La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1308 Culés

19

"Broni nie oddam, munduru nie zdejmę".


22 czerwca 1897 roku urodził się Henryk Dobrzański „Hubal”, oficer Wojska Polskiego, żołnierz II Brygady Legionów, jeden z najlepszych kawalerzystów w przedwojennej armii.


Uważany za pierwszego partyzanta II wojny światowej, chociaż sam się nigdy za niego nie uważał: "Był ostatnim żołnierzem Rzeczypospolitej, który w mundurze chciał przetrwać do przyjścia odsieczy z Zachodu." Partyzanci najczęściej nie nosili munduru, Hubal nosił mundur Wojska Polskiego, ze wszystkimi dystynkcjami.


Brawura majora spowodowała, że Niemcy nazywali go "szalonym majorem", usiłując dopaść go w kolejnych zasadzkach i obławach. Był odznaczony m.in. czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Virtuti Militari.


Poległ w boju pod Anielinem. Niemcy, obawiając się legendy "Hubala", wywieźli jego ciało i pochowali w nieznanym miejscu.

Red is Bad.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?