La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1562 Culés

1

13 października 1939 roku w Warszawie powołano do życia zbrojną organizację narodową – siłę zbrojną Stronnictwa Narodowego (SN) w okupowanej Polsce.

Początkowo organizacja nie miała określonej nazwy. Używano takich nazw jak: Armia Narodowa, Narodowe Oddziały Zbrojne, czy też Organizacja Wojskowa Stronnictwa Narodowego.

Dopiero na początku 1940 r. Organizacja Wojskowa Stronnictwa Narodowego (SN) zaczęła przyjmować jednolitą nazwę:

NARODOWA ORGANIZACJA WOJSKOWA (NOW), faktycznie dopiero przyjętą 1 lipca 1941 r. we wszystkich okręgach w kraju.

Przyczynami powołania odrębnej, niezależnej od Służby Zwycięstwu Polski były kwestie polityczne. NOW uznawała jedynie zwierzchnictwo władz RP i Naczelnego Wodza na uchodźstwie. Wydział Wojskowy Zarządu Głównego Stronnictwa Narodowego nadzorował w NOW sprawy polityczne, personalne i finansowe, natomiast politycy nie mieszali się w kwestie wojskowe.

Pierwszym komendantem NOW został gen.Marian Żegota-Januszajtis.

Cześć i Chwała !

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?