La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1494 Culés

konto usunięte

0

https://www.money.pl/gospodarka/wynagrodzenia-wzrosly-o-10-procent-takich-statystyk-nie-bylo-od-2008-roku-6641645758548864a.html

Wzrost wynagrodzeń za rządów Jarosława Kaczyńskiego bardzo dynamicznie wzrasta. Czy Wasze wynagrodzenie jest powyżej czy poniżej przeciętnej ?

4

@Barcakolcz takie samo jak wzrost cen w sklepie

konto usunięte

1

@Katalończyk 99 wynagrodzenia niecałe 10%, z kolei ceny w sklepach około 4%. Chyba jest różnica ;-)

1

@Barcakolcz ty No nie wiem

konto usunięte

3

@Barcakolcz A jak kształtuje się mediana zarobków?

5

@Barcakolcz Dam Ci taki przykład: Ty zarabiasz 5000 zł. Ja zarabiam 4000 zł. Średnio 4500. Ty straciłeś robotę i zatrudniłeś się w jakiejś Żabce, gdzie dostajesz 2500 a ja dostałem awans na kierownika i zarabiam teraz 6500. Średnia nadal jest 4500, więc nic się nie zmieniło? Pytanie czy obaj jesteśmy zadowoleni?

Z żywnością jest podobnie. Co z tego że średnio żywność rośnie TYLKO o 2,4% skoro najpilniejsze dobra często rosną nawet o 10% rocznie (czyli głównie to co kupują biedniejsi). A inne nawet tanieją co daje magiczne 2,4% średniej.

Patrząc na samą statystykę możesz dostać 200 zł podwyżki w robicie a w efekcie po uwzględnieniu inflacji i tak móc kupić mniej niż przed podwyżką i uwzględnieniem inflacji.

Nie patrzcie na średnie z myślą np. typu tyle zarabia przeciętny Polak bo wcale tyle nie zarabia. Jeżeli chcecie wiedzieć czy dostaliście podwyżkę to sprawdzajcie czy możecie kupić więcej rzeczy, czyli jaka jest faktycznie siła nabywcza waszego dochodu.

W ramach ciekawostki: jest coś takiego co się nazywa wskaźnik Big Maca. W dużym uproszczeniu - ile big maców możecie kupić za swoją pensję.

konto usunięte

0

@AdamS9882 bardzo podobnie

konto usunięte

0

@Azi Pełna zgoda, ani poziom zarobków ani inflacja nie muszą być wyznacznikiem dobrobytu w Polsce. Porównajmy jednak początek rządów PiSu i teraz. Jest przepaść. Na plus oczywiście

2

@Barcakolcz Na początku rządów PiS płaciłem za energię 200-230 zł, teraz 390-450, a dwa razy więcej nie zarabiam.

konto usunięte

0

@Barcakolcz Otóż nie, mediana wynosi 4,5 k zł czyli 3,2 k zł na rękę. 4 % inflacji to jest oczywiście bzdura, magicznym sposobem jedynie GUS i Eurostat podają takie odczyny.

konto usunięte

0

@Barcakolcz Widzę, że z ciebie jest kolejny ekonomista internetowy z gier komputerowych, który myśli, iż cykle gospodarcze kształtują się jak kliknięcie myszki w komputerze. Poczytaj trochę o teorii kapitału i jego akumulacji, aby zrozumieć podstawy cyklów.

konto usunięte

0

@AdamS9882 Czytałem, ale dzięki za polecenie :-) Uważasz, że jakość życia i dobrobyt w Polsce w ostatnich latach wzrasta czy maleje ?

0

@Barcakolcz Nie. Ja bym powiedział że jest wprost przeciwnie. To co zrobił PiS to życie na kredyt.

Wyobraź sobie że zarabiasz 3000 zł. Ale chcesz sobie co miesiąc coś kupować więc pożyczasz po 500 zł. A to z chwilówek a to od znajomy itp. Więc żyjesz za 3500. Tylko że w końcu przyjedzie taki czas, że już nikt Ci nie pożyczy. Twój dochód wróci do poziomu 3000 zł ale zostają Ci długi do spłacenia. W efekcie zamiast co miesiąc wydawać 3500 będziesz oddawał po 500 zł. Realnie masz na miesiąc prawie 1/3 mniej kasy.

To właśnie robi PiS.

konto usunięte

0

@Azi Ok :-) 10 lat temu ludzie zarabiali po 5zł za godzinę, oszczędzali jak mogli na jedzeniu a poziom ubóstwa był ogromny. Ale masz prawo mieć swoją opinię

0

@Barcakolcz tak jest coraz lepiej. Inflacja coraz wyższa do tego masz coraz więcej podatków chyba ok 20. Przedsiębiorcy mikro i średni cały czas dostają po Dupie. Jak oni nie dostają wsparcia to proste że wszystko Bedzie drożej. Przynajmniej dogonilismy Bogatsze kraje cenami w sklepach. Taniej wyjdzie za granicą.

0

@Barcakolcz do tego PiS nie robi żadnych inwestycji. A większość inwestycji jest nie trafiona i tylko są na nich straty. Najlepiej co im wychodzi to żeby podkupic dana firmę. Pamiętaj że jeżeli bogatszy dostaje po dupie to wszystko przeżuci na biedniejszego tak jak Banki czy duże sklepy, zawsze traci najmniejszy.

konto usunięte

0

@maniak33333 ok, dzięki za info :)

0

@Barcakolcz Tak? To tutaj masz wykres pokazujący skalę poziomu ubóstwa w Polsce. Dane pochodzą z tego co się orientuje z GUSu. Danych za 2020 rok jeszcze chyba nie ma ale przypuszczam, że PiS nie będzie się śpieszył z ich publikacją, bo zapewne 2 raz w czasie ich rządów poziom ubóstwa wzrośnie.

https://i.wpimg.pl/1663x0/filerepo.grupawp.pl/api/v1/display/embed/cdcf3c5a-4e01-438e-8ade-2ca71a259888

Życie na kredyt. Nic więcej. Socjalistom zawsze w końcu kończy się cudza kasa i wtedy robi się naprawdę źle. I jak zawsze najmocniej odczują to najbiedniejsi, bo ludzie przedsiębiorczy zawsze sobie poradzą. Ale ludzie uzależnieni od kasy "za nic" obudzą się z ręką w nocniku.

konto usunięte

0

@Azi Właśnie zaprzeczyłeś swojej tezie tym wykresem, jak widzimy ubóstwa jest coraz mniej, znajdź jeszcze wykres ze skalą bezrobocia - będę wdzięczny

0

@Barcakolcz Gdzie zaprzeczyłem swoim tezom? Napisałem przecież że na początku jesteś zadowolony bo zarabiasz 3000 a 500 dostajesz gratis. Problem się zacznie jak stracisz te 500.

Jak chcesz wykres od bezrobocia to polecam nauczyć się korzystać z googli. Przyda Ci się umiejętność pozyskiwania informacji jak znajdziesz się w potrzebie zarobkowej.

konto usunięte

0

@Azi Napisałeś, że poziom ubóstwa wzrasta, a jednocześnie wstawiłeś wykres, który pokazuje że jest wręcz przeciwnie.

Dzięki za radę, ale od narzekania na rząd wolę mądrze pracować i raczej o swoje finanse się bać nie muszę

konto usunięte

0

@Azi z ciekawości zapytam, jesteś za Konfederacją, prawda ?

0

@Barcakolcz Co kolego miałeś z matematyki?
2017 - 13,4
2018 - 14,2
14,2 to więcej niż 13,4 czy mniej?

Ale i tak jeszcze lepszy jest poziom skrajnego ubustwa:
2017 - 4,3
2018 - 5,4

Ale dla Ciebie 5,4 to też pewnie mniej niż 4,3...

e: nie. Nigdy w życiu nie zagłosuję na konfederacją. Na lewicę również nie. A już w szczególności na PO-PiS

konto usunięte

1

@Azi Dobry chwyt, taki w stylu Onetu, czy GW. A może porównajmy od początku rządów PiSu czyli 2015 roku. Za 5 lat gwarantuje Ci, że te liczby będą mniejsze
15,5->13
12,2->9
6,5->4,2

Z matmy 5, dzięki

0

@Barcakolcz dziękuję za Twoje gwarancje ale są warte równe 0 zł i rodziny za nie nie wyżywie.

Ale po wymianie tych kilku postow z Tobą przestaje się dziwić że PiS z taką łatwością robi w jajo swój elektorat. Że ci naiwni ludzie klaszczą kiedy widać już dymy z nadchodzących pożarów a PiS gada że z grilla! Że ludzie są tak szczęśliwi że grillują!! Głosujta na nas ...

konto usunięte

0

@Azi Akurat obracam się w biznesie i wielu bardzo ogarniętych ludzi głosuje za PiSem. Na końcu trochę Cię uspokoję - prawdopodobnie PiS wygra wybory w 2023, a jeśli zrealizują choć połowę obietnic z Nowego Ładu, w kolejnych wyborach również.
Miłego wieczoru :-)

0

@Barcakolcz Nie obraź się ale jak słyszę zwroty typu "obracam się w biznesie" to należy zadać pytanie pomocnicze, czy to obracanie czasem nie polega np. na kelnerowaniu w knajpie, gdzie biznes przychodzi na obiadek. Bo tak to zazwyczaj wygląda...
No ewentualnie kręcisz się w korycie polityków. Tyle że polityka z biznesem nie ma za wiele wspólnego. Jak to fajnie powiedział Tanajno na tej pseudodebacie prezydenckiej (szkoda że z debatą nie miało to nic wspólnego) o naszych politykach:
"Jakby im postawić budkę z lodami w Sopocie, to by zbankrutowali po tygodniu"
Taka prawda. Żeby Cię nie kłopotać - na Tanajno również nie głosowałem.

Nie obraź się także dlatego, że możesz tutaj napisać, że jesteś prezesem Orlenu a i tak niewiele to dla mnie znaczy. Bo ja oceniam to czy ktoś rozumie logiczne argumenty i fakty. Ty nie ogarniasz tego, że życie na kredyt jest bardzo fajne tylko do czasu, aż zadłużysz się tak bardzo, że nie stać Cię na spłatę zobowiązań. A dokładnie to chciałem Ci przekazać. Żyj sobie w przekonaniu, że można tak sobie brać ze źródełka pieniążki bez końca. Ja żyję w przekonaniu, że jeżeli ciężko nie zapracujesz to pieniążków nikt Ci nie da.

Kurde nawet twórcy Kaczora Donalda rozumieją tak proste rzeczy. Np. że nie ma nic za darmo i inflacja to nie jest coś dobrego. Szczególnie wysoka. A Ty nie rozumiesz...
Proszę - edukuj się:



Ja wiem - wstawianie linka do kaczora donalda komuś kto "obraca się w biznesie" to nie jest poważne. Ale po wymianie tych kilku zdań gotów jestem założyć że ta bajka dla dzieci powinna Cię dużo nauczyć.

e: aha - Miłego wieczoru!

0

@Barcakolcz wiesz czemu mamy tak niskie bezrobocie? Są 2 powody jeden z nich jest że dużo naszych rodaków pracuje za granicą a drugi jest taki że mamy niskie płace i jesteśmy takimi małymi chinami dla co niektórych krajów. Tak czy siak poczytaj sobie jak zdrożeją gaz i prąd w 2024 roku. Może wtedy Twój portfel będzie grubszy ;)

konto usunięte

0

@Azi dzięki za te cenne lekcje i wskazówki ! Miłego :)

0

@maniak33333 On jest odporny na argumenty. Zapewne jest to człowiek, który nigdy nie pracował i nie musiał płacić podatków albo siedzi na jakimś marnym etacie co to dostaje pieniążki czy się stoi czy się leży i żyje w naiwnym przekonaniu, że cały świat ma tak lekko i błogo jak on. Nawet "madki" widzą niepokojąco szybki wzrost cen w sklepach.
Demokracja jest bardzo głupim ustrojem pod tym względem, że dwóch meneli na zasiłkach ma większą siłę głosu niż jeden ciężko pracujący człowiek. Więc kupienie menelom flaszki jest dla polityka bardziej opłacalne niż dbanie o tego pracującego. Tylko w historii Polski nikt nie robił tego na tak skrajną modłę jak PiS...
I cześć społeczeństwa daje sobie wciskać bardzo tani kit, choć wystarczy poświęcić dosłownie 10 minut, żeby na oficjalnych stronach rządowych znaleźć dane zaprzeczające temu co rząd głosi w tv. Ale to wysiłek do którego Ci ludzie nie są zdolni. Nie on pierwszy i nie ostatni.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?