La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1094 Culés

5

11 lipca 1944 roku miała miejsce akcja „Koppe".

Była ona związana z uderzeniami polskiego podziemia w niemiecki aparat przemocy.

Tym razem celem był Wyższy Dowódca SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie - Obergruppenführer Wilhelm Koppe.

Wykonanie akcji powierzono Kedywowi KG AK, a ściślej kompanii „Pegaz”, wyspecjalizowanej w zamachach na hitlerowskich urzędników i funkcjonariuszy.

Przygotowania do akcji podjęto jeszcze w kwietniu. Przerzucono broń, ludzi i samochody. Dowódcą akcji został Stanisław Leopold „Rafał”, opracowano plany ataku i trasy odskoku. Rozpoznano trasy poruszania się Koppego po Krakowie – rezydował on na Wawelu i stamtąd udawał się na posiedzenia „rządu” GG w gmachu AGH.

Atak miał zostać wykonany na tej trasie.

11 lipca 1944 r. nastąpiła próba wykonania wyroku.

Samochód wiozący Koppego, po próbie zablokowania został ostrzelany na ulicy Powiśle, nieopodal placu Kossaka. Niestety, opancerzone auto Koppego i umiejętności jego kierowcy udaremniły wykonanie wyroku.

Oddział wykonawczy rozpoczął natychmiast odwrót z Krakowa. Na drodze odwrotu, pod wsią Udorz, stoczył walkę z patrolami niemieckimi. W jej wyniku poległo 2 żołnierzy podziemia, zaś trzech rannych, którzy dostali się w ręce Niemców wkrótce zakatowano w śledztwie.

Red is Bad.

konto usunięte

2

@Majkel34 Chwała bohaterom. Ciężko w Krakowie było robić takie spektakularne akcje jak w Warszawie. Kraków dwa razy mniejsze miasto a dwa razy więcej Niemców z racji tego, że była to stolica Generalnego Gubernatorstwa.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?