- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1292 Culés
Gorące dyskusje
Batys
2
Macie już zaplanowane urlopy? Jakiś ciekawy kierunek?
102 odpowiedzi
Kgorecki2500
1
-Świadek każde z pytań skwitował milczeniem - powiedział rzecznik prokuratury Piotr Antoni... » Czytaj dalej
47 odpowiedzi
Rastafarnianin
1
Stanowski swoje zrobił, nabił wyświetleń i wpakował go na mine XDA teraz niech sie koleś... » Czytaj dalej
28 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1292 Culés
2
Edward Andrzej Biesok "Edek"
"Urodzony 19.08.1927 roku w Mazańcowicach, pow. Bielsko, syn Andrzeja i Zofii z domu Szary. Miał trzech braci: Emila, Edmunda i Eugeniusza.
Uczęszczał do szkoły powszechnej w Mazańcowicach kończąc do 1939 roku 5 klas. W czasie okupacji został z niej usunięty za manifestacyjnie niechętny stosunek do Niemców. Z powodu odmowy podpisania Volkslisty przez rodziców w wieku 13 lat został wywieziony na roboty do III Rzeszy, gdzie w nadleśnictwie Cottbus pracował przy żywicowaniu drzew. Źle traktowany uciekł i ukrywał się w rodzinnym domu. Od lata 1945 roku miał kontakty z partyzantami z oddziału Henryka Flame „Bartka” operującymi wówczas w okolicach Czechowic. Od września 1945 r. kontynuował kształcenie w gimnazjum w Bielsku, lecz został ze szkoły usunięty, prawdopodobnie w wyniku interwencji działaczy PPR oraz funkcjonariuszy UBP w związku z podejrzeniami o udział w NSZ. Jesienią 1945 roku dołączył do oddziału „Bartka”. W styczniu i lutym 1946 na rozkaz por. Henryka Flame przygotowywał organizację własnej grupy, która rozpoczęła działalność w marcu 1946 r. Przeprowadzili w przeciągu dwóch miesięcy kilkanaście akcji, głównie upominawczych w stosunku do członków PPR i aprowizacyjnych na rzecz całego Zgrupowania. Oddział „Edka” liczył 8 osób. Składał się z partyzantów pochodzących z Mazańcowic, Międzyrzecza Dolnego, Zabrzegu. 1- 3.05.1946 r. „Edek” wraz z oddziałem wziął udział w zlocie Zgrupowania „Bartka” na Baraniej Górze i defiladzie NSZ w Wiśle. Zginął na Błatniej 13.05.1946 roku w zwycięskim dla partyzantów starciu z plutonem kompanii operacyjnej KW MO z Katowic. Na Błatniej został pochowany przez kolegów i spoczywa tam do dzisiaj. W chwili śmierci miał 18 lat." Ekshumowany po 67 latach, pochowany godnie w rodzinnej miejscowości Mazańcowice.
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/239546021_10158552083893237_3427157344058973109_n.png?_nc_cat=107&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=FJbkSjHrnC4AX8dHnJi&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=09fd5ea5dcccb18681b2b0830ee22162&oe=615DAC98