La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 951 Culés

konto usunięte

13

Ostatnio trochę zwolniłem z czytaniem, ale po blisko tygodniu wracam. :)

Cykl miłośnika książek (56)
Michael Cox – Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata

Taktyczna historia Premier League. Na początku lat 90. angielski futbol był fizyczny i twardy. Opierał się głównie na agresji i sile. Drużyny grały w klasycznym ustawieniu 4-4-2, mało który trener decydował się na taktyczne eksperymenty. W 1992 roku narodziła się Premier League i wszystko uległo radykalnej zmianie. Michael Cox zabiera czytelnika w niesamowitą podróż przez angielskie stadiony. Pokazuje niesamowity postęp taktyczny na przestrzeni 25 lat. Tłumaczy, którzy menedżerowie okazali się rewolucjonistami oraz którzy piłkarze zmienili piłkę nożną. Od Manchesteru United Fergusona i Arsenalu Wengera przez Chelsea Mourinho i Leicester Ranieriego, do Manchesteru City Guardioli. Od wielkich gwiazd lat 90 takich jak Cantona, Zola, Bergkamp, Owen, aż wreszcie po genialnych piłkarzy XXI wieku, jak Cristiano Ronaldo, Lampard, Henry, Gerrard, Aguero czy Kane.

Kompletnie nie znam się na piłce nożnej i ta książka jeszcze bardziej mi to uświadomiła, chociaż bardzo lubię ją oglądać (ostatnio bywa z tym różnie). Na taktyce również się nie znam, chociaż ta książka przedstawiająca filozofie trenerów, podejście, innowacje, rewolucje na pewno przybliżyła mi pewne aspekty, stały się bardzo interesujące.

Fantastycznie opisany rozwój Premier League. Pozycja bramkarza, wpływ wielu zawodników nie tylko na kluby, ale na całą ligę, podobnie w przypadku trenerów. Poświęcenie uwagi mistrzowskiej drużynie Blackburn Rovers i roztrwonieniu przewagi Newcastle, a nawet Stoke City i trenera Pullisa oraz oczywiście opis mistrzowskiego sezonu Leicester. Nie wspominam o tych wielkich klubach, gdyż wiadome, że jest o nich najwięcej. :) Autor opisał wiele historii, o których nie miałem pojęcia, wiele osób, które tak bardzo wpłynęły na rozwój Premier League. Niesamowite. Fragmenty o Chelsea były mi najbliższe z racji kibicowania The Blues. Świetne wzmianki o Lampardzie (moim idolu). Relacja boiskowa Lamparda, Gerrarda, Scholesa też dobrze opisana, wyjaśniająca brak sukcesu z takimi zawodnikami. Opis Mourinho i jego niezwykłej analizy rywala, które podobno były na kosmicznym poziomie. Myślę, że dzięki takim trenerskim filozofiom jest zachowana równowaga w futbolu, są potrzebni. Mamy trenerów, którzy nie zmienią stylu gry za nic, taka jest ich filozofia. Mamy też takich, którzy potrafią dostosować swój zespół do rywala. Która jest odpowiednia? Obie. Sam autor zauważa, że przybycie Mourinho i Beniteza jednocześnie do Anglii sprawiło, że liga zwróciła się w kierunku defensywnym.

I na koniec piękny cytat Ranieriego z rozdziału poświęconego Leicester. „Myślę, że w czasach, gdy pieniądze znaczą wszystko, dajemy ludziom nadzieję”. Lisy zszokowały cały piłkarski i sportowy świat osiągając coś nieosiągalnego.

Oznaczeni: @shinthps, @Kajtek77, @SuperPatsonFCB, @WoJjTas, @JimMorrisonFCB, @VamosB, @Kompletny, @_wiktoria_, @gregory9609, @AV0CAD0 .

0

@student97r Ile w tym roku już przeczytałeś? :)

konto usunięte

5

@ViscaBarca123 Na razie 53. :) Początkowo miałem w planach przeczytać 80, ale mając bardzo dużo czasu chciałbym dobić do 100. :)

1

@student97r 53 książki w tym roku? Wow, nieźle. Bardzo ładny wynik. :)

konto usunięte

2

@student97r Moja żona Cię goni 45 :)

konto usunięte

1

@ViscaBarca123 Dziękuję. :)
@SHIBA Też super wynik. Pozdrowienia dla żony i powodzenia. Mam nadzieję, że mnie prześcignie. :)

0

@student97r Ciszę białego miasta czytałeś?

konto usunięte

0

@ViscaBarca123 Nie, ale właśnie przeczytałem opis i dodam sobie do listy. :)

1

@student97r Znakomita książka, gorąco polecam.

W tym roku czytałem też "Nie pozwól mu odejść", "Bardzo zimną wiosnę" i "Dolinę umarłych". Też mogę polecić.

konto usunięte

0

@ViscaBarca123 Jedna Tess Gerritsen z cyklu Rizzoli/Isles, więc na pewno przeczytam. A w przypadku dwóch pozostałych zainteresuję się opisem. :)

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?