- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1466 Culés
Gorące dyskusje
Batys
0
Macie już zaplanowane urlopy? Jakiś ciekawy kierunek?
26 odpowiedzi
Batys
11
Hahaha z tymi 150 mln za tego ciapaka to ich chyba zdrowo powaliło jeśli to prawda.
30 odpowiedzi
Kgorecki2500
6
Wywiadu nie oglądałem ale widzę, że grubo chyba tam było. Tylko mi się od razu zapala lampka.... » Czytaj dalej
24 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1466 Culés
19
Pan "dłógopis" Bronisław Komorowski, zanim został Prezydentem RP, był politykiem partii Platforma Obywatelska.
Przez 5 lat sprawowania w/w funkcji skorzystał z prawa weta tylko 4 razy (najmniej przez ostatnie 30 lat).
https://tvn24.pl/polska/weta-prezydentow-kto-ile-zglosil-ra759688-2457703
Pan "dłógopis" podpisał wiele kontrowersyjnych ustaw m.in. o kradzieży pieniędzy z OFE, o sprzedaży części spółek państwowych, o wydłużeniu wieku emerytalnego mając w poważaniu podpisy milionów Polaków? etc. etc. etc.
Czy chcecie powtórki z rozrywki wybierając Rafała Trzaskowskiego na Prezydenta RP? Czy chcecie, aby "Głowa Państwa" miała w poważaniu interesy i zdanie Polaków?
Wybieraj mądrze!
0
@Ksavix Machine gun.
5
@Ksavix Ten post jest bez sensu.
8
@Ksavix jesli apel dotyczący mądrego wyboru dotyczy głosowania na Dude, to odpowiadam na niego mówiąc stanowcze NIE. Każdy wybór jest lepszy niż Duda, a nieznajomość ortografii i brak wetowania ustaw przy tym co wyprawia obecny prezydent, to jest mały pikuś.
20
@Bobo25 To nie żaden post tylko zwykła agitka polityczna i jak przystało na PiS niezbyt wyrafinowana...
5
@Ksavix Ech - "kradzieży pieniędzy z OFE". Przeczytajcie chociaż raz o co tam chodziło, bo niespodzianka, ale memy specjalnie spłycają sprawę, a wręcz manipulują w tej sprawie.
5
@Ksavix
Tak chcemy!
Polska dla Polaków!
Ziemia dla ziemniaków!
Księżyc dla księży!
1
@Przemek2323
Nigdzie nie napisałem, że mądrym wyborem jest głosowanie na obecnego Prezydenta RP.
3
@Ksavix naogląda się taki tvp i powtarza te teksty o kradzieży kasy z OFE poczytaj trochę na ten temat,a nie powtarzaj bzdur bez pokrycia
Komentarz usunięty
0
@Ksavix nie musiałeś bo zaatakowałeś najgroźniejszego konkurenta obecnego prezydenta, ale tak wolałbym Rafała niż Andrzeja i to zdecydowanie.
0
@sebasek99 Sztuczne obniżanie długu, żeby tylko nie przekroczyć ustawowego progu uważasz za dobrą praktykę? A te 20 mld, które zniknęły, a według Kidawy "są bezpieczne"? :D
3
@Ksavix
Kto komu ukradł z OFE ? Ile stracił okradziony ?
Podwyższenie wieku emerytalnego, bardzo niepopularna ustawa, dającą mozliwośc Polaków na mniej głodowe emerytury.
NIe było mowy o łamaniu prawa, jak jest obecnie.
1
@pax beda musieli na starość żyć za 1200 emerytury to się oczy otworzą
0
@inViNcibl3 Nigdzie nie napisałem, że taki proceder popieram.
Natomiast zwróciłem uwagę, że nazywanie tego kradzieżą jest nadużyciem, może nawet kłamstwem, bowiem uproszczono przecież za pomocą reformy z 2013 roku, tylko proces, który i tak już trwał, a więc te ciągłe skupywanie przez OFE obligacji państwowych i późniejsze odkupywanie je przez państwo. No i to także zakończyło tak naprawde systematyczne kurczenie się tych pieniędzy, bowiem krążyły one w kółko, co powoduje koszty, a i OFE brało prowizje od każdego skupu obligacji.
Co do mitu znikających 19 mld: https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-gdzie-zginelo-19-mld-zl-z-ofe-ujawniamy-tajemnice,nId,1100606
0
@sebasek99 Już pomijając niekompetencję niedoszłej Prezydentowej, przesunięcie pieniędzy Polaków z jednego wora do drugiego bez ich zgody jest wg mnie niemoralne. Tym bardziej, że oba te filary jednak działały inaczej i to decyzja przyszłych emerytów co chcą zrobić ze swoimi pieniędzmi. Główną przyczyną tej reformy nie było uproszczenie tego procesu tylko obniżenie wskaźnika długu, który po osiągnięciu 55% PKB zablokowałby przyszłoroczny deficyt. Na to jednak nie pozwolili, bo jak to tak rok bez deficytu?
0
@inViNcibl3 Zarówno w ZUS jak i w OFE te pieniądze były "wirtualne". W przypadku teoretycznego bankructwa państwa, to i emerytury nie byłoby nawet w tym "prywatnym" OFE. Dlatego się nie zgodzę, że te dwa filary działały jakoś szczególnie inaczej. A proces, który opisałem wyżej miał jednak wpływ na genezę tej reformy. Czy główny nie mi oceniać, ale na pewno bardzo znaczący. W końcu wynikał z charakterystyki OFE i tego, że powodowała ona duże straty. Myślę, że nie robienie nic z tym byłoby większą kradzieżą.
0
@sebasek99 No nie zgadzam się z tym, przy bankructwie oczywiście wszystko pójdzie z dymem. Wolałbym jednak utrzymywać część emerytalnego kapitału w OFE, które poza polityczną ingerencją były bezpieczniejsze niż w ZUSie, który od wielu lat jest bankrutem. Cały ten system jest pełny błędów, pomysł PiSu z przerzuceniem do trzeciego wora z podatkiem 15% też jest absurdalny, ale tak już będziemy dymani w czasach POPiSu.
0
@inViNcibl3 Znaczy mi bardziej chodziło o to, że w obu tych instytucjach były tak samo bezpieczne, ponieważ są mocno związane z państwem. Sześćdziesiąt procent inwestycji OFE to były kupna tych obligacji państwowych, więc tak naprawdę sytuacja po 2013 niewiele się różniła niż sprzed tej reformy. No - z tym, że pieniądze, które OFE i tak miał przekazać z powrotem państwu poprzez zakup obligacji zostawały w budżecie.
0
@sebasek99 Kluczowy był też zapis na "prywatnym", na ile to było możliwe, koncie w OFE. Teraz pieniądze mamy w ZUSie, których większość z nas prawdopodobnie nie zobaczy. Moim zdaniem nie była to dobra reforma, sam pomysł zmiany inwestycji mógł się sprawdzić, natomiast tutaj chodziło niestety o coś więcej.
1
@inViNcibl3 Pieniędzy z OFE, również moglibyśmy nie zobaczyć. No i systematycznie na tym traciliśmy.
Osobiście sam też nie jestem fanem, ale wątpię, czy drastyczniejsze poradzenie sobie z tą sprawą, czyli całkowita reorganizacja tego systemu, gdzie pewnie fundusz otwarty zostałby zlikwidowany nie byłoby bardziej kontrowersyjne. Za to nie ruszanie tego, raczej nie wchodziło w grę, ponieważ w końcu budżet tracił na tych ciągłych sprzedażach, odkupach obligacji.
Natomiast uznawanie tej reformy za jakiś "skok" czy jak tutaj kradzież, to jest niestety, ale populizm.