadencji to znowu termin 28 czerwca jest już za późny. Ale jaja to są naprawdę

Ale i tu ciekawostka Art 129 punkt 3
W razie stwierdzenia nieważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej przeprowadza się nowe wybory, na zasadach przewidzianych w art. 128 ust. 2 dla przypadku opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej.

Nie jestem prawnikiem, jeżeli wybory które się miały odbyć 10 maja a się nie odbyły jak wiemy to czy jest to stwierdzona nieważność wyboru Prezydenta? Bo wtedy faktycznie można znowu wyznaczyć datę wyborów w ciągu 60 dni. Czy wybory z 10 maja są przyjęte jako nieważne czy jako nieodbyte?

konto usunięte

0

@Janiama Wybory 10maja się odbyły,ale sie nie odbyły . Mniej więcej taka była interpretacja;)

konto usunięte

0

@Barca1992 Teraz zrobiłem edit bo jeżeli nie później niż 75 dni przed końcem kadencji to jak można zrobić 28 czerwca gdy kadencja kończy się w sierpniu?

konto usunięte

0

@Janiama widocznie można skoro rząd podał taką datę

0

@Janiama Ogólnie to mamy jeden wielki chaos ponieważ wybory niby się odbyły, ale nie stwierdzono wyboru prezydenta a SN nie zajął stanowiska... Z tego co mi wiadomo konstytucja nie przewiduje takiego scenariusza. Wyjściem byłoby podanie się Dudy do dymisji natomiast dziwie się niektórym konstytucjonalistom i prawnikom którzy mówią o tym że jedynym wyjściem są wybory po wygaśnięciu kadencji Dudy ponieważ konstytucja również nie przewiduje przypadku gdzie po wygaśnięciu kadencji nie ma już wybranej nowej głowy państwa. Teraz tak na prawdę nie ma już dobrego wyjścia i w zasadzie Witek może mieć dowolność przy wybieraniu terminu:/

konto usunięte

0

@Europejczyk1980 Ale przewiduje że jeżeli wybory nie zostaną uznane za ważne to można rozpisać nowe i mamy 60 dni na wybór Prezydenta czyli jednak przyjmują sytuacje że Prezydent już nie będzie pełnił kadencje. Uważam że akurat to może być zgodne z konstytucją pod warunkiem że uznamy wybory z 10 maja jako nieważne.

1

@Janiama Ale o nieważności wyborów stwierdza SN a tego jak wiemy nie uczynili.

3

@Janiama
Nie rozumiem tej dyskusji. W Polsce nie obowiązuje prawo i konstytucja. zastanawianie się co by było gdyby jest bez sensu. Jarek postanowi i tak będzie. NIe wybiorą Dudy to zarządzą reasumpcję. Prawo nie ma zastosowania do tego rządu. Nie ma sensu zastanawiac się który punkt Konstytucji miały zastosowanie, bo oni nie stosują się do prawa. raczej nalezy się zastanawiac co wymyslą i jak bardzo złamią prawo.

konto usunięte

0

@pax Wiem kochany, ale chciałbym by inni też zaczęli wreszcie rozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Z drugiej strony jak patrzę na te komentarze o homoseksualistach to widzę że Polska jedzie w dwóch innych kierunkach. Jedni napierdzielają na zachód i zbliżają się wyraźnie do poglądów wschodu Europy.

0

@pax A ZA PEŁO TEŻ TAK BYŁO!!! Przepraszam musiałem.

2

@Majkel34
Taaa, jakoś nie przypominam sobie przesunietego kalendarza wyborczego wbrew prawu.

0

@pax Wiem ale ostatnio zrobiłem się "bezbekiem" wyśmiewającym tę logikę Pis-u. Nie ja jeden oczywiście :)

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?